Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Podczas konferencji prasowej opublikowano raport końcowy projektu "Efektywny i innowacyjny system szkolenia oraz rozwoju zawodowego maszynistów". Autorami raportu jest 7 organizacji branżowych i biznesowych: Fundacja ProKolej, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych, Izba Gospodarcza Transportu Lądowego, Railway Business Forum, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Klaster Luxtorpeda 2.0, Business Centre Club. W pracach uczestniczyli również eksperci z firmy doradczej Nexus Consultants oraz dr Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS.
Przedstawiciele organizacji zwrócili uwagę na niedobór maszynistów szacowany obecnie na 2000 osób, z perspektywą pogłębienia deficytu do ponad 5000 ze względu na rosnący efekt luki pokoleniowej. Przyczyną jest m.in. przestarzały i nieefektywny system szkolenia, który skupia się na długości i formie szkolenia, a nie na jego efektach.
Wskazano na m.in. następujące paradoksy i niedoskonałości:
- W Czechach można zostać maszynistą w pół roku, a w Polsce - w 2-3 lata, przy czym maszynista wyszkolony w Czechach może prowadzić pociągi w Polsce (o ile zna język polski). Prawo unijne określa ile powinien wiedzieć maszynista, a prawo polskie - ile czasu ma się uczyć.
- Kandydat na maszynistę nie może nosić szkieł kontaktowych, ale maszynista, który funkcjonuje na rynku – może.
- Absolwent technikum i absolwent ASP to z punktu widzenia systemu szkolenia na maszynistę kandydaci z jednakową, zerową wiedzą o kolei.
- Okres szkolenia maszynisty jest dwukrotnie dłuższy niż pilota i od 4 do10 razy dłuższy niż kierowcy zawodowego.
- Państwo wydatkuje dziesiątki mld PLN na inwestycję w infrastrukturę kolejową, ale zapomina o infrastrukturze społecznej. Deficyt maszynistów może zagrozić m.in. faktycznej realizacji Komponentu Kolejowego CPK: pociągi po nowych liniach nie pojadą, jeśli będzie brakowało maszynistów.
Intencją przewoźników nie jest prowadzenie szkoleń zawodowych, ale przewożenie towarów i pasażerów. Przewoźnicy kolejowi potrzebują kandydatów gotowych świadczyć pracę niemal od początku zatrudnienia, po odbyciu odpowiedniego stażu stanowiskowego (np. zapoznania z danym typem lokomotywy). Obecnie przewoźnik, aby rozpocząć szkolenie kandydata musi go najpierw zatrudnić i przez 2-3 lata szkolić. Przez ten czas kandydat nie może świadczyć żadnej pracy, w związku z czym najczęściej proponuje się kandydatowi zatrudnienie za pensję minimalną. Pomimo tego koszt przeszkolenia kandydata szacowany jest na 100-200 tys. PLN - bez gwarancji, że kandydat zda egzamin albo np. nie zostanie podkupiony przez konkurencję.
Pełna treść raportu: http://www.znpk.org/wp-content/uploads/2019/11/RAPORT-KOŃCOWY-listopad-2019.pdf
KONTAKT:
Michał Litwin
Dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych
tel. 515 004 418
e-mail: michal.litwin@znpk.org
-
Piotr Macioszek
Wiceprezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego
tel. 609 540 532
-
Jakub Majewski
Prezes Fundacji ProKolej
tel. 603 190 290
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.12.2019, 12:33 |
Źródło informacji | Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Rimini Street ogłasza harmonogram konferencji dla inwestorów na rok 2025
- 16.05.2025, 16:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
ORLEN na IMPACT’25: bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko część naszej strategii, ale szereg konkretnych postulatów PAP
Jesteśmy dumni, że możemy codziennie dostarczać energię i paliwo milionom Polek i Polaków, ale również świadomi, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - powiedział Rafał Batkowski, dyrektor w ORLEN podczas panelu eksperckiego na IMPACT’25. Ekspert wskazał, że w tym obszarze podjęto szereg działań we współpracy zarówno z instytucjami polskimi, jak i z partnerami z innych krajów regionu.- 16.05.2025, 16:49
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Andersen Global zacieśnia współpracę z kanadyjską firmą Stratos Solutions Inc.
- 16.05.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ