Newsletter

Polskie Towarzystwo Gospodarcze u progu Rady Dialogu Społecznego

21.09.2023, 09:25aktualizacja: 21.09.2023, 09:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
20 września 2023 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o stwierdzeniu reprezentatywności Polskiego Towarzystwa Gospodarczego. Tym samym spełnione zostały wymogi formalne powołania przedstawicieli tej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej krajowych przedsiębiorców do Rady Dialogu Społecznego. Poszerzenie składu rady o nowego partnera występującego po stronie pracodawców daje nadzieję na jeszcze skuteczniejszą obronę interesów podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Rosnąca liczba firm członkowskich i lokalnych oraz ogólnokrajowych inicjatyw podejmowanych przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze (PTG) spowodowała, że w czerwcu bieżącego roku Zarząd organizacji podjął decyzję o rozpoczęciu procedury przystępowania do Rady Dialogu Społecznego (RDS). Na wniosek PTG sąd (prawomocnie) orzekł, że jest ono reprezentatywnym związkiem pracodawców, a tym samym spełnia kryteria niezbędne do znalezienia się w RDS. Pełnomocnik PTG złożył już odpis postanowienia sądu i pozostałe niezbędne do akcesji dokumenty w biurze rady. Kolejnym i ostatnim już etapem całego procesu będzie formalne powołanie jego przedstawicieli do RDS przez Prezydenta.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze powstało w 2016 r., początkowo jako stowarzyszenie. Od 2020 r. działa jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno wielkie firmy, jak i mały oraz średni biznes. Misją PTG jest przede wszystkim działanie na rzecz interesów swoich członków, ale również polepszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej i walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym. Przystąpienie do RDS jest zatem naturalną konsekwencją zarówno dynamicznego rozwoju organizacji, jak i wynika z potrzeby jeszcze efektywniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.

Rada Dialogu Społecznego to ciało powołane na mocy ustawy z 24.07.2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z ustawą przewodniczący Rady przedstawia Sejmowi i Senatowi corocznie sprawozdanie z działalności Rady w roku poprzednim. RDS zastąpiła funkcjonującą od 1994 Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej Członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. Celem RDS jest instytucjonalizacja i prowadzenie dialogu społecznego przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga jej opinii i konsultuje z nią rozmaite propozycje legislacyjne.

Samo pojęcie dialogu społecznego odnosi się do wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców i organami państwowymi. W ostatnich latach wiele organizacji pozarządowych, z tzw. trzeciego sektora, zwracało uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał dialogu w kształtowaniu ram życia gospodarczego oraz społecznego państwa. Wejście do RDS nowego członka pozwala więc z optymizmem patrzeć na perspektywy rozwoju debaty publicznej w Polsce. Tym bardziej, że Polskie Towarzystwo Gospodarcze zawsze podkreślało swoją otwartość na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami dialogu społecznego.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że PTG znane jest m. in. z działań oddolnych integrujących środowisko przedsiębiorców (głównie firm z sektora MŚP), tworzenia profesjonalnych raportów, organizowania specjalistycznych konferencji oraz debat eksperckich na najważniejsze tematy gospodarcze. Posiada zarówno adekwatne doświadczenie, jak i zaplecze akademickie, aby wnieść realną wartość do RDS oraz zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego w ogóle.

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2023, 09:25
Źródło informacji Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ