Newsletter

Prezes Pekao: bez Brytyjczyków w UE może nastąpić odwrót od idei wolnorynkowych

04.06.2019, 15:11aktualizacja: 04.06.2019, 15:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M.Kmieciński (1)
PAP/M.Kmieciński (1)
Bez Brytyjczyków nie uda się pogłębiać unijnego rynku wewnętrznego i liberalizować usług finansowych; w UE może nastąpić wręcz odwrót od idei wolnorynkowych – ocenił prezes Banku Pekao S.A. Michał Krupiński podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Prezes Pekao wziął udział w debacie „Lekcje z brexitu dla biznesu", która odbyła się w ramach rozpoczętego w poniedziałek IX Europejskiego Kongresu Finansowego. Hasło tegorocznej edycji EKF to pytanie: „jak żyć w czasach niepewności?”.

Według Krupińskiego, bez głosów Brytyjczyków nie uda się w dalszym ciągu pogłębiać unijnego rynku wewnętrznego i liberalizować usług finansowych.

„Nie wierzę, że będziemy w stanie bez Brytyjczyków tworzyć unię bankowo-kapitałową i obawiam się, że zamiast tego będziemy mieli wręcz odwrót od idei wolnorynkowych" – ocenił prezes Pekao.

Przypomniał, że z punktu widzenia UE razem z Wielką Brytanią „tracimy" 25 proc. PKB i 30 proc. inwestycji. Natomiast efekty przedłużającej się niepewności są już widoczne nie tylko w gospodarce europejskiej, ale przede wszystkim w brytyjskiej.

„Wielka Brytania przyjmowała 100 tys. imigrantów w skali roku, teraz te liczby spadły o 70-80 proc., gospodarka brytyjska jest w szoku, jest bardzo mało inwestycji, stąd PKB też już jest mniejszy" – zauważył Michał Krupiński.

Biorący udział w debacie prof. Nouriel Roubini z nowojorskiego uniwersytetu Stern School of Business ocenił, że nie dojdzie do brexitu bez umowy, czego chcą zwolennicy tzw. twardego brexitu, jak typowany na przyszłego premiera Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

„W brytyjskim parlamencie jest większość przeciwko takiemu rozwiązaniu. Choć demokracja w Wielkiej Brytanii ujawniła dysfunkcje, kraj ten nie jest republiką bananową, nie jest Wenezuelą czy Zimbabwe. Nie możesz po prostu zamknąć parlamentu i otworzyć go ponownie po 31 października (graniczna data brexitu- PAP), wychodząc bezumownie - to byłby kryzys konstytucyjny" – zaznaczył.

Zdaniem prof. Roubiniego twardy brexit byłby katastrofą zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i Unii Europejskiej.

W tonie niepewności, co do finałowego scenariusza, wypowiadał się prezes londyńskiej giełdy papierów wartościowych Nikhil Rathi, który powiedział, że nie podejmie się przewidzieć, kiedy nastąpi brexit. „Jest to niezwykle trudne. My, tak jak cały biznes, przygotowujemy się na różne scenariusze i na różne daty" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że Polska po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie największym krajem członkowskim spoza strefy euro, co - w jego ocenie - daje bardzo wyjątkową pozycję i zapewnia silny głos w polityce zagranicznej.

Szef biura londyńskiego City w Brukseli Nick Collier zauważył z kolei, że nadwyżkę handlową z Wielką Brytanią ma większość krajów europejskich, w tym Polska, Niemcy, Holandia i Belgia, dlatego ewentualny bezumowny brexit byłby szkodliwy dla tych krajów.

„Tak naprawdę jednak nie wiemy, co oznacza bezumowny brexit, niektórzy używają tego terminu, mając na myśli, że handel będzie kontynuowany zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu, więc myślę, że dużo zależy od szczegółów tego, co oznacza bezumowny brexit" – podkreślił Collier.

Skutki brexitu pozostają - w jego ocenie - niewiadomą. „Nie sądzę, abyśmy wiedzieli dużo o tym, co się stanie. Prognozy rządu dotyczą znaczącego wpływu na inwestycje i PKB. Obóz zwolenników brexitu twierdzi, że faktycznie gospodarka się rozwinie. Zobaczymy, co się stanie, myślę, że ubędzie trochę miejsc pracy w usługach finansowych, ale nie na skalę, którą przewidywali niektórzy" – ocenił.

Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Jacek Fotek podkreślił, że dla Polski i całego regiony Europy Środkowo-Wschodniej jest bardzo ważne, czy proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej będzie uporządkowany czy chaotyczny. „W tej chwili jest taki stan, którego rynki najbardziej nie lubią, czyli niepewność, bardzo duża doza niepewności" – zauważył.

Zgodnie z ustaleniami między UE i Wielką Brytanią, kraj ten powinien opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.06.2019, 15:11
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii