Newsletter

Biznes i finanse

Prezydent na 30-leciu GPW

15.04.2021, 11:18aktualizacja: 15.04.2021, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezydent Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Imprezę uświetnią również panele dyskusyjne, w których wezmą udział prezesi spółek notowanych na giełdzie. Całość wydarzenia można będzie śledzić online.

Uderzeniem w dzwon na otwarcie sesji przez prezydenta RP Andrzeja Dudę mają rozpocząć się w piątek 16 kwietnia uroczyste obchody 30-lecia pierwszej sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W specjalnym wystąpieniu zapowiadającym to wydarzenie prezydent stwierdził:

„Warszawską giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczpospolitej wolnego rynku. Powiedziałbym nawet więcej - jest ona jednym z symboli wolnej Polski. Tutaj, na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów”.

Zauważył również, że umiejscowienie warszawskiej giełdy – serca wolnego rynku – w dawnej siedzibie partii marksistowskiej, centrali komunistycznej władzy, jest swoistym chichotem historii.

Przypomniał też, że 30 lat temu na pierwszej sesji giełdowej zadebiutowało pięć spółek, a obroty wyniosły niecałe 2 tys. złotych. Dzisiaj na obu parkietach GPW są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji 1 biliona i 100 miliardów złotych.

„Przez te 30 lat przeszliśmy długą drogę. Na początku wydawało się, że robienie giełdy w kraju, w którym nie ma kapitału, nie ma za bardzo sensu. A do tego jeszcze większość gospodarki była centralnie planowana, bo dominowały w niej przedsiębiorstwa państwowe. Wbrew logice udało się stworzyć rynek kapitałowy, który w ciągu 27 lat został zakwalifikowany do rynków rozwiniętych” – powiedział Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w zamieszczonym w internecie zaproszeniu na obchody rocznicy.

Jednocześnie prezes Dietl podkreślił, że Polska przeszła tę drogę w ekspresowym tempie 28 lat, dwa razy szybciej niż Korea Południowa. „Dzisiaj polska giełda jest modelem udanej transformacji i wprowadzenia instytucji wolnorynkowych do systemu gospodarczego” – dodał.

Wydarzenia związane z 30-leciem pierwszej sesji giełdowej na GPW będą się odbywać przez cały dzień. Oprócz przemowy prezydenta, zaplanowano także wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów: Jacka Sasina i Jarosława Gowina. W pięciu panelach dyskusyjnych, oprócz przedstawicieli GPW, udział wezmą: prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, założyciel i prezes Zarządu Comarch S.A. prof. Janusz Filipiak i prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. „Zapraszamy do śledzenia wydarzeń rocznicowych przez cały dzień na naszym kanale youtube" – zachęcił prezes Dietl.

Transmisję można również oglądać na stronie 30latGPW.pl oraz kanałach biznes.pap.pl, infostrefa.tv/GPW

Aktualna agenda wydarzenia dostępna jest na stronie: https://30latgpw.pl/

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2021, 11:18
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ