Newsletter

Prawo.pl: lokalni producenci pod lepszą ochroną unijnych przepisów

07.11.2023, 13:25aktualizacja: 07.11.2023, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozszerzenie ochrony własności intelektualnej również na wytwórców lokalnych produktów, które są ściśle powiązane z danym regionem, ma zacząć obowiązywać w UE od połowy listopada - informuje Prawo.pl. Według ekspertów nowe regulacje pomogą zapobiegać przypadkom przywłaszczania regionalnych produktów przez osoby trzecie i światowe korporacje.

Jak podaje serwis, nowe przepisy wprowadza unijne rozporządzenie 2023/2411 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych. Według Prawo.pl stanowi ono wynik ustaleń na poziomie unijnym z 2020 roku, które wyznaczyły wieloletnie cele i kierunki, w jakich ma zmierzać ochrona własności intelektualnej, w tym wprowadzenie ogólnounijnego systemu specjalnej ochrony oznaczeń geograficznych produktów nierolnych. Rozporządzenie przyjęto pod koniec października br.

Wśród regionalnych produktów nierolnych pozostających dotychczas bez ochrony można wymienić m.in.: kamienie naturalne, wyroby drewniane, biżuterię, materiały włókiennicze, koronki, sztućce, szkło, porcelanę oraz skóry i skórki, dotyczy to również np. ceramiki z Bolesławca czy włoskiego szkła Murano. W rozporządzeniu podkreślono, że konieczne jest zapewnienie spójnej i szerokiej ochrony tych produktów na terenie UE, co pozwoli konsumentom na świadomy wybór wytworów regionalnych i będzie sprzyjało rozwojowi rzemiosła.

Nowe przepisy unijne mają wprowadzić nie tylko prostą i szybką procedurę rejestracyjną, ale również zapewnić producentom kontrolowanie jakości produktów, które pojawiają się na rynku. Wnioski o rejestrację będą mogły składać zarówno grupy producentów, jak i pojedyncze przedsiębiorstwa.

Jak informuje Prawo.pl, aby uzyskać oficjalną ochronę, nazwa produktu ma kwalifikować się jako oznaczenie geograficzne, jeśli produkt spełni łącznie trzy warunki: jest zakorzeniony w określonym miejscu, regionie lub kraju lub z niego pochodzi; dana jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna produktu jest wynikiem jego pochodzenia geograficznego oraz co najmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym obszarze geograficznym.

Procedura będzie składać się z dwóch etapów: na poziomie krajowym i unijnym. Zostanie utworzony także jednolity rejestr unijny, który ma być ogólnie dostępny, tak by informacje o produkcie mogli sprawdzić również zainteresowani konsumenci.

„Po wejściu w życie rozporządzenia konieczna będzie zmiana przepisów obowiązujących w prawie polskim, w tym wyznaczenie właściwego organu do zarządzania krajowym etapem rejestracji i innymi procedurami dotyczącymi oznaczeń geograficznych produktów rzemieślniczych i przemysłowych, gdyż jak na razie nie wiadomo, kto miałby się tym zająć” - wyjaśnia serwisowi Nina Jankowska, rzecznik patentowy w Kancelarii Patentowej Patpol.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/unijne-rozporzadzenie-o-oznaczeniach-geograficznych-co-sie-zmieni,523819.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.11.2023, 13:25
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii