Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Terminem „ESG” określane są – coraz częściej obecne w strategiach firm – działania w zakresie troski o środowisko naturalne (Environmental), odpowiedzialność społeczną (Social) i wewnętrzny ład korporacyjny (Corporate Governance).
„Branża nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych musi stosować kryteria ESG, ponieważ ocena ich wdrożenia staje się częścią oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Brak spełnienia wymogów ESG ogranicza dostęp do finansowania oraz istotnie podnosi koszty finansowania, negatywnie wpływając na rentowność projektów deweloperskich” – mówił Dominik Januszewski.
Według niego, również klienci, którzy wynajmują powierzchnie, oczekują, że obiekt będzie spełniał zasady ESG, np. aby biuro było dostosowane do potrzeb pracowników z niepełnosprawnością.
Podczas debaty, zorganizowanej w Karpaczu przez dziennik „Rzeczpospolita”, szef doradztwa strategicznego JLL przywołał badania, z których wynika, że ponad 50 proc. ankietowanych pracowników kieruje się kryteriami ESG przy wyborze pracodawcy.
„A nowych osób na rynku pracy przybywa około pół miliona rocznie, więc ten odsetek będzie rósł” – dodał Dominik Januszewski.
Według niego, ponadto obecna sytuacja geopolityczna, w tym wojna w Ukrainie, uwypukliły konieczność podejmowania działań w zakresie zarządzania wyzwaniami klimatycznymi czy dotyczącymi surowców naturalnych, jak również tematami społecznymi.
Dominik Januszewski podkreślił, że JLL Poland, jako firma doradcza specjalizująca się w rynku nieruchomości, chce być adwokatem zmian i wspierać zarówno firmy z branży nieruchomościowej, jak i klientów tej branży w dostosowaniu się do wyzwań w zakresie energooszczędności czy zmniejszania śladu węglowego, a także odpowiedzialności społecznej. Służyć temu ma rozbudowa działów Capital Market i Doradztwa Strategicznego w JLL.
Uczestnicy debaty o ESG potwierdzali nieuchronność zmian w strategii firm i wskazywali na konsekwentnie realizowane działania proekologiczne i prospołeczne.
Prezes Lux Medu Anna Rulkiewicz podkreślała, że firma – która głównie wskutek działalności szpitali generuje dużo CO2 – przyjęła zdecydowany kierunek i cel, zakładający osiągnięcie zeroemisyjności w 2040 roku, a w przyjętym w 2021 roku programie działań zaplanowano posadzenie 380 tys. drzew. Grupa Bupa, w skład której wchodzi Lux Med, przeznaczyła również 35 mln zł na leczenie ukraińskich uchodźców oraz zatrudniła w swoich placówkach 200 Ukraińców.
Również członek zarządu firmy deweloperskiej Murapol, dr Iwona Sroka potwierdziła, że celem przedsiębiorstwa jest zeroemisyjność.
„A nasi klienci są świadomi, że dzięki nam mogą oszczędzić na rachunkach za wodę i energię” – mówiła Iwona Sroka.
Przypomniała, że dzięki rozwiązaniom na rzecz „inteligentnego domu” uzyskuje się 20-procentowe oszczędności w zużyciu energii i wody, a w budynkach są instalowane filtry antysmogowe.
Dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka Rafał Rudzki podkreślał, że dzięki eliminacji toreb plastikowych sieć sklepów ograniczyła zużycie plastiku o 1000 ton rocznie. Również Żabka podjęła działania humanitarne zapewniając zatrudnienie uchodźcom z Ukrainy. Prowadzone są prace nad kolejnymi projektami w zakresie cyrkularności.
„Chcemy też wpływać na proekologiczne zachowania konsumentów” – deklarował Rafał Rudzki.
Wskazał, że dzięki działaniom na rzecz dobrego żywienia i dekarbonizacji Żabka uzyskała lepsze warunki w umowie z bankiem Santander.
Uczestniczący w debacie przedstawiciele sektora finansowego potwierdzali, że w decyzjach o finansowaniu czy ubezpieczaniu biznesu kierują się aspektami ESG.
Dariusz Odzioba, kierujący Departamentem Klientów Strategicznych mBanku mówił, że niektórzy inwestorzy wręcz nie mogą inwestować w produkty, które nie są „zielone”. Inni z kolei inwestują jedynie w firmy o niskiej emisyjności.
Maciej Tarnawski, dyrektor Departamentu Rynków Kredytowych w banku Santander potwierdził, że pod uwagę w procesie kredytowym brane są zarówno aspekty ograniczenia kosztów poprzez oszczędność energii czy recykling, jak również to, w jakim stopniu klienci banków realizują wsparcie dla społeczności, np. w zakresie równości płci.
Wojciech Rabiej dyrektor Pionu Rozwiązań dla Klienta Detalicznego w Uniqa zwrócił uwagę, że jeden z funduszy TFI Uniqa został utworzony specjalnie po to, aby inwestować w podmioty „zielone”.
„Będziemy wspierać rozwój w zakresie ESG w firmach, w które inwestujemy” – zapewnił.
Debatę na temat strategii ESG zorganizowano w Karpaczu podczas XXXI edycji dorocznego Forum Ekonomicznego (6-8 września 2022 r.).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2022, 11:44 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci MIWO: Polacy spędzają w budynkach 90 proc. swojego życia, powinni tam mieć komfortowe warunki PAP
Polacy spędzają w budynkach nawet 90 proc. swojego życia, ale także 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce w budynkach mieszkalnych. 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki - wynika z raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” opracowanego przez ekspertów MIWO. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.- 16.01.2025, 16:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom