Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoksu podkreślił kluczową rolę przemysłu ciężkiego dla gospodarki wielu krajów, jako potężnego dawcy miejsc pracy oraz pieniądza dla systemu finansów publicznych. Zaznaczył też, że Węglokoks zamierza przyspieszyć szereg procesów rozwijając przetwórstwo hutnicze i odchodząc od górnictwa.
Zdaniem Heryszka to właśnie na rozwój hutnictwa warto postawić w kontekście zarówno transformacji energetycznej, jak i dużych potrzeb infrastrukturalnych w kraju. Prezes Węglokoksu postulował jednocześnie o systemową ochronę przemysłu ciężkiego jako branży gospodarki o charakterze strategicznym.
O krajach, które najskuteczniej chroniły się przed kryzysami właśnie za sprawą wysokiego udziału przemysłu ciężkiego w gospodarce, przypomniał poseł Adam Gawęda. Apelował również o szukanie rozwiązań poprawiających efektywność, włączając w to rozwój nowoczesnych technologii (między innymi produkcji wodoru i magazynowania energii).
Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM Polska Miedź opowiedział o szeregu procesów optymalizacyjnych oraz inwestycjach, jakie spółka dokonała w ostatnich latach, aby jako jeden z największych konsumentów energii elektrycznej w Polsce dostosować swój model funkcjonowania do nowych realiów.
Jednocześnie Bugajczuk wyraził przekonanie, że polski przemysł ciężki poradzi sobie z wyzwaniami, które stawia transformacja energetyczna oraz polityka klimatyczna. Zdaniem wiceprezesa KGHM najważniejszy jest obecnie zrównoważony rozwój, czego przykładem może być branża hutnicza zmierzająca w stronę modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu ocenił, że o ile transformacja energetyczna jest praktycznie nieunikniona, o tyle będzie ona generować zupełnie nowe obszary rozwojowe. Dlatego ARP stara się już teraz zaistnieć w branżach, które wiążą się z tym nowym spojrzeniem. Jako przykład przywołał produkcję wodoru.
Kwestia zielonej energii, zdaniem Kolczyńskiego, staje się coraz bardziej kluczowa również dla dużych inwestorów. Dlatego, w zestawieniu z trendem skracania łańcuchów dostaw, polska gospodarka ma szansę wykorzystać transformację energetyczną do zbudowania przemysłu ciężkiego w nowym atrakcyjnym wydaniu.
O finansowym wymiarze transformacji energetycznej i szansach dla przemysłu ciężkiego w Polsce opowiedział Patryk Darowski, dyrektor Departamentu Analiz i Wsparcia Sektorowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymienił przy tym szereg programów inwestycyjnych, które wspomagają rozwój innowacyjnych sektorów.
Darowski przekonywał też do zapowiedzianej przy okazji Forum Wizja Rozwoju koncepcji 3W (woda, wodór, węgiel). Idei przyświeca nie tylko budowanie świadomości wśród społeczeństwa w zakresie codziennych wyborów wpływających na gospodarkę, ale również łączenie świata nauki ze światem biznesu dla wypracowania konkretnych rozwiązań.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.08.2021, 10:52 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
PKO BP oferuje wysokie oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym Plus PAP
PKO Bank Polski wprowadza promocyjne oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym Plus: łącznie 8,5 proc. w stosunku rocznym. Oferta będzie obowiązywać do 29 czerwca br., a mogą z niej skorzystać zarówno nowi, jak i dotychczasowi klienci banku.- 02.06.2023, 16:23
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rozpoczyna się XIV Międzynarodowe Forum Inwestycji Infrastrukturalnych w Makau
- 02.06.2023, 16:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Gra przygodowa w aplikacji PeoPay KIDS wprowadza najmłodszych klientów Banku Pekao w świat finansów PAP
Bank Pekao S.A. na trzecie urodziny PeoPay Kids wdraża do aplikacji moduł edukacyjny w formie gry przygodowej, która pomoże dzieciom w wieku 6-12 lat zrozumieć działanie świata finansów, nauczy oszczędzania i zarządzania wydatkami. „Traktujemy młodych klientów Banku Pekao w sposób szczególny, bo to inwestycja w przyszłość” – mówi Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.- 02.06.2023, 15:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom