Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tegoroczna edycja kongresu, pod hasłem „Rynek gazu w nowych realiach”, odpowiada na pytania, jak w sytuacji wojny w Ukrainie i spowodowanych przez nią zawirowań na światowych rynkach gazu zabezpieczyć dostawy do Polski, gdy z dnia na dzień 150 mld m3 rosyjskiego gazu może nie dopłynąć do Europy.
Robert Więckowski wskazał, że krajowe źródła gazu zaspokajają tylko ok. 14-15 proc. zapotrzebowania na ten surowiec, należy więc rozwijać alternatywne wytwórnie paliwa gazowego, produkujące biometan, które są odnawialnymi źródłami energii.
„Zamierzamy dystrybuować zielone gazy w naszych sieciach. Powstaje poligon doświadczalny pod Warszawą, w którym będziemy sprawdzać zachowanie się naszej sieci dystrybucyjnej na gazy zdekarbonizowane i wszelkie inne gazy domieszkowe, które będziemy zatłaczać razem z metanem” – powiedział.
Na podwarszawskim poligonie doświadczalnym Polska Spółka Gazownictwa będzie również zatłaczać wodór w celu sprawdzenia, jak sieć dystrybucyjna zachowuje się z domieszką wodoru do metanu podczas awarii.
PSG sp. z o.o. jest największym operatorem dystrybucyjnym w Europie. Należąca do spółki sieć gazowa to ponad 200 tys. km, nad którą czuwa prawie 12 tys. pracowników. W opinii prezesa PSG biogazownia stanowi alternatywne źródło gazu również dlatego, że nie ponosi się żadnych kosztów dostarczania tego gazu do Polski.
Prezes PSG wskazał, że w przypadku biogazowni trudnością jest koszt podniesienia parametrów produkowanego biogazu i koszt realizacji przyłącza.
„To jest wysoka kwota i należałoby opracować rozwiązania legislacyjne, pozwalające unormować to, kto ponosi te koszty, kto w nich uczestniczy” - podkreślił.
„Jako Polska Spółka Gazownictwa wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, dostarczamy gaz na czas, na miejsce i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. W tej chwili największą trudnością dla całej branży gazowniczej są ceny gazu. Jak zdobyć odbiorcę, który będzie skłonny zapłacić rachunek” – zaznaczył Robert Więckowski.
VIII Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego odbył się w dniach 27-29 czerwca w Łodzi.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 01.07.2022, 13:59 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ