Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt rozbudowy A2 w toku
W ramach podpisanej w ubiegłym roku umowy, trwa opracowywanie dokumentacji projektowej poszerzenia autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu pomiędzy Łodzią i Warszawą. Łączna długość przebudowy obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ (skrzyżowanie A1 i A2).
Samowystarczalność energetyczna A2
Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko opracowanie projektu dobudowy dodatkowych pasów ruchu, ale również instalacji OZE do zasilania infrastruktury drogowej i instalacji oświetleniowej. Wszystkie instalacje związane z drogą (oświetlenie, stacje meteo itd.) mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Wykonawca dokumentacji ma przeprowadzić szczegółową analizę ekonomiczną uwzględniającą koszty budowy, eksploatację oraz utrzymanie, w tym także magazynów energii. W projekcie muszą zostać wskazane najbardziej optymalne miejsca posadowienia instalacji oraz dokładne określenie ich układu. Rozwiązania zastosowane na tym odcinku autostrady mają stanowić wzór, który będzie można zastosować przy budowie lub rozbudowie innych odcinków zarządzanych przez GDDKiA.
Rozbudowa - zaplanowane działania
Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą będzie jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań, wymagających uwzględnienia szeregu warunków. Przede wszystkim prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu drogowym. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów. Bogate doświadczenia, jakie GDDKiA uzyskała przy rozbudowie drogi krajowej nr 8 do standardu drogi ekspresowej między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim, czy drogi krajowej nr 1 do standardu autostrady, posłużą projektantowi w wypracowaniu najbardziej optymalnych rozwiązań. Należy podkreślić, że w obu przypadkach prace prowadzone były przy odbywającym się ruchu samochodów.
Przy rozbudowie autostrady A2 GDDKiA narzuca sobie jeszcze wyższe wymagania niż poprzednio. Aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków (w stronę Warszawy, jak i Poznania) mają być dostępne po dwa pasy ruchu. To absolutnie konieczne, aby przejazd między stolicą a centrum kraju odbywał się bez poważniejszych zakłóceń. Obowiązek opracowania czasowej organizacji ruchu z uwzględnieniem zmian, zależnie od etapu prowadzonych prac budowlanych, spoczywa na projektancie. Na tym jednak nie koniec.
Realizacja tak skomplikowanej inwestycji wymaga starannego przygotowania i szczegółowej analizy ruchu. Projektant będzie musiał wziąć również pod uwagę prace prowadzone na innych odcinkach dróg, które mają wpływ na ruch odbywający się po autostradzie A2 między Warszawą i Łodzią. Chodzi przede wszystkim o budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów. Kierowcy przemierzający trasę między stolicą i Trójmiastem wybierają między przejazdem autostradami A1 i A2 właśnie drogą ekspresową S7.
W ramach robót związanych z poszerzeniem obu jezdni, dodatkowe prace zostaną także przeprowadzone na wysokości węzła Łódź Północ (A1/A2). W tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni). GDDKiA podjęła jednak decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne.
Dodatkowe pasy ruchu na A2 - dlaczego to takie ważne
Na rozbudowę autostrady między Łodzią i Warszawą czekają zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe, jak i zwykli kierowcy. Wybudowana przed ponad dekadą trasa jest jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków dróg w Polsce. Zgodnie z ostatnim Generalnym Pomiarem Ruchu liczba pojazdów poruszających się każdego dnia między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory, waha się od ponad 50 tys. do blisko 100 tys. Spodziewamy się, że ruch na tym odcinku będzie stale wzrastał. Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma zatem ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Kalendarium
30 sierpnia 2023 r. - podpisanie umowy na projekt
29 października 2024 r. - złożenie wniosku o decyzje ZRID
II połowa 2025 r. - ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
I połowa 2026 r. - podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie przebudowy
I połowa 2029 r. - zakończenie robót
Źródło informacji: GDDKiA
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.10.2024, 11:00 |
Źródło informacji | GDDKiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Lisner inwestuje w przyszłość polskiej branży spożywczej. Transakcja z Graalem stała się faktem
Lisner, firma o ponad trzydziestoletniej historii w Polsce, ogłosiła zakończenie procesu przejęcia większości biznesu należącego wcześniej do Grupy Graal. Transakcja stanowi kluczowy krok w długofalowej strategii umocnienia pozycji rynkowej Lisnera. Producent, którego wyroby od lat goszczą na polskich stołach, podkreśla, że włączenie Graala w swoje struktury ma na celu poszerzenie działalności poprzez integrację dwóch podmiotów o komplementarnym portfolio produktowym.- 02.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Lisner
-
Image
PLL LOT połączyły Warszawę z Innsbruckiem. Poczuj alpejską magię prosto z serca Tyrolu
• Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie rejsy na trasie Warszawa-Innsbruck. Stolica Tyrolu jest drugim, po Wiedniu, austriackim kierunkiem w siatce połączeń narodowego przewoźnika.
• Loty do Innsbrucka będą realizowane do końca sezonu zimowego, raz w tygodniu - w każdą niedzielę.
• Innsbruck zimą to prawdziwy klejnot w sercu Alp, przyciągający zarówno miłośników sportów zimowych, jak i tych, którzy szukają klimatycznego wypoczynku w górskiej scenerii.- 02.12.2024, 13:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT