Newsletter

Powiat Pilski: Taki był 2022 rok - bogaty w inwestycje i wydarzenia

02.01.2023, 19:25aktualizacja: 02.01.2023, 19:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Koniec roku to czas na podsumowania. Rok 2022 w powiecie pilskim był czasem niezwykle intensywnym pod względem inwestycji, nie zabrakło także wydarzeń integrujących mieszkańców.

- To był kolejny pracowity rok. Naszym celem jest nieustający rozwój wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu pilskiego, a wraz z nim podnoszenie jakości życia mieszkańców. Rok 2023 zapowiada się równie pracowicie – zapowiada Eligiusz Komarowski, starosta pilski.    
Warto przypomnieć, jakie najważniejsze działania w minionym roku podejmował samorząd Powiatu Pilskiego dla mieszkańców.  

Ochrona zdrowia
W 2022 roku kontynuowano modernizację Szpitala Specjalistycznego w Pile, największej placówki leczniczej w północnej Wielkopolsce. W remonty i nowy sprzęt zainwestowano kolejne miliony złotych. Dość powiedzieć, że odkąd Eligiusz Komarowski w 2016 roku objął stanowisko starosty pilskiego w placówkę zainwestowano ponad 35 mln zł, w tym 10 mln przekazano z budżetu powiatu pilskiego. To pokazuje skalę inwestycji, w ramach których zmodernizowano m.in. Odział Nefrologii ze stacją dializ, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Chemioterapii, na oddziale kardiologii urządzono pracownię elektrofizjologii.

W 2022 roku zmodernizowany został Odział Okulistyczny, na którym powstała sala operacyjna, a Poradnia Okulistyczna została przeniesiona na poziom oddziału, co usprawnia leczenie pacjentów. Zakupiono nowy sprzęt, dzięki któremu liczba badań i zabiegów wzrosła. Zmodernizowano także Pracownię Endoskopii, która zwiększyła się o jedną salę. Całość pochłonęła ponad 4,5 mln zł.

Wyremontowano rejestrację główną oraz wybudowano nową pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami oraz uruchomiono dla nich nową windę. To projekt warty 2 mln zł, który znacznie poprawił funkcjonalność szpitala dla osób z różnymi potrzebami.

Pod koniec roku do szpitala trafił jeszcze zestaw laparoskopowy, dzięki któremu w Pile mogą być wykonywane skomplikowane zabiegi neurologiczne i onkologiczne, a pacjenci nie muszą już jeździć do oddalonych ośrodków klinicznych.

W połowie roku Powiat Pilski wraz z partnerami Fundacją Ciszum i Spółką CenterMed w Poznaniu uruchomił Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, w którym najmłodsi mieszkańcy gmin powiatu pilskiego otrzymują profesjonalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną.

To był kolejny rok, w którym dzieci i młodzież była także otoczona bezpłatnym leczeniem stomatologicznym w nowoczesnym gabinecie urządzonym przez Powiat Pilski w budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.  

Oświata
W 2022 roku dalej modernizowano szkoły i placówki oświatowe tworząc w nich specjalistyczne sale dydaktyczne. W Zespole Szkół im. St. Staszica w Pile oraz w I LO przy ul. W. Pola uruchomiono windy przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozpoczęła się budowa Centrum Innowacji Technologicznych w Pile, nowoczesnej placówki kształcenia zawodowego młodzieży. To największa inwestycja Powiatu Pilskiego, wartości prawie 30 mln złotych, na którą pozyskano rekordowe w historii unijne dofinansowanie – prawie 24 mln złotych. Koniec prac zaplanowano na pierwszą połowę 2023 r.
 
Drogi
W 2023 roku Powiat Pilski pozyskał dziesiątki milionów złotych na modernizację i budowę dróg , chodników, ścieżek rowerowych, zarówno z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jak i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.  

Powiat Pilski zrealizował długo oczekiwaną przez mieszkańców Piły modernizację ulicy Kamiennej. Inwestycję zrealizowano po tym jak włodarz Piły prezydent Piotr Głowski wypowiedział porozumienie o utrzymaniu i remontach dróg powiatowych w mieście. Drogi powiatowe w Pile po13 latach wróciły pod Zarząd Powiatu i w pół roku ulica Kamienna została wyremontowana.

Ruszyły duże remonty dróg w gminach. Dzięki pozyskanym z „Polskiego Ładu” 15 mln zł wyremontowanych zostanie łącznie 20 k dróg w każdej gminie. Jako pierwsze rozpoczęły się prace na odcinku Piła – Kotuń, Wyrzysk-Glesno, w Równopolu.

Przebudowano niebezpieczne skrzyżowanie w centrum Śmiłowo – drogi powiatowej na Zelgniewo z drogą krajową nr 10. Inwestycję wykonano dzięki dobrej współpracy Powiatu Pilskiego i Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Powiat wybudował nowy odcinek drogi na Zelgniewo, a na drodze krajowej powstały lewoskręty. W centrum Śmiłowa jest bezpieczniej.  

W 2022 r. ruszyła budowa 5-kilometrowej ścieżki rowerowej Ujście - Byszki. Wpłynie ona na wzrost bezpieczeństwa kierowców, pieszych, a przede wszystkim rowerzystów, przyczyni się także do rozwoju turystyki.

Pozostałe
Ruszyła budowa strefy rekreacji za budynkiem Starostwa Powiatowego w Pile przy rzece Gwdzie. To kolejna przestrzeń publiczna, z której juz w 2023 r. będą mogli korzystać mieszkańcy.

W zabytkowym budynku byłej szkoły rolniczej w Nieżychowie ruszyły prace remontowe związane z powstaniem tutaj placówki wychowawczo-opiekuńczej dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, jedynej takiej w Wielkopolsce. Koniec prac zaplanowano na I połowę 2023 r.

Wydarzenia
W 2023 roku nie zabrakło ciekawych wydarzeń dla mieszkańców. Zmodernizowane Centrum Powiatowe ISKRA w Pile jest miejscem, z którego cały czas korzystali mieszkańcy. Odbywały się tu liczne wydarzenia szkolne, konferencje naukowe, wystawy, koncerty, konkursy, spotkania z artystami.

W Powiatowej Hali Sportowej przy Pola życie tętni od rana do wieczora. Trenuje tu nie tylko młodzież. Odbył się np. mecz bokserski kobiet Polska – Włochy czy I Gwiazdkowy Turniej Amatorskiej Siatkówki.

Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile w 2022 roku obchodził 100 lat. Wydarzeń nie brakowało: odbył się tu m.in. Piknik Strażacki, Zawody Strongmanów i Festiwal Kolorów, Rodzinny Piknik Wojskowy i Dożynki Powiatowe oraz Nocny Mityng Lekkoatletyczny z udziałem medalistów Mistrzostw Świata.

Tradycyjnie nie zabrakło koncertów, na które przybyły tysiące mieszkańców. Wystąpili m.in. Andrzej Piaseczny, Grubson, Mezo i Liber.

W 2022 r. na Stadionie niezwykle aktywnie czas spędzali seniorzy. W czerwcu odbyła się Senioriada, a do września trwały tu taneczne środy dla seniorów.

W listopadzie Powiat Pilski zorganizował Bieg Niepodległości, w którym razem z dziećmi wzięło udział prawie 1000 osób.

W grudniu na Stadionie Powiatowym przy Okrzei otwarto dla mieszkańców bezpłatne lodowisko.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.01.2023, 19:25
Źródło informacji Powiat Pilski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ