Newsletter

Biznes i finanse

Prezes PolTREG: dzisiejszy debiut na warszawskiej giełdzie to nadzieja dla milionów pacjentów

23.11.2021, 14:41aktualizacja: 23.11.2021, 14:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński
PolTREG, spółka założona przez medycznych innowatorów, zadebiutowała we wtorek 23 listopada 2021 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prowadzi ona pionierskie w skali świata badania nad terapiami komórkowymi, mogącymi przynieść przełom w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

PolTREG S.A. to dwunasty podmiot, który w tym roku dołączył do grona spółek notowanych na GPW i jednocześnie dziesiąta firma z sektora biotechnologii obecna na Głównym Parkiecie. 

Na początku listopada PolTREG dokonał przydziału maksymalnej liczby 1 332 414 nowych akcji w ramach oferty publicznej. Całkowita wartość oferty publicznej wyniosła ok. 100 mln zł brutto, a stopa redukcji w transzy detalicznej wyniosła 24,22 proc. Cenę akcji na dzisiejszym otwarciu notowań ustalono na 75 zł. 

„Nasze wysiłki koncentrują się na pozyskaniu kapitału niezbędnego do kontynuowania badań klinicznych i - w niedalekiej przyszłości - oferowania ich efektów pacjentom na całym świecie. Być może, kiedy spotkamy się tutaj za pięć lat, będziemy mogli mówić o cukrzycy typu I czy stwardnieniu rozsianym jako o chorobach przeszłości, na które znaleźliśmy lekarstwo” - przekonywał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie prof. Piotr Trzonkowski, prezes zarządu PolTREG S.A. 

PolTREG założony przez prof. Piotra Trzonkowskiego, prof. Małgorzatę Myśliwiec oraz prof. Natalię Marek-Trzonkowską - to jedna z najbardziej nowatorskich firm biotechnologicznych na świecie. Opracowuje terapie z wykorzystaniem limfocytów T-regulatorowych (TREGS). Terapie te mają zastosowanie w chorobach autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy atakuje własny organizm. W tej dziedzinie spółka jest pionierem w skali globalnej - przeprowadziła pierwsze na świecie podanie preparatu TREGS u człowieka, a jej terapia leczenia cukrzycy typu I u dzieci z wykorzystaniem TREGS jest - w świetle dostępnych danych - najbardziej zaawansowana w rozwoju klinicznym na świecie.

Profesor Trzonkowski przypomniał, że choroby autoimmunologiczne dotykają przede wszystkim wysokorozwinięte społeczeństwa Europy i Stanów Zjednoczonych. W związku z tym spółka prowadzi zaawansowane rozmowy zarówno z Europejską Agencją Leków, jak i FDA (jej amerykańskim odpowiednikiem) w sprawie rejestracji badań klinicznych i dopuszczenia przełomowych terapii jako skutecznych i bezpiecznych. 

„Kiedy zakładaliśmy spółkę, cena poszczególnego udziału wynosiła 10 groszy, natomiast podczas dzisiejszego debiutu jedna akcja kosztowała 75 złotych, co pokazuje olbrzymi potencjał rynkowy naszej firmy. Przypomnieć należy również, że terapie komórkowe kosztują zwykle setki tysięcy dolarów. Mamy nadzieję, że nasza oferta nie będzie tak droga, jednak wciąż przynosić będzie wymierne zyski tym wszystkim, który zdecydują się zainwestować w dalszy rozwój spółki” – tłumaczył prof. Trzonkowski.

Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, zaznaczył podczas debiutu, że dostrzega wielki potencjał PolTREG S.A. i związane z nim perspektywy wzrostu wartości akcji firmy.

„Działacie w wielkiej i słusznej sprawie, a wysiłki całego zespołu spółki mogą prowadzić do prawdziwego przełomu w medycynie. Jestem przekonany, że rynek kapitałowy to właściwe miejsce, aby rozwijać tego typu biznesy. Wasz produkt jest globalny, dlatego życzę determinacji w realizacji ambitnej strategii, która uczyni z PolTREG jedną z czołowych firm biotechnologicznych nie tylko na naszym parkiecie, ale i całym świecie” – powiedział Piotr Borowski.

Piotr Borowski przypomniał również, że to właśnie kolejne debiuty - w tym spółek biotechnologicznych - są motorem dynamicznego wzrostu warszawskiej giełdy. Aktywizują bowiem inwestorów do bardziej intensywnego handlu. Następnie przekazał prezesowi PolTREG S.A. i pozostałym członkom zarządu spółki dyplom GPW oraz statuetkę byka, symbolizującą giełdową hossę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.11.2021, 14:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ