Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zdaniem PTG, propozycja przyznania Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kompetencji do ingerowania w skład RDS, zwłaszcza w przypadku strony społecznej, jest sprzeczna z Konstytucją RP oraz Konwencją nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wprowadzenie takich regulacji narusza wolność zrzeszania się (art. 59 ust. 1 Konstytucji RP), zasadę proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) oraz zasadę społeczeństwa obywatelskiego (art. 12 Konstytucji RP).
„Propozycje zmian prowadzą do ograniczenia autonomii partnerów społecznych, podważając zaufanie oraz wzajemny szacunek, które są fundamentami dialogu społecznego. Jednostronne decydowanie o składzie Rady przez ministra stoi w sprzeczności z zasadami równości wobec prawa oraz dobrowolności zrzeszeń” – podkreślają przedstawiciele PTG.
PTG wskazuje również na dyskryminujące kryteria wobec związków pracodawców reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Organizacja proponuje, aby kryterium reprezentatywności pracodawców dot. ilości zatrudnianych pracowników zostało zastąpione wymogiem zrzeszania odpowiedniej ilości firm. Dotychczasowy wymóg lepiej odpowiada specyfice związków zawodowych, a nie organizacji pracodawców PTG popiera też wprowadzenie oddzielnych kryteriów dla podmiotów zrzeszających przedsiębiorców-rzemieślników, pod warunkiem zapewnienia równych szans dla sektora MŚP.
„Nowe arbitralne wymogi finansowe oraz zakaz podwójnego członkostwa mogą znacząco ograniczyć pluralizm reprezentacji. W praktyce wpłynie to na marginalizację mniejszych organizacji pracodawców, które odgrywają istotną rolę w dialogu społecznym” - zauważa PTG.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze apeluje o wycofanie się z proponowanych zmian i podjęcie dialogu w sprawie konstruktywnych rozwiązań wspierających równoprawny i autonomiczny udział wszystkich partnerów społecznych.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.01.2025, 11:34 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Gospodarcze |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
KIGC: walka z cyberprzestępcami to niekończący się wyścig „cyfrowych zbrojeń” PAP
W obszarze bezpieczeństwa cyfrowego wielu usług komercyjnych i publicznych, jak bankowość mobilna czy aplikacje typu mObywatel, Polska jest dziś stawiana w Europie za wzór, zajmując czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach. Jednak szereg kwestii - od koordynacji działań wszystkich instytucji, przez edukację, po gotowość MŚP do inwestowania w cyberbezpieczeństwo - wciąż wymaga poprawy - przyznali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarki Cyfrowej (KIGC).- 20.03.2025, 14:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PZU: 200 mln zł korzyści z 49 innowacyjnych projektów we współpracy ze startupami PAP
- 20.03.2025, 11:15
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Andy Walsky z ExaGrid wyróżniony w prestiżowym wykazie 2025 CRN® Channel Leaders dla regionu APAC
- 20.03.2025, 10:55
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ