Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rozliczenie metodą kasową oznacza, że przedsiębiorcy zapłacą podatek dopiero wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Rozwiązanie jest dobrowolne i nie zależy od formy opodatkowania, co oznacza, że PIT kasowy mogą wybrać zarówno rozliczający się według skali podatkowej, stawki liniowej, jak i ryczałtem.
Serwis Prawo.pl przypomina, że PIT kasowy jest przewidziany dla najmniejszych firm, których przychody nie przekroczyły miliona złotych, oraz rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Choć wpisuje się on w strategię maksymalnego uproszczenia systemu podatkowego, to jednak zawiera szereg ograniczeń.
Prawa do kasowego PIT nie mają osoby prowadzące działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej. Poza tym można go stosować tylko w transakcjach z innymi przedsiębiorcami, nie z konsumentami. Trzeba też prowadzić ewidencję zawierającą datę wystawienia faktury, numer, kwotę należności oraz datę uregulowania płatności – czytamy na Prawo.pl.
„W praktyce zainteresowanie tym rozwiązaniem będzie niewielkie, zarówno ze względu na limit przychodów, jak też wymóg samodzielnego prowadzenia działalności (czyli bez wspólników). Zniechęcające mogą być inne, dodatkowe warunki: konieczność monitorowania płatności po stronie przychodów i kosztów, sprawdzania statusu kontrahentów (czy są przedsiębiorcami) oraz pilnowania niskiego progu przychodów” - mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce, na łamach Prawo.pl.
Czytaj więcej: https://www.prawo.pl/podatki/forma-opodatkowania-za-2025-rok-jak-zaoszczedzic-na-pit,531281.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.02.2025, 14:13 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |