Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 63/2017 z dnia 8 listopada 2017 r. Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA", "Spółka"), działając na podstawie art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE ("Rozporządzenie MAR") informuje, że w dniu 8 listopada 2017 r. została zawarta z Alior Bankiem Spółką Akcyjną Umowa zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych stanowiących ochronę kredytową nierzeczywistą oraz została zawarta z Kontrahentem Umowa ramowa zlecenia o okresowe udzielanie kontrgwarancji.
1. Umowa zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych stanowiących ochronę kredytową nierzeczywistą
Umowa zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych stanowiących ochronę kredytową nierzeczywistą określa zasady udzielania przez PZU SA w ramach limitu zaangażowania, na zlecenie i na rzecz Alior Banku SA, gwarancji ubezpieczeniowych ochrony kredytowej nierzeczywistej.
Limit zaangażowania z tytułu gwarancji udzielanych na podstawie umowy zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji wynosi maksymalnie 5 mld PLN (słownie: pięć miliardów złotych). Limit obowiązuje przez okres 3 lat i jest odnawialny, co oznacza, że wygaśnięcie gwarancji odnawia limit o "uwolnioną" kwotę pomniejszoną o kwoty ewentualnych wypłat z gwarancji.
Na wysokość wynagrodzenia za udzielenie gwarancji będzie miała wpływ między innymi amortyzacja portfela. Dodatkowo w wynagrodzeniu może być uwzględniona premia za kontrgwarancję, której wydanie PZU SA może zlecić Kontrahentowi.
Na chwilę obecną nie jest możliwe podanie wielkości wynagrodzenia za gwarancję, gdyż będzie ono uzależnione od wysokości sumy gwarancyjnej oraz od jakości portfela zabezpieczanego gwarancją. Wydanie każdej gwarancji będzie poprzedzone wnioskiem Alior Banku SA oraz oceną i wyceną przedstawionego do gwarancji portfela.
Szczegółowe informacje o pojedynczych gwarancjach wydawanych przez PZU SA w ramach umowy zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji będą podawane przez PZU SA do publicznej wiadomości w odrębnych raportach bieżących.
Na zabezpieczenie płatności wynagrodzenia za gwarancję, Alior Bank SA złoży oświadczenie o dobrowolnym podaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego.
Maksymalny okres obowiązywania gwarancji wydawanych w ramach umowy zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji wynosi 3 lata plus okres na zgłaszanie roszczeń. Udział własny Alior Banku SA w wymagalnych należnościach z tytułu wierzytelności wynosi 10%.
Umowa zlecenia o okresowe udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych stanowiących ochronę kredytową nierzeczywistą przewiduje kary umowne, jakie mogą być należne PZU SA od Alior Banku SA w razie naruszenia określonych zobowiązań Alior Banku SA wynikających z Umowy. Łączna maksymalna wysokość kar umownych nie może przekroczyć kwoty 2 000 000 złotych (słownie: dwa miliony złotych). Umowa nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania przewyższającego sumę kar umownych.
2. Umowa ramowa zlecenia o okresowe udzielanie kontrgwarancji
Umowa ramowa zlecenia o okresowe udzielanie kontrgwarancji określa zasady udzielania przez Kontrahenta na zlecenie PZU SA kontrgwarancji wystawianych na rzecz Alior Banku SA.
Dostępny limit kontrgwarancji wynosi 2,6 mld PLN (słownie: dwa miliardy sześćset milionów złotych). Dostępny limit będzie pomniejszany każdorazowo przy udzieleniu każdej kolejnej kontrgwarancji o sumę gwarancyjną wskazaną w tej kontrgwarancji, przy czym dostępny limit kontrgwarancji będzie miał charakter odnawialny, co oznacza, że wygaśnięcie kontrgwarancji spowoduje odnowienie limitu.
Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2017, 21:33 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |