Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Last Energy, amerykański deweloper mikroelektrowni jądrowych z siedzibą w Waszyngtonie, prezentuje swój pierwszy wyprodukowany w Polsce prototyp wyspy jądrowej. Demonstrator technologii jądrowej, który można zobaczyć przed PGE Narodowym 4 i 5 października, to część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić bezpieczną, stabilną i bezemisyjną energię w perspektywie kilku lat. Spółka współpracuje obecnie z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz specjalnymi strefami ekonomicznymi. Last Energy Polska podpisała umowy sprzedaży energii z ponad 50 jednostkami elektrowni PWR-20 w Europie, w tym z 20 w Polsce. Spółka zawarła również porozumienia z m. in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie rozwija swoje projekty na terenie naszego kraju.
Założyciel Last Energy: Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków
Jak mówi założyciel i CEO Last Energy, Bret Kugelmass, transformacja energetyczna, która czeka Polskę, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora nowoczesnych technologii.
„Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej. Ponadto położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii” - mówi Kugelmass.
Fundamentalną częścią elektrowni, będącą przedmiotem demonstracji na PGE Narodowym, jest lekkowodny reaktor ciśnieniowy (ang. Pressurized Water Reactor, nazywany PWR). Projekt Last Energy bazuje na technologii stosowanej w ponad 300 obecnie działających reaktorach na świecie. Ze względu na niewielki rozmiar i moc reaktora (20 MWe) elektrownia może być chłodzona powietrzem, a obszar potrzebny do realizacji projektu to jedynie 5 ha. Dzięki temu SMRy (z ang. małe modułowe reaktory jądrowe) Last Energy mogą wkrótce stać się uniwersalnym źródłem mocy dla wielu odbiorców. Spółka planuje wpłynąć na polski przemysł i na zawsze zmienić nasz krajobraz energetyczny.
Prezes zarządu Last Energy Polska, Damian Jamroz, dodaje, że wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy:
„Najwięksi polscy gracze w sektorze przemysłu mogą już za kilka lat napędzać zakłady lokalnie produkowaną czystą energią. Do tego nasza technologia idealnie nadaje się do zastosowania jako elektrociepłownie, na których opiera się rynek ciepłownictwa w Polsce. Z punktu widzenia technologicznego nie istnieje żadna bariera, aby pierwsza elektrownia Last Energy nie powstała do 2026 roku. Wszystko zależy od decydentów na poziomie rządowym”
W odróżnieniu od innych dostawców w branży energetyki jądrowej działalność Last Energy nie opiera się na finansowaniu rządowym. Projekty realizowane są dzięki dostępowi do kapitału prywatnego inwestorów, z wykorzystaniem długoterminowych umów sprzedaży energii (ang. Power Purchase Agreement - PPA) z odbiorcami końcowymi energii. Spółka pozyskała finansowanie od m.in. funduszu inwestycyjnego First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska, wcześniejszego założyciela PayPal i pierwszego inwestora SpaceX Elona Muska.
Last Energy Polska: kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach
„W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej” - mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, prezes zarządu Energoinstal S.A.
PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie, gdzie jest prezentowany prototyp modułu reaktora PWR-20, odbywa się 4 i 5 października na PGE Narodowym. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl.
KONTAKT:
Ewa Grabek
tel. +48 507-642-583
e-mail: e.grabek@olivemedia.pl
Źródło informacji: Last Energy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.10.2023, 10:36 |
Źródło informacji | Last Energy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W stronę słońca - Polskie Linie Lotnicze LOT ponownie zapraszają na rejsy z Warszawy do Larnaki
- 04.11.2024, 16:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
„Ważne z kim, ciekawe dokąd” - Polskie Linie Lotnicze LOT w jesiennej odsłonie kampanii inspirują do podróżowania
- 04.11.2024, 16:29
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT