Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Celem projektu zrealizowanego przez UDT było wdrożenie elektronicznych dokumentów inspekcyjnych (decyzja administracyjna i protokół) udostępnianych klientom za pośrednictwem portalu eudt.gov.pl. Każdy z inspektorów uzyskał możliwość wydawania dokumentów elektronicznych zgodnych z KPA na miejscu u klienta, tuż po zakończeniu badania. Mechanizmy elektronicznego podpisu kwalifikowanego zostały zintegrowane ze środowiskiem aplikacyjnym UDT w ramach funkcjonujących procesów. Funkcjonalnie dotyczyło to także aplikacji mobilnej wspomagającej pracę inspektora, działającej na tablecie lub smartfonie. Główne zadania zaplanowane w projekcie obejmowały wdrożenie modułu podpisu i walidacji wraz z serwerową pieczęcią elektroniczną oraz ich implementację w aplikacjach dziedzinowych UDT. Uruchomiono mobilne punkty potwierdzania tożsamości, szkoląc 22 operatorów, którzy wydali blisko 1300 podpisów pracownikom UDT.
Urząd Dozoru Technicznego i jego klienci zyskali możliwość pracy z dokumentami elektronicznymi. Dzięki temu decyzje i protokoły trafiają do klientów za pośrednictwem portalu. Tam też tworzona jest elektroniczna wersja książki rewizyjnej urządzenia, zawierającej poza dokumentacją także historię wykonanych badań.
Klienci UDT mogą składać wnioski elektroniczne zgodnie z KPA. Urząd wystawia dla takich dokumentów potwierdzenia UPO sygnowane pieczęcią elektroniczną. Od chwili uruchomienia funkcjonalności wydano ponad 100 tys. dokumentów elektronicznych. Każdy z nich zastąpił kilkustronicowy dokument papierowy.
Postępująca cyfryzacja otoczenia każe wierzyć, że w ciągu kolejnych kilku lat dokumenty elektroniczne zastąpią całkowicie wersje papierowe.
Prosta kalkulacja oszczędności czasu pracy inspektorów już teraz daje zadowalające rezultaty. To jednak tylko mała część korzyści jakie w ciągu kolejnych lat wynikają z wdrożenia, patrząc na nie z szerszej perspektywy transformacji cyfrowej UDT i odbiorców usług Urzędu.
www.udt.gov.pl, www.eudt.gov.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.06.2020, 12:26 |
Źródło informacji | Urząd Dozoru Technicznego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom