Newsletter

PRAIRIE MINING LTD. (5/2020) Prairie Zabezpiecza Finansowanie Sporu W Kwocie 18 Milionów Dolarów Australijskich W Celu Dochodzenia Roszczeń Od Polskiego Rządu

30.06.2020, 10:17aktualizacja: 30.06.2020, 10:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport 5/2020

Podstawa prawna: Pozew o arbitraż zostanie złożony w najbliższych tygodniach

•Umowa finansowania sporu inwestycyjnego zawarta została z Litigation Capital Management

w celu dochodzenia roszczeń w arbitrażu międzynarodowym przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej za naruszenie jej zobowiązań, wynikających z australijsko-polskiej umowy o dwustronnych inwestycjach i Traktatu Karty Energetycznej (Roszczenie).

•Kwota finansowania jest dostępna do natychmiastowego wykorzystania i zapewnia środki finansowe na pokrycie wydatków prawnych, opłat na rzecz Trybunału, czy kosztów powołania ekspertów oraz określonych kosztów operacyjnych związanych z Roszczeniem.

•Środki finansowe w wysokości AUD 18 miliona to pożyczka z ograniczonym zwrotem, której spłata nastąpi jedynie w przypadku uzyskania odszkodowania od Rzeczypospolitej Polskiej.

•Kancelarią prawną obsługującą Prairie jest LALIVE, międzynarodowa kancelaria specjalizująca się w sporach arbitrażowych, posiadająca rozległe doświadczenie w zakresie sporów arbitrażowych między spółkami wydobywczymi a państwami.

•Rzeczpospolita Polska naruszyła zobowiązania wynikające zarówno z prawa krajowego, jak

i umów międzynarodowych.

•Roszczenie odszkodowawcze Prairie obejmuje m.in. utracone zyski zarówno z Kopalni Jan Karski, jak i z Kopalni Dębieńsko, a także wartości dotychczasowych wydatków Prairie poniesionych na rzecz rozwoju projektów Jan Karski i Dębieńsko, powiększonych o odsetki oraz koszty.

Prairie Mining Limited (Prairie lub Spółka) informuje, że zawarła umowę finansowania sporu sądowego, której wartość wynosi 18 mln AUD (12,3 mln USD) z LCM Funding UK Limited (podmiotem zależnym Litigation Capital Management Limited (LCM) - spółką notowaną na w ramach Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Finansowanie jest dostępne do natychmiastowego wykorzystania przez Prairie w celu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w związku ze sporem inwestycyjnym między Prairie a polskim rządem, który powstał w wyniku działań wykonanych przez Polskę z naruszeniem Traktatu Karty Energetycznej i dwustronnego traktatu inwestycyjnego Australia-Polska.

Ben Stoikovich, dyrektor generalny Prairie, skomentował: "Głównym celem Spółki zawsze był rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Kopalni Jan Karski i Kopalni Dębieńsko do stanu operacyjnego, jednak działania polskiego rządu uniemożliwiły Spółce kontynuowanie projektów

i doprowadziły do wywłaszczenia z obu inwestycji.

Prairie doręczyła Rządowi RP zawiadomienie o sporze w dniu 6 lutego 2019 r., zwracając się do rządu o formalne nawiązanie współpracy z Prairie w celu znalezienia polubownego rozwiązania kwestii rozwoju, budowy i funkcjonowania projektów Prairie. Ku rozczarowaniu Spółki i naszych akcjonariuszy polski rząd nigdy nie nawiązał współpracy z Prairie w odniesieniu do Zawiadomienia. Prairie podejmie w związku z tym niezbędne działania, aby wyegzekwować prawa Spółki i odzyskać pełną wartość dla akcjonariuszy. Inne zagraniczne firmy działające w branży wydobywczej prowadzą międzynarodowe postępowania arbitrażowe przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku dyskryminującego traktowania, jakie spotkały je w Polsce.

Znaczące finansowanie sporu zapewnione przez LCM świadczy o sile roszczeń Prairie. Środki w wysokości 18 mln AUD nie powodują rozwodnienia akcjonariuszy Prairie, pokrywają pełny budżet prawny, a także część kosztów operacyjnych Prairie i podlegają zwrotowi tylko w przypadku wypłacenia odszkodowania.

Prairie i kancelaria LALIVE przygotowują się do przedłożenia roszczeń arbitrażowych w nadchodzących tygodniach. Zaznaczamy, że inne firmy wydobywcze wyegzekwowały swoje prawa w drodze arbitrażu międzynarodowego i uzyskały znaczące odszkodowania. W 2012 roku amerykańska firma Occidental Petroleum Corporation otrzymała ok. 1 mld USD od rządu Ekwadoru, co było efektem przegranego przez Ekwador sporu przed Międzynarodowym Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego (ICSID). Spór dotyczył wypowiedzenia 30-letniego kontraktu, zapewniającego udział w złożu ropy.

W 2016 roku trybunał ICSID przy Banku Światowym przyznał Crystallex International Corporation odszkodowanie w wysokości 1,4 mld USD (wraz z odsetkami), z uwagi na niesprawiedliwe i nierówne traktowanie przez Wenezuelę oraz bezprawne wywłaszczenie Crystallex z projektu kopalni złota Las Cristinas. Sprawa Cristallex była finansowana przez zewnętrzny podmiot specjalizujący się w sporach międzynarodowych. W 2019 roku trybunał ISCSID przy Banku Światowym przyznał spółce Barrick/Antofagasta odszkodowanie w wysokości USD 5,8 miliarda dolarów w związku z niezgodną z prawem odmową ustanowienia użytkowania górniczego przez Pakistan dla projektu kopalni miedzi Reko Diq. Arbitraż był prowadzony na podstawie przepisów dwustronnego traktatu o wspieraniu i ochronie inwestycji pomiędzy Australią a Pakistanem".

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:

Prairie Mining Limited Tel: +44 207 478 3900

Ben Stoikovich, Dyrektor Generalny Email: info@pdz.com.au

Sapan Ghai, Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego

Kazimierz Chojna, Dyrektor Handlowy

TŁO ROSZCZENIA

W lutym 2019 r. Prairie oficjalnie powiadomiła polski rząd o sporze inwestycyjnym między Prairie a polskim rządem. Prairie w powiadomieniu wezwała rząd do szybkich negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała prawo Prairie do poddania sporu arbitrażowi międzynarodowemu w przypadku, gdy spór nie zostanie rozwiązany polubownie. Spór wynika z określonych działań podjętych przez Polskę z naruszeniem Traktatu Karty Energetycznej oraz dwustronnego traktatu inwestycyjnego Australia-Polska. Spółka pozostaje otwarta na polubowne rozwiązanie sporu z rządem polskim. Jednak na dzień niniejszego raportu nie doszło do polubownego rozwiązania sporu, ponieważ polski rząd odmówił udziału w dyskusjach związanych ze sporem.

Prairie nadal koncentruje się na próbie szybkiego rozwiązania obecnego sporu z rządem polskim i pozostaje otwarta na polubowne rozwiązanie sporu zgodnie z zawiadomieniem o sporze doręczonym w lutym 2019 r. Jednak przy braku znaczącego zaangażowania rządu w tą kwestię, Spółka poczyniła przygotowania do rozpoczęcia dochodzenia roszczeń przed arbitrażem w nadchodzących tygodniach.

Kwota roszczenia odszkodowawczego może obejmować, ale nie jest ograniczona do:

•wartości dotychczasowych wydatków Prairie na rozwój kopalni Jan Karski i Dębieńsko;

•utraconych zysków i strat poniesionych przez Spółkę w wyniku działań i zaniechań Polski, które doprowadziły do wywłaszczenia zarówno Kopalni Jan Karski, jak i Kopalni Dębieńsko, co jest związane ze znaczną wartością netto obu kopalni w czasach naruszenia traktatów międzynarodowych przez Polskę; i

•naliczonych odsetek związanych z przyznaniem odszkodowania i wszelkie kosztów związanych z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.

Spółka nie może w tym momencie przedstawić żadnych dalszych komentarzy dotyczących potencjalnej kwoty roszczenia o odszkodowanie..

Więcej informacji na temat sporu Spółki z Rzeczpospolitą Polską można znaleźć w raportach ASX z 26 kwietnia 2018 r., 28 maja 2018 r., 18 stycznia 2019 r., 13 lutego 2019 r., 4 kwietnia 2019 r. i 31 grudnia 2019 r.

Spór inwestycyjny Prairie z Rzecząpospolitą Polską nie jest wyjątkowy, a międzynarodowe media szeroko informują, że otoczenie polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce pogorszyły się od czasu zmiany rządu w 2015 r. W rezultacie istnieje znaczna liczba roszczeń międzynarodowych przeciwko Polsce w branży wydobywczej i energetycznej, których wartości wynoszą od 120 mln USD do ponad 1,3 mld USD, obejmując Bluegas NRG Holding (gaz), Lumina Copper (miedź) i Invenergy (farmy wiatrowe).

TŁO KOPALNI JAN KARSKI

Kopalnia Jan Karski (Jan Karski) to projekt węgla koksującego (semi-soft) o dużej skali zlokalizowany w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w południowo-wschodniej Polsce. Lubelskie Zagłębie Węglowe jest uznanym producentem węgla, który jest dobrze obsługiwany przez nowoczesną i wysoce wydajną infrastrukturę, oferującą potencjał rozwoju kopalni o niskiej kapitałochłonności. Jan Karski znajduje się w sąsiedztwie kopalni węgla kamiennego Bogdanka, która prowadzi wydobycie od 1982 r. i jest najtańszym producentem węgla kamiennego w Europie.

Rozpoznano następujące kluczowe korzyści dla społeczności lokalnej oraz regionu lubelskiego i chełmskiego związane z rozwojem, budową i funkcjonowaniem Kopalni Jan Karski:

•utworzenie po uruchomieniu 2 000 bezpośrednich miejsc pracy i 10 000 pośrednich miejsc pracy w regionie;

•podnoszenie umiejętności pracowników poprzez wdrażanie międzynarodowych programów szkoleniowych;

•stymulacja rozwoju edukacji, usług zdrowotnych i komunikacji w regionie; i

•budowanie kopalni, która tworzy nowe miejsca pracy dla przyszłych pokoleń i ścieżki kariery dla rodzin, które chcą pozostać w regionie.

W marcu 2016 r. Prairie opublikowała wyniki wstępnego studium wykonalności dla Kopalni Jan Karski przygotowanego przez niezależne międzynarodowe firmy wydobywcze Golder Associates i Royal HaskoningDHV. Wstępne studium wykonalności wykazało opłacalność techniczną i solidne uzasadnienie ekonomiczne kopalni jako dużego, strategicznego dostawcy węgla o długim okresie eksploatacji. Dalsze szczegóły dotyczące wstępnego studium wykonalności znajdują się w raporcie Spółki z 8 marca 2016 r.

TŁO KOPALNI DĘBIEŃSKO

Kopalnia Dębieńsko (Dębieńsko) to wysokiej jakości projekt węgla koksującego (hard) zlokalizowany w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym na południowym zachodzie Polski, około 40 km od Katowic i 40 km od Czech.

Dębieńsko graniczy z kopalnią Knurów-Szczygłowice na północnym zachodzie oraz Kopalnią Budryk na północnym wschodzie, które są własnością i są zarządzane przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA (JSW), wiodącego europejskiego producenta węgla koksującego.

Kopalnia Dębieńsko była w przeszłości zarządzana przez różne polskie firmy wydobywcze do 2000 r., w którym działalność wydobywcza została zakończona z powodu prowadzonej przez rząd restrukturyzacji sektora węglowego spowodowanej spadkiem globalnych cen węgla. Na początku 2006 r. New World Resources Plc (NWR) przejęło kopalnię i rozpoczęło planowanie Dębieńska w zgodzie z polskimi normami wydobywczymi w celu udostępnienia pokładów węgla kamiennego i wydobywania go. W 2008 r. polskie Ministerstwo Środowiska przyznało 50-letnią koncesję na wydobycie dla Dębieńska.

W październiku 2016 r. Prairie przejęło Dębieńsko z uzasadnionym oczekiwaniem, że zrewidowane podejście do projektu potencjalnie umożliwi wczesne wydobycie opłacalnych pokładów wysokiej jakości węgla koksowego, minimalizując jednocześnie koszty początkowe.

W marcu 2017 r. Prairie opublikowała wyniki badania studium ewaluacyjnego zgodnego z JORC, przygotowanego przez niezależną międzynarodową firmę konsultingową Royal HaskoningDHV. Studium ewaluacyjne wykazało techniczną rentowność i solidne ekonomiczne uzasadnienie dla kopalni Dębieńsko, która stałaby się dostawcą węgla koksującego na dużą skalę, o najniższych kosztach i długim okresie eksploatacji. Dalsze szczegóły badania zakresu znajdują się w raporcie Spółki z 16 marca 2017 r.

O LITIGATION CAPITAL MANAGEMENT

Litigation Capital Management Limited (LCM) specjalizuje się w inwestycjach związanych z globalnym rynkiem sporów i ma niezrównaną historię w zapewnianiu finansowania sporów, opartą na zdyscyplinowanych kryteriach wyboru projektów oraz solidnym zarządzaniu ryzykiem. Jako jeden z pierwszych na świecie podmiotów finansujących spory prawne, LCM pomógł setkom firm w uzyskaniu znacznych zwrotów z roszczeń, które bez LCM nie byłyby dochodzone ze względu na związane z tym koszty i ryzyko.

W marcu 2020 r. LCM utworzyło fundusz zaangażowany w kwocie 150 mln USD, który będzie przeznaczony na inwestycje w finansowanie międzynarodowych sporów inwestytycjnych.

O LALIVE

LALIVE to międzynarodowa kancelaria prawnicza z biurami w Genewie, Zurychu i Londynie, która specjalizuje się w międzynarodowym arbitrażu. Firma ma duże doświadczenie w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym dotyczącym górnictwa i innych zasobów naturalnych reprezentuje inwestorów i państwa jako pełnomocnik na całym świecie.

WARUNKI UMOWY O FINANSOWANIE SPORU

Umowa o finansowanie sporu (denominowana w USD) przewiduje stopniowe pobieranie środków z udostępnionej kwoty w celu pokrycia wydatków związanych z Roszczeniem. Szczegółowy budżet został zatwierdzony w ramach umowy o finansowanie sporu, która potwierdza wszystkie oczekiwane koszty prawne i dodatkowe związane z procesem arbitrażowym, a także część kosztów operacyjnych związanych z roszczeniami Spółki.

LCM zapewni do 12,3 mln USD (18 mln AUD) w ramach warunkowo zwrotnego finansowania, które podlega zwrotowi na rzecz LCM w przypadku sukcesu Roszczenia lub zawarcia ugody, które skutkuje odzyskaniem wszelkich środków pieniężnych. Jeśli nie dojdzie do zawarcia ugody lub wypłaty odszkodowania, LCM nie jest uprawniona do żądania jakiejkolwiek spłaty. W zamian za udostępnienie finansowania LCM jest uprawniona do otrzymania spłaty wypłaconych środków oraz do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości pomiędzy dwu- a pięcio-krotnością wykorzystanego w ciągu pierwszych pięciu lat finansowania, w zależności od przedziału czasowego, w którym środki zostały wykorzystane, a następnie odsetek o stałym oprocentowaniu w wysokości 30% stopy procentowej po piątym roku, aż do otrzymania wypłaty odszkodowania.

Umowa zawiera również inne standardowe warunki umów finansowania sporów.

Stronami umowy są spółki w 100% zależne od Prairie, PDZ Holdings Pty Ltd, PDZ (UK) Ltd i PD CO Holdings (UK) Ltd oraz spółka zależna LCM, LCM Funding UK Limited.

- Koniec -

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2020, 10:17
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii