Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Uzdrowiska walczące w konkursie musiały wykazać się systematycznymi i kompleksowymi działaniami na rzecz ochrony środowiska zrealizowanymi w ciągu ostatnich 5 lat. Wśród uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału znalazło się 10 miejscowości: Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Bystrzyca Kłodzka i Duszniki-Zdrój (woj. dolnośląskie), Rabka-Zdrój, Muszyna i Piwniczna-Zdrój (woj. małopolskie), Dębica i Iwonicz-Zdrój (woj. podkarpackie), Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie) oraz Augustów (woj. podlaskie).
„Konkurs EKO HESTIA SPA, zwłaszcza w tak wyjątkowym roku, naznaczonym pandemią ma dla nas szczególne znaczenie. Cieszę się, że – dzięki wsparciu Grupy ERGO Hestia – jest on kontynuowany nawet w takich okolicznościach - mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. - Co roku polskie uzdrowiska mogą się pochwalić najciekawszymi pomysłami i nowatorskimi rozwiązaniami proekologicznymi. Pięć dotychczasowych edycji pozwoliło nam wspólnie z pomysłodawcą i fundatorem nagrody, stworzyć uniwersalny katalog dobrych praktyk, godnych naśladowania przez wszystkie samorządy, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju” – dodaje.
Zwycięzcę wybiorą eksperci wchodzący w skład komisji konkursowej, w tym prof. Bogusław Sawicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), prof. Alicja Kicińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), dr Karolina Smętkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), burmistrz Ciechocinka, Leszek Dierżewicz oraz przedstawiciele organizatorów konkursu - kierownik Biura SGU RP Iwona Drozd oraz Wojciech Fułek, długoletni wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk, honorowy członek SGU RP. W finale konkursu komisja oceni kompleksowość i systematyczność działań poszczególnych uzdrowisk, ich bezpośredni i pośredni wpływ na ochronę środowiska, działania edukacyjne i informacyjne, skierowane do lokalnej społeczności w zakresie ekologii, procentowy udział środków przeznaczanych na te cele w ostatnich 5 latach budżetowych oraz innowacyjność działań.
„Polskie miejscowości uzdrowiskowe podejmują coraz więcej działań na rzecz ochrony środowiska. Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, instalacje solarne i fotowoltaiczne, czy całkowite zelektryfikowanie transportu miejskiego to tylko przykłady inicjatyw, które zostały przez nie zrealizowane w ciągu ostatnich lat. Z roku na rok tego typu rozwiązań jest coraz więcej. Jesteśmy dumni, ze możemy wspierać uzdrowiska w rozwoju ich proekologicznych inwestycji, nie tylko finansowo, ale też zapewniając odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód środowiskowych” – komentuje Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju ERGO Hestia.
EKO HESTIA SPA to jedyny konkurs przeznaczony wyłącznie dla polskich uzdrowisk, w którym oceniane są najciekawsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną, realizowane systematycznie przez polskie kurorty w poprzedzających 5 latach. Fundatorem nagrody głównej w konkursie jest ERGO Hestia. W tym roku, poza nagrodą główną w wysokości 100 tys. zł, wszystkie 10 uzdrowisk, które zakwalifikowały się do finału, otrzymają ubezpieczenie EKO Hestia. Konkurs jest organizowany przez Grupę ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.
Rozstrzygnięcie tegorocznej, V edycji konkursu EKO HESTIA SPA nastąpi w listopadzie br.. Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie SGU RP.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.09.2020, 14:28 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE