Pobierz materiał i Publikuj za darmo
CEBioForum to platforma spotkań przedstawicieli startupów i firm biotechnologicznych z inwestorami i reprezentantami administracji publicznej, zwłaszcza agend rządowych związanych z sektorem biotechnologii, rozwoju nauki czy badań medycznych. Wydarzenie ma prestiżowy i ugruntowany charakter - konferencja zorganizowana została po raz 21, a gospodarzami poprzednich spotkań były m.in. Nowy Jork, Budapeszt czy Brno.
Do stolicy Polski na tegoroczną konferencję przybyło wielu gości z całego świata, a przede wszystkim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie nad Wisłą, z racji wielkości i potencjału naszego kraju, najczęściej nawiązują, rozwijają i koordynują współpracę zarówno największe, globalne koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa czy startupy nie tylko z Polski, ale również z krajów bałtyckich, Czech, Słowacji, Węgier czy Ukrainy.
„Ostatnie lata stały pod znakiem dynamicznego rozwoju polskiej i środkowoeuropejskiej biotechnologii: nasze firmy opracowują innowacyjne leki i produkty, absolwenci naszych uczelni pracują w renomowanych laboratoriach i instytutach. Nie tak dawno nie istnieliśmy na biotechnologicznej mapie świata, a dziś na warszawskiej giełdzie ciągle przybywa spółek z tego sektora” - napisał w liście do uczestników konferencji Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
Podczas CEBioForum2023 przypomniano, że rosnący potencjał branży biotechnologicznej w naszej części Europy opiera się na kilku kluczowych filarach. Są nimi: silne zaplecze naukowe (ośrodki akademickie, instytuty naukowe), duża liczba doskonale wykształconych absolwentów oraz efektywne wykorzystanie rządowego i unijnego wsparcia dla innowacyjnych projektów.
„Polska jest stosunkowo dużym i rosnącym rynkiem obejmującym farmaceutyki, wyroby medyczne oraz produkty biotechnologii rolniczej. Jest to również istotny czynnik dla rozwoju firm działających w tym sektorze, a także ważny argument dla inwestorów zagranicznych planujących ulokować pieniądze w Polsce” - podkreślała dr Magdalena Kulczycka, dyrektor Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, instytucji organizującej CEBioForum 2023.
Tradycyjny stereotyp towarzyszący biotechnologii - wyobrażenie o niezrozumiałych eksperymentach przeprowadzanych w zaciszu laboratoriów, powoli odchodzi do lamusa. Zarówno pandemia COVID-19, jak i rosnący deficyt zdrowotny europejskich społeczeństw spowodował, że rozwój tego sektora znajduje się dziś w centrum zainteresowania nie tylko politycznych decydentów, ale i wszystkich obywateli. Co więcej, biotechnologia staje się jedną z istotnych gałęzi innowacyjnej gospodarki, tworząc tysiące nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i zapewniając zamówienia wielu podwykonawcom.
„Nasze kraje posiadają wielowiekową tradycję owocnej współpracy, a rozwój biotechnologii i medycyny stanowi jej kolejną płaszczyznę. Sektory te z definicji nie mogą mieć charakteru lokalnego, wymagając stałej wymiany doświadczeń oraz wiedzy między ekspertami z różnych branż oraz regionów świata” - tłumaczyła Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji Litwy.
W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazło się pięć dyskusji panelowych, poświęconych takim zagadnieniom jak: rozwój branży biotech w Europie, inwestycje i nowe technologie w biotechnologii, potencjał polskiego rynku biotechnologicznego czy wpływ ESG na firmy biotechnologiczne.
„Osiągamy kolejne sukcesy, czego przykładem jest zeszłoroczna, przełomowa decyzja o dopuszczeniu na rynek amerykański i europejski pierwszego leku biologicznego z grupy mAb wyprodukowanego w Polsce. Musimy mieć jednak świadomość, że to początek długiego i niełatwego procesu umacniania się naszego kraju na globalnym rynku biotechnologicznym, zdominowanym przez kraje znacznie bardziej od nas doświadczone w opracowywaniu leków biologicznych” - wyjaśniał Piotr Korycki, prezes zarządu Polpharma Biologics S.A.
Założone w 1935 roku przedsiębiorstwo jest dziś największą polską firmą biotechnologiczną, zajmującą się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych.
„Oczywiście nie byłoby tego sukcesu gdyby nie najlepszy zespół Polpharma Biologics - 1047wyjątkowych osób, które działają z pasją i determinacją.” - dodał Piotr Korycki.
Wspólny mianownik tak kolejnych wystąpień, jak i kuluarowych spotkań z przedstawicielami polskich i zagranicznych firm i startupów, stanowiła refleksja nad wpływem rozwoju sektora biotech na pozycję Europy w zglobalizowanym świecie. Zaledwie rzut oka na geopolityczną mapę współczesnego świata prowadzi do konkluzji, że demografia czy baza surowcowa naszego kontynentu nie może równać się z tą amerykańską, chińską czy indyjską. Szansą dla UE na utrzymanie swej konkurencyjności i dynamiki rozwoju są właśnie inwestycje w innowacje - stąd szereg gigantycznych projektów wspierających R&D, realizowanych dziś przez agendy unijne i rządowe.
„Horyzont Europa, największy w historii Unii program w zakresie badań naukowych i innowacji czy HERA, czyli kompleksowa polityka zdrowotna, pokazują skalę mobilizacji państw i instytucji europejskich oraz ich chęć uczestniczenia w globalnym wyścigu technologicznym” - zauważył dr Andrzej Ryś, dyrektor do spraw systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Komisji Europejskiej.
Uczestnicy konferencji przypominali, że choć perspektywy dla polskiego i środkowoeuropejskiego sektora biotech są optymistyczne, to nie należy osiadać na laurach. Dalszego zacieśniania wymaga współpraca pomiędzy nauką a biznesem, a część firm wciąż ma problemy z pozyskaniem finansowania na innowacyjne projekty. Wiele przedsiębiorstw, po osiągnięciu pierwszych sukcesów, decyduje się na przeniesienie się na inne rynki, głównie amerykański. Za oceanem czekają na nich bowiem ulgi podatkowe, bliskość i otwartość na współpracę największych instytutów naukowych oraz wielkie możliwości finansowe inwestorów.
„Tak jak w przyrodzie, tak w sektorze innowacji nic nie może istnieć bez odpowiedniego ekosystemu. To dla UE olbrzymie wyzwanie - tworzy ją bowiem 27 państw z 27 różnymi systemami prawnymi czy politykami zdrowotnymi. Jednak potencjał naszego kontynentu jest na tyle olbrzymi, że po prostu szkoda go nie wykorzystać” - powiedziała Claire Skentelbery, dyrektor generalna EuropaBio, największej i najbardziej wpływowej grupy przemysłu biotechnologicznego w Europie.
Podobnie jak w innych dziedzinach, tak w sektorze biotechnologicznym katalizatorami pozytywnych trendów są konkretne osoby czy firmy, szczególnie zaangażowane w tworzenie oraz rozwój odpowiedniego ekosystemu wspierającego innowacje. To właśnie im przyznane zostały nagrody specjalne konferencji - CEBioForum Awards. W kategorii „Najbardziej Innowacyjny Startup” zwyciężyła firma MODICA, doceniona za opracowanie modułowego rozwiązania do monitorowania i nadzorowania pracy urządzeń laboratoryjnych wykorzystywanych w bioprodukcji. Laureatem kategorii „Najbardziej Wpływowa Postać” został prof. Piotr Garstecki, który z sukcesem łączący pracę naukową i aktywność biznesową, pełniąc funkcję prezesa i współzałożyciela innowacyjnej spółki Scope Fluidics. Z kolei nagrodą specjalną kapituła konkursu uhonorowała dr Alicję Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Jury doceniło wkład młodej badaczki w rozwój neurologii behawioralnej oraz podnoszenie tematu równości płci w środowisku akademickim.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.04.2023, 12:07 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska gościnność w sercu Ameryki - PLL LOT otworzyły nowy salonik biznesowy na lotnisku w Chicago
• Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły swój pierwszy salonik biznesowy w Ameryce Północnej.
• LOT Business Lounge zlokalizowany jest w porcie lotniczym O’Hare w Chicago.
• Przestrzeń dostępna jest dla pasażerów codziennie w godzinach od 7 do 24 czasu lokalnego.
• Salonik biznesowy w Chicago to kolejny krok w umacnianiu pozycji PLL LOT jako przewoźnika pierwszego wyboru dla pasażerów podróżujących między USA a Europą.- 20.12.2024, 15:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT