Newsletter

Prawo.pl: wyzwania cyfryzacji przedmiotem współpracy rządu i samorządów

19.05.2020, 15:21aktualizacja: 19.05.2020, 15:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Dekalog wyzwań cyfrowych” - to dziesięć obszarów problemowych, którymi zajmie się grupa ekspertów rządowo-samorządowych. Efektem tych prac ma być m.in. zapewnienie cyberbezpieczeństwa oraz poprawa efektywności działania i optymalizacja kosztów samorządowych systemów IT - podaje Prawo.pl.

Według Prawo.pl resort cyfryzacji chce zintensyfikować współpracę z samorządami. W tym celu półtora miesiąca temu został powołany pełnomocnik ds. współpracy z administracją samorządową RP. Jak informuje portal, został nim Krzysztof Głomb, który zaproponował „dekalog wyzwań cyfrowych”.

W ten sposób określił 10 najważniejszych punktów programu współpracy na lata 2020-2022, skorelowanych z Programem Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Są one już kierunkowo uzgodnione z ministrem cyfryzacji. Lista spraw jednak nie jest zamknięta, samorządowcy mogą do niej dodawać kolejne kwestie.

Jak podaje Prawo.pl, podczas cotygodniowych spotkań Krzysztof Głomb i samorządowcy wspólnie wypracują nowy podział zadań w zakresie cyfryzacji Polski na najbliższe 10 lat. Zadania zostaną rozdysponowane pomiędzy rządowe centrum a samorządy wojewódzkie i lokalne. Może to być element „Kodeksu cyfrowego” - nowej ustawy.

Według Prawo.pl. na czas pandemii pełnomocnik zaproponował pakiet tematów, wokół których miałaby się koncentrować współpraca z samorządami, np. w ramach Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, a więc do 2022 r. włącznie.

„Mamy więc 2,5 roku, aby inicjatywy, które wspólnie określimy i które zostaną tam zawarte, były realizowane, wyznaczone do realizacji czy określone, w jaki sposób miałyby być realizowane” - mówi w wypowiedzi dla Prawo.pl Krzysztof Głomb.

Zadania w ramach wstępnej listy to m.in. standaryzacja cyfrowych usług publicznych i utworzenie platformy rozwiązań „smart city”, zapewnienie cyberbezpieczeństwa, efektywności działania oraz optymalizacji kosztów samorządowych systemów IT, wsparcie samorządów przez Ministerstwo Cyfryzacji i jego jednostki w zakresie zapewnienia infrastruktury cyfrowej dla szkół.

Jan Maciej Czajkowski, współprzewodniczący zespołu ze strony samorządowej zaznaczył w wypowiedzi dla Prawo.pl, że samorządowcom pomysł ten bardzo się podoba i na pewno godny jest realizacji.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/dekalog-wyzwan-cyfrowych-to-dziesiec-obszarow-problemowych,500275.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.05.2020, 15:21
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.