Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"To jest inicjatywa nie tylko Orlenu, to jest inicjatywa oddolna, tych wspaniałych ludzi, społeczników, którzy żyją w małych ojczyznach – mniejszych wsiach, średnich gminach, miasteczkach – to są społecznicy, którzy angażują się, poświęcają się, dają z siebie wszystko, by integrować lokalne społeczności. Zależy nam na realnym wsparciu takich zadań społecznych”– podkreślił w rozmowie z PAP Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.
Chcąc docenić pracę tych stowarzyszeń i instytucji pozarządowych PKN Orlen przyznał 2,1 mln w ramach drugiej edycji programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen. Jak z nieukrywaną radością oznajmiła prezes fundacji, Katarzyna Różycka, do programu wpłynęło ponad 2100 wniosków, czyli prawie dwa razy więcej niż w ramach ubiegłorocznej edycji. Z tego względu Zarząd Fundacji zdecydował się zwiększyć pulę o 100 tys. złotych.
Daniel Obajtek zapowiedział, że program będzie dalej rozwijany, a praca stowarzyszeń, które chcą pracować dla innych ludzi, doceniana.
"Niejednokrotnie są to stowarzyszenia, które skupiają osoby niepełnosprawne. Projekty tego typu umożliwiają wykorzystanie ich talentów i umiejętności. W ten sposób łatwiej integrują się oni z lokalną społecznością” - podkreślił.
Dodał, że w tym roku, jego szczególną uwagę zwrócił projekt, który wpłynął z miejscowości Zimna Woda. "Osoby niepełnosprawne, które straciły pracę w firmie założyły swoje stowarzyszenie, gdzie bardzo mocno się integrują, organizują różnego rodzaju warsztaty, współpracują z lokalną społecznością. Przede wszystkim nie poddali się przeciwnościom losu, a to niezwykle ważna i cenna umiejętność" – podkreślił.
Podsumowanie drugiej edycji programu grantowego odbyło się 9 października br. w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Wsparcie finansowe na realizację swoich pomysłów w wysokości od 4 do 15 tysięcy złotych otrzymały m. in. stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, szkoły, ochotnicze straże pożarne, biblioteki, kluby sportowe czy parafie. Laureaci będą realizować swoje projekty od października 2019 r. do 14 czerwca 2020 r. Ponad 1/3 to inicjatywy z obszaru edukacji, kultury i sztuki, a blisko 50 to projekty proekologiczne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 21.10.2019, 15:38 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |