Newsletter

Pracownicze Plany Kapitałowe – oszczędzanie ze wspomaganiem

27.09.2019, 17:28aktualizacja: 27.09.2019, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PPK - harmonogram
PPK - harmonogram
Godna emerytura, środki na leczenie oraz na zakup mieszkania – to tylko niektóre korzyści, jakie zapewnia długoterminowe oszczędzanie w PPK. Co więcej jest to program zasilany nie tylko z naszej kieszeni, ale też dofinansowany przez pracodawcę i państwo. Już wkrótce pracownicy dużych firm będą mogli rozpocząć gromadzenie kapitału na przyszłość i oni pierwsi przekonają się, że to się po prostu opłaca.

Ktoś mógłby zapytać, po co dodatkowo oszczędzać, jeśli po uzyskaniu wieku emerytalnego i tak zostaną wypłacone świadczenia z Funduszu Ubezpieczenia Społecznego. Jednak prognozy dla przyszłych emerytów nie są optymistyczne. W tej chwili mamy w Polsce 4 osoby pracujące na 1 emeryta. Za 30 lat będziemy mieli 1,8 pracującego na 1 emeryta, a wysokość emerytury może spaść do ok 30% ostatniej pensji.

Obserwujemy stopniowe obniżanie się stopy zastąpienia, czyli wskaźnika średniego świadczenia z FUS w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składkę emerytalną. Według danych Ministerstwa Finansów stopa zastąpienia wynosi obecnie 56,4 proc., jednak według prognoz w 2040 r. może spaść do 37 proc, a w 2060 r. – nawet do 24,6 proc.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być właśnie Pracownicze Plany Kapitałowe – system dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania. To dzięki programom podobnym do PPK, stanowiącym uzupełnienie państwowej emerytury, emeryci z Europy zachodniej mogą się cieszyć wysokimi świadczeniami. Takie programy oszczędzania w miejscu pracy funkcjonują już z powodzeniem w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, krajach skandynawskich, w USA, Kanadzie, czy nawet Nowej Zelandii.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) może przystąpić każdy zatrudniony, podlegający ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Może, ale nie musi. Choć zapis do PPK odbywa się automatycznie (dla osób od 18-55 lat), to pracownik może w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w tym systemie i wypłacić zgromadzone środki na wybrany cel. Osoby po 55 roku życia, które nie ukończyły 70 lat same wnioskują o udział w programie.

Dla każdego pracownika zostanie utworzony indywidualny rachunek PPK. Co miesiąc z jego pensji będzie potrącane 2 proc. na zasilenie rachunku, 1,5 proc. dołoży pracodawca. Istnieje wyjątek dotyczący tych, którzy w danym miesiącu osiągnęli przychód nie przekraczający 120 proc. minimalnej płacy. Ich wpłata będzie niższa i może wynosić od 0,5 proc. wynagrodzenia brutto.

Zarówno zatrudniony, jak i zatrudniający mogą z własnej woli finansować wpłatę dodatkową, jednak maksymalna wpłata od każdego z nich wynosi do 4 proc. wynagrodzenia (w sumie od pracodawcy i pracownika - 8 proc.). Państwo natomiast przekaże jednorazową wpłatę powitalną – 250 zł i dopłaty roczne – 240 zł. Wpłatę powitalną otrzymają pracownicy, którzy byli uczestnikami PPK przez co najmniej 3 pełne miesiące i jeżeli w okresie uczestnictwa za co najmniej 3 miesiące dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika (2 proc. pensji brutto).

Na dopłatę roczną mogą liczyć ci zatrudnieni, których wpłaty podstawowe i dodatkowe łącznie z wpłatami od pracodawcy wyniosły w danym roku co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2%, muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty.

Pracownicze Plany Kapitałowe są wprowadzane etapami. Od 1 lipca 2019 r. do programu przystąpiły firmy liczące powyżej 250 osób. Potem stopniowo co pół roku obowiązek utworzenia PPK i podpisania umów z instytucjami finansowymi o zarządzanie nimi, będą mieli pracodawcy zatrudniający coraz mniejszą liczbę pracowników.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.09.2019, 17:28
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ