Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nowy zakład przejmie produkcję z istniejącej fabryki w Piasecznie i Wrocławiu. W hali o powierzchni ponad jednego hektara znajdują się dwie suwnice, cztery stanowiska produkcyjne i dwa stanowiska testowania oraz biura. Docelowo znajdą się tu 4 suwnice i 8 stanowisk produkcyjnych. W Nadarzynie zatrudnienie znajdą m.in. monterzy, mechanicy czy elektrycy.
„25 lat obecności Alstom w Polsce to historia ciągłego, dynamicznego rozwoju i wprowadzania innowacji do polskiej kolei. Zaczynaliśmy od jednego zakładu i 500 pracowników, a obecnie możemy się pochwalić dziewięcioma lokalizacjami i ponad 4 tys. zatrudnionych specjalistów. Wprowadziliśmy do polski kolej dużych prędkości, 20 pociągów Pendolino i już dwukrotnie pokazaliśmy w Polsce pierwszy na świecie pociąg wodorowy – Coradię iLint. Nawet dziś, w tak niepewnych czasach, kiedy wiele firm ogranicza inwestycje, my otwieramy nową fabrykę” – powiedział Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.
Na uroczystym otwarciu nowego zakładu produkcyjnego obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, ambasady Francji, instytucji kolejowych, krajowych i regionalnych operatorów oraz władz lokalnych gminy Nadarzyn. Wszyscy zgodnie podkreślali, że inwestycja stanowi istotny impuls rozwojowy dla regionu i całego kraju.
„Wiele zakładów Alstom w Polsce zlokalizowanych jest w budynkach i halach, których historia sięga pierwszej rewolucji przemysłowej – natomiast w Nadarzynie powstało zupełnie nowe, innowacyjne centrum produkcyjne. Łączycie więc tradycję z nowoczesnością. Dodatkowo – zainteresowanie czołowej, globalnej marki polskim rynkiem dowodzi, że posiada on znaczący potencjał” – zauważył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, odpowiedzialny za transport kolejowy i realizację inwestycji na kolei.
Produkowane w Nadarzynie wózki są częścią elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream, których montaż odbywa się m.in. w Chorzowie. Gotowe pociągi trafiają w znaczącej mierze na eksport – chociażby do Włoch czy krajów Beneluksu. Urządzenia z podwarszawskiej miejscowości eksportowane będą także do jednej z największych fabryk składających pociągi w Barcelonie. Wkrótce wózki z Nadarzyna pojawią się dosłownie na całym świecie, zainteresowanie nimi wyrazili m.in. producenci z Ameryki Południowej.
„Planujemy produkować tu 1800 wózków rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż pozwalał nam na to zakład w Piasecznie. Docelowo, będziemy w stanie wyprodukować aż 3 tys. wózków rocznie” – tłumaczy Michał Guzek, dyrektor zarządzający serwisami Alstom w Polsce.
Wkrótce w Nadarzynie powstanie również pierwsze i jedyne w Polsce centrum serwisowe wózków dla pociągów dużych prędkości. Alstom ma bowiem w tym zakresie olbrzymie doświadczenie – to właśnie ta marka wyprodukowała dla PKP Intercity 20 składów Pendolino, docierających dziś do 34 polskich miast i od 2014 serwisuje te pociągi dla operatora PKP IC.
„Jesteśmy gotowi jeszcze bardziej angażować się w rozwój polskiej kolei w kierunku innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań – Alstom jest przecież producentem Coradia iLint, czyli pierwszego na świecie pociągu wodorowego w ruchu komercyjnym już od 2018 r., to również Alstom ponad 40 lat temu wprowadził na tory pociągi dużych prędkości – TGV we Francji. Pozostajemy otwarci na współpracę z polskimi przewoźnikami, deklarując chęć utrzymania całej linii produkcyjnej w Polsce, w oparciu o współpracę z tysiącem krajowych dostawców i podwykonawców” – podkreślał Artur Fryczkowski, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie.
Alstom jest największym producentem w branży kolejowej w Polsce. Portfolio firmy obejmuje kolej dużych prędkości, metro, pociągi jednoszynowe i tramwaje, a także zintegrowane systemy, dedykowane usługi, infrastrukturę, systemy sterowania ruchem oraz rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. Spółka działa w 70 krajach na całym świecie zatrudniając ponad 74 tys. pracowników.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.10.2022, 08:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci MIWO: Polacy spędzają w budynkach 90 proc. swojego życia, powinni tam mieć komfortowe warunki PAP
Polacy spędzają w budynkach nawet 90 proc. swojego życia, ale także 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce w budynkach mieszkalnych. 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki - wynika z raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” opracowanego przez ekspertów MIWO. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.- 16.01.2025, 16:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom