Newsletter

Biznes i finanse

PSG: aktualnie gaz to jedyne alternatywne, niskoemisyjne źródło energii dla Polski

01.07.2022, 13:59aktualizacja: 01.07.2022, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSG
PSG
„Wytwarzanie gazu poprzez odnawialne źródła energii: biogazownie i biometanownie – to jest przyszłość dla naszego kraju i taki gaz zamierzamy dystrybuować w naszych sieciach” – mówił Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), podczas pierwszego dnia VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Tegoroczna edycja kongresu, pod hasłem „Rynek gazu w nowych realiach”, odpowiada na pytania, jak w sytuacji wojny w Ukrainie i spowodowanych przez nią zawirowań na światowych rynkach gazu zabezpieczyć dostawy do Polski, gdy z dnia na dzień 150 mld m3 rosyjskiego gazu może nie dopłynąć do Europy.

Robert Więckowski wskazał, że krajowe źródła gazu zaspokajają tylko ok. 14-15 proc. zapotrzebowania na ten surowiec, należy więc rozwijać alternatywne wytwórnie paliwa gazowego, produkujące biometan, które są odnawialnymi źródłami energii.

„Zamierzamy dystrybuować zielone gazy w naszych sieciach. Powstaje poligon doświadczalny pod Warszawą, w którym będziemy sprawdzać zachowanie się naszej sieci dystrybucyjnej na gazy zdekarbonizowane i wszelkie inne gazy domieszkowe, które będziemy zatłaczać razem z metanem” – powiedział.

Na podwarszawskim poligonie doświadczalnym Polska Spółka Gazownictwa będzie również zatłaczać wodór w celu sprawdzenia, jak sieć dystrybucyjna zachowuje się z domieszką wodoru do metanu podczas awarii.

PSG sp. z o.o. jest największym operatorem dystrybucyjnym w Europie. Należąca do spółki sieć gazowa to ponad 200 tys. km, nad którą czuwa prawie 12 tys. pracowników. W opinii prezesa PSG biogazownia stanowi alternatywne źródło gazu również dlatego, że nie ponosi się żadnych kosztów dostarczania tego gazu do Polski.

Prezes PSG wskazał, że w przypadku biogazowni trudnością jest koszt podniesienia parametrów produkowanego biogazu i koszt realizacji przyłącza.

„To jest wysoka kwota i należałoby opracować rozwiązania legislacyjne, pozwalające unormować to, kto ponosi te koszty, kto w nich uczestniczy” - podkreślił.

„Jako Polska Spółka Gazownictwa wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, dostarczamy gaz na czas, na miejsce i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. W tej chwili największą trudnością dla całej branży gazowniczej są ceny gazu. Jak zdobyć odbiorcę, który będzie skłonny zapłacić rachunek” – zaznaczył Robert Więckowski.

VIII Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego odbył się w dniach 27-29 czerwca w Łodzi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.07.2022, 13:59
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ