Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przygotowana przez redakcję PAP Biznes debata „Strategia rozwoju rynku private equity i venture capital w Polsce” koncentrowała się na przyszłości usług związanych z pozyskiwaniem kapitału przez biznes.
„Przez rok działania funduszu udowadnialiśmy, że nie jesteśmy kolejnym publicznym źródłem pozyskania kapitału, tyko funduszem, który chce rozwijać spółki, współpracować z nimi, wspierać biznes i dawać coś więcej, niż tylko pieniądze. Takie działanie jest kluczowe” - powiedział Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC w trakcie debaty, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.
Z corocznego raportu PFR Ventures oraz Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC” wynika, że wartość inwestycji venture capital w Polsce spadła w 2023 roku o 42 proc., w stosunku do 2022 roku. Pod względem wysokości finansowania, nasz rynek cofnął się do 2020 roku. Inwestycje venture capital w Polsce w 2023 roku są jednak największe w Europie Środkowo-Wschodniej i odpowiadają za jedną czwartą finansowania w tym regionie, a niedawno minister finansów Andrzej Domański informował, że opracowywany jest plan działań na rzecz rozwoju polskiego rynku private equity.
„Pierwsze kwartały pokazują pozytywny ruch - pojawiają się pieniądze z UE, które zasilą fundusze publiczne. To ogromna szansa. Jeśli uda nam się znowu przekonać inwestorów do pieniędzy publicznych, to wiele z tych projektów, zamiast uciekać na wczesnym lub średniozaawansowanym etapie za granicę i tam realizować zyski swoim inwestorom, będzie mieć szansę, aby pozostać w kraju” - powiedział Marek Garniewski.
Jego zdaniem problemem wciąż jest jednak brak wyjść z inwestycji private equity, co uniemożliwia zwrot środków inwestorom w funduszach i utrudnia zbieranie nowych. Giełda w tym wypadku nie pomoże.
„Wyjścia na giełdę poprzez IPO stanowią tylko kilka procent, a większość transakcji to albo przejęcia, albo sprzedaż do kolejnych funduszy” - powiedział Marek Garniewski.
Przypomniał, że rynek venture capital w Polsce jest młody.
„Dziesięć lat temu o VC można było jedynie czytać w zagranicznych publikacjach, bo w Polsce ten rynek praktycznie nie istniał. Były tylko pojedyncze podmioty, które tego próbowały. Dużą pracę wykonał Polski Fundusz Rozwoju, zasilając pierwszy etap rozwoju startupów i zachęcając młodych ludzi, by byli przedsiębiorczy” - podkreślił prezes Garniewski.
Jego zdaniem brakuje kolejnych etapów finansowania, aby lokalne przedsiębiorstwa i przedsiębiorczy ludzie byli w stanie szybko wesprzeć swoje rozwiązania polskim kapitałem.
„Niestety, jeżeli są to dobre rozwiązania, szybciej pozyskają kapitał zagraniczny, ponieważ polski kapitał nie jest dostępny na kolejnych etapach finansowania” - wskazał prezes Garniewski.
Prezes ORLEN VC zauważył, że sektor prywatny, a zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, odwrócili się od środków publicznych:
„Ostatnie wypadki w polskim systemie środków publicznych sprawiły, że nikt nie chce tych pieniędzy i przedsiębiorcy szukają środków za granicą. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie zainteresować publicznymi pieniędzmi młodych przedsiębiorców, więc pora na inwestorów prywatnych, którzy są w stanie ich do siebie przekonać. Niestety, tych inwestorów prywatnych w kraju jest niewielu” - zauważył Garniewski.
Zdaniem prezesa Garniewskiego, polski rynek nie jest konkurencyjny dla pozostałych graczy. Fundusze, które funkcjonują w Europie Zachodniej, są o wiele atrakcyjniejsze, niż te polskie, ze względu na obowiązujące uwarunkowania okołoprawne i regulacyjne.
„Zespoły, które pozyskały w pierwszych rundach finansowania środki np. z PFR, nauczyły się, że drugim funduszem łatwiej zarządzać zagranicą. W pierwszym kwartale tego roku piąty z największych funduszy zawiązanych w Europie - OTB Adama Niewińskiego i Marcina Hejki z prawie 200 mln euro, jest klasyfikowany jako fundusz holenderski” - zaznaczył Garniewski.
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF 2024 odbył się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.06.2024, 16:42 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE