Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd PRIMETECH S.A. ("Emitent", "PTH", "Spółki") przekazuje, w trybie art. 428 § 5 Kodeksu spółek handlowych, pytania Akcjonariusza skierowane do Zarządu Emitenta podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 25 czerwca 2020 roku, wraz z odpowiedziami, z zachowaniem ustawowego 14-dniowego terminu.
Akcjonariusz Emitenta skierował do Zarządu Spółki następujące pytania:
1. Jakie są roczne koszty utrzymywania spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych?
2. Dlaczego Emitent występuje w podwójnym systemie notowań "fixing", czemu nie podejmowano działań mających na celu wsparcie płynności?
W odpowiedzi na pytanie 1. Zarząd Emitenta udzielił następującej odpowiedzi:
Łączne koszty utrzymywania Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) związane są przede wszystkim z obowiązkowymi opłatami, ponoszonymi przez spółki notowane na rzecz instytucji infrastrukturalnych rynku, tj. na rzecz m.in. samej GPW, Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (KDPW), oraz kosztów obsługi funkcjonowania Spółki na rynku publicznym, tj. kosztów Działu Relacji Inwestorskich, kosztów obsługi finansowej i prawnej, czy kosztów związanych z koniecznością stosowania specjalnych standardów sprawozdawczości finansowej
i audytu.
Sumaryczne koszty funkcjonowania i utrzymywania Emitenta jako spółki publicznej w 2019 roku kształtowały się na poziomie około 140 tys. zł. Koszty te obejmowały powyżej wymienione składowe.
Obowiązkowe opłaty na rzecz organów związanych z rynkiem kapitałowym (w szczególności GPW lub KDPW), są podane do wiadomości publicznej w odpowiednich regulaminach i taryfikatorach tych organów.
Należy podkreślić, że z uwagi na istotnie zmniejszającą się skalę działalności Emitenta w ostatnim okresie, a także biorąc pod uwagę sytuację finansową Spółki, dokonuje ona działań optymalizujących i kontrolujących koszty oraz już podjęła działania ograniczające koszty związane z funkcjonowaniem podmiotu, jako spółki publicznej, do niezbędnego, wymaganego przepisami minimum.
W odpowiedzi na pytanie 2. Zarząd Emitenta udzielił następującej odpowiedzi:
GPW dokonuje okresowej weryfikacji płynności akcji spółek notowanych (w tym również PTH). W wyniku weryfikacji dokonanej w dniu 23 grudnia 2019 r. akcje Emitenta, wraz akcjami innych spółek, zostały zakwalifikowane do Strefy Niższej Płynności (https://www.gpw.pl/strefa-nizszej-plynnosci).
Zgodnie z obowiązującymi zasadami dana spółka może dołączyć do Programu Wspierania Płynności (Program) przez GPW, wówczas jej akcje nie są kwalifikowane do Strefy Niższej Płynności. Niemniej, aby dołączyć do Programu Wsparcia spółka musi spełnić łącznie 2 podstawowe warunki:
- Utworzyć i prowadzić sekcję relacji inwestorskich na własnej stronie internetowej zgodnie z zakresem oraz strukturą określonymi w Modelowym Serwisie Relacji Inwestorskich; prezentowanym na stronie internetowej http://naszmodel.gpw.pl oraz prezentować informacje na tej stronie w języku angielskim (co obecnie w spółce nie ma miejsca),
- zapewnić istnienie ważnego zobowiązania animatora rynku do wykonywania w stosunku do akcji emitenta zadań animatora rynku zgodnie z wymogami giełdowymi, co w praktyce wiązałoby się z zawarciem umowy z animatorem emitenta.
Należy mieć na uwadze iż szacunkowe, łączne koszty prowadzenia strony w jęz. angielskim oraz koszty umowy z animatorem to kilkadziesiąt tysięcy zł / rocznie.
Z uwagi na obecną i przewidywaną skalę działalności firmy, a także biorąc pod uwagę ogólną sytuację gospodarczą, a w szczególności sytuację w sektorze - spółka przede wszystkim musi zwracać uwagę na kontrolę kosztów funkcjonowania i zamiast ich powiększania, starać się niniejsze koszty ograniczać. W związku z powyższym, każdy większy wydatek jest istotny dla oceny sytuacji i płynności spółki. Kierując się koniecznością zapewnienia dodatniej rentowności oraz utrzymania płynności bieżącej/operacyjnej firmy, spółka zdecydowała o nie przystąpieniu do Programu.
Podstawa prawna: § 19 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.07.2020, 14:48 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |