Newsletter

Prezes PGNiG: spodziewamy się odkryć kolejne złoża gazu w Pakistanie

01.06.2017, 14:40aktualizacja: 01.06.2017, 14:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Naszym celem jest stałe zwiększanie produkcji gazu w Pakistanie. Spodziewamy się kolejnych odkryć, a jednocześnie prowadzimy intensywne prace zmierzające do pełnego zagospodarowania obu dotychczas odkrytych złóż" - powiedział PAP Piotr Woźniak, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) podczas wizyty w Islamabadzie. W związku ze zwiększeniem inwestycji w Pakistanie spółka ubiega się tam o status partnera strategicznego.

Szef PGNiG uczestniczył niedawno w serii spotkań z wysokimi przedstawicielami pakistańskiego rządu dotyczących dalszego rozwoju współpracy. Obecnie polska spółka posiada w Pakistanie jedną koncesję - Kirthar na południu kraju - gdzie wydobywa surowiec z dwóch złóż: Rehman i Rizq. Produkcja gazu wynosi ok. 0,45 mln m3. na dobę. Według szacunków spółki, po pełnym zagospodarowaniu obu złóż wydobycie może wzrosnąć pięciokrotnie. W tym celu powstają kolejne odwierty.

"Sukcesywnie pojawiać się będą następne otwory. Roczny przychód z produkcji w Pakistanie wyniesie prawdopodobnie ok. 25 mln dolarów w pierwszej fazie i do 100 mln dolarów w kolejnej, jeszcze w 2018 r." - zadeklarował Piotr Woźniak.

PGNiG wyspecjalizowało się w technice poszukiwania i wydobycia ze złóż tzw. gazu ściśnionego uznawanych w Pakistanie za niekonwencjonalne (zwyczajowo używa się nazwy angielskiej tight gas - red.). Gaz ziemny ściśniony w porach skalnych na głębokości ponad 3,5 tys. m wydobywany jest metodą zabiegów szczelinowania hydraulicznego.

"Niewiele firm z konkurencji wydobywa gaz ze złóż niekonwencjonalnych. My się w tym wyspecjalizowaliśmy tutaj, następnie z dużym powodzeniem zaczęliśmy to praktykować w Polsce (…). Pakistan ma duże złoża. Może nie są tak dostępne, jak w innych częściach świata, np. na Morzu Północnym, gdzie mamy udziały w 20 koncesjach, ale wyraźnie jest to sektor, którym rząd się 'opiekuje', zarówno w rozumieniu politycznym jak i praktycznym. Oprócz firm amerykańskich wierci tutaj cały świat" - zaznaczył Woźniak.

Jak wyjaśnił dyrektor Oddziału Operacyjnego PGNiG w Pakistanie Andrzej Kaczorowski, rynek gazu w tym kraju jest regulowany. "Kiedy dochodzi do spadku cen ropy, nie odbija się to tak mocno na cenach gazu. Istnieją też oddzielne taryfy na gaz ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. PGNiG na koncesji Kirthar wydobywa tight gas, którego cena na pakistańskim rynku jest wyższa" - poinformował. W efekcie spółka zarabia 40 proc. więcej, niż przy wydobywaniu surowca w tradycyjny sposób.

Według ambasadora RP w Pakistanie Piotra A. Opalińskiego, PGNiG wypracowało sobie znaczącą pozycję na rynku pakistańskim, a w ostatnich latach odnotowuje zauważalne sukcesy w produkcji gazu. "Dla Pakistanu ma to olbrzymie znaczenie z racji deficytu surowców energetycznych, które ten kraj przeżywa. Jest to bardzo ważny dla nas rynek (…) PGNiG ma olbrzymie doświadczenie, jest największą polską firmą, która na nim operuje" - zaznaczył Opaliński.

Mimo pokaźnych złóż w prawie 200-milionowym Pakistanie zużywa się rocznie tylko 5 mld m3 gazu ziemnego (dla porównania Polska 15 mld m3. - red.). Jednocześnie gaz stanowi niemal połowę bilansu energetycznego tego kraju. Potrzeby energetyczne są tak ogromne, że Pakistan nie nadąża z zaspokojeniem popytu. Dlatego władzom zależy na przyciąganiu zagranicznych firm z sektora poszukiwawczo-wydobywczego.

Ambasador w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na zapowiedzi władz PGNiG dotyczące znacznego zwiększenia inwestycji w Pakistanie. Spółka ubiega się o status partnera strategicznego, który mieliby nadać jej Pakistańczycy. Ułatwiłoby to starania o następne koncesje poszukiwawcze, które mogłyby zostać przyznawane w trybie bezprzetargowym.

Jak powiedział PAP federalny minister ropy i gazu w pakistańskim rządzie Shahid Khaqan Abbasi, kluczowa postać rynku surowców energetycznych w Pakistanie, ma on "głęboką nadzieję", że już w tym roku PGNiG będzie działać na podstawie nowych koncesji.

"Pracujemy nad udzieleniem koncesji PGNiG (...) Polska firma jako pierwsza odkryła w Pakistanie tight gas. Dlatego zarówno z technologicznego, jak i komercyjnego punktu widzenia jest to bardzo udane przedsięwzięcie dla PGNiG oraz dla naszych spółek, które z nią współpracują" - zaznaczył.

Początki działalności PGNiG w Pakistanie sięgają końca lat 90., kiedy kraje tego regionu zaczęły intensywnie rozwijać branżę naftową, zachęcając zagraniczne firmy do inwestowania, w zamian oferując ulgi, ułatwienia, a także korzystną politykę cenową. PGNiG posiada 70 proc. udziałów w jedynej jak dotąd koncesji w Pakistanie, będąc równocześnie jej operatorem. Pozostałe 30 proc. należy do Pakistan Petroleum Limited. Wydobywany gaz trafia na rynek lokalny. Jak poinformowały władze spółki, dotychczasowe dochody PGNiG z tytułu sprzedaży gazu w Pakistanie to ok. 160 mln zł.

Materiał powstał we współpracy z PGNiG.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.06.2017, 14:40
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ