Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dnia 15 maja 2019 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie firma Axence przedstawiła raport z Ogólnopolskiego Badania Administratorów IT „Władcy Sieci – Wyzwania zarządzania bezpieczeństwa IT w polskich organizacjach”. Jego celem było sprawdzenie, na czym polega praca administratora IT, z jakimi wyzwaniami zmaga się on w swoim zawodzie na co dzień oraz jakie działania podejmuje, aby uniknąć problemów.
„Staramy się dostarczyć wiedzę, dlatego też pytamy administratorów IT jakie są ich potrzeby. To dało nam impuls do tego, aby sprawdzić, czego potrzebują użytkownicy systemów informatycznych. Raport ilustruje zmiany, jakie zaszły w środowisku IT. Pokazuje, jakie kiedyś ono było, a jakie jest teraz" – powiedział PAP Robert Posłajko, PR Manager Axence.
„Zarówno w sektorze publicznym jak i firmach komercyjnych występuje naprawdę duża potrzeba edukacji, która dotyczy pracowników, a także każdego użytkownika sieci. Niezależnie, czy atak będzie dotyczył komputera firmowego, firmowego konta bankowego czy prywatnego, to straty mogą być ogromne” – powiedział z kolei Grzegorz Oleksy, prezes Axence.
Z badania przeprowadzonego na próbie blisko 500 administratorów IT pracujących w organizacjach publicznych i prywatnych wynika, że aż 85 proc. ankietowanych doświadczyło istotnej awarii sprzętowej, 39 proc. było świadkami wykorzystywania oprogramowania bez ważnych licencji, a w 24 proc. przypadków miał miejsce wyciek danych z organizacji. Ponadto 30 proc. badanych odczuwa brak zrozumienia potrzeb technologii informatycznych.
„Raport pokazał, że takie zjawiska jak wycieki danych, awarie, incydenty są zjawiskiem powszechnym wynikającym z braku wiedzy i odpowiednich kompetencji” – powiedział PAP Robert Posłajko. Grzegorz Oleksy dodał, że w momencie, kiedy pojawia się problem na poziomie IT – wyciek danych lub wirus – wzrasta świadomość potrzeby edukowania pracowników z administracji IT.
Michał Jaworski, dyrektor technologiczny Microsoft zaznaczył, że zdarza się, iż informatyką zajmują się często osoby nie mające wykształcenia kierunkowego. Zdaniem Jaworskiego trzeba im “wpoić podstawowe elementy bezpieczeństwa i higieny pracy najprostszym językiem”. Jak podkreślił, jest to zadanie działu IT.
„Codziennie każdy z nas korzysta z systemów informatycznych, ale nie każdy z nas jest świadomy zagrożeń wynikających z ich użytkowania. Tak samo dzieje się w biznesie. Jeżeli ta informatyka zostanie sprowadzona do roli techniki, to nic dobrego się nie wydarzy. Dlatego musi być partnerem biznesowym. Dla mnie najważniejszy jest człowiek, któremu trzeba dać takie narzędzie, które ułatwi mu pracę i pozwoli zadbać o bezpieczeństwo w sieci” – dodał Jaworski.
Bartosz Leoszewski – prezes FancyFon, zaznaczył, że największym zagrożeniem dla firmy i jej danych mogą być sami użytkownicy, dlatego trzeba skupić się na edukacji i zwiększaniu świadomości zagrożeń zarówno administratorów jak i pracowników.
Michał Mizgalski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w ITSBL – firmie zabezpieczającej informatycznie Szczyt Klimatyczny 2018 – dodał, że bezpieczeństwo informacji to proces, który musi trwać. Zaznaczył, że szczególnie ważna, przy organizacji dużych wydarzeń pod kątem bezpieczeństwa informatycznego, jest analiza ryzyka, plan działania związany z ryzykiem, a także ustalanie celów i kontekstów.
Dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji podkreślił, że informatyk powinien być partnerem biznesowym w tworzeniu określonych projektów. „Jednym z filarów RODO jest obowiązek uwzględniania ochrony prywatności już na etapie projektowania. Informatyk powinien być zapraszany jako partner do rozmów w biznesie na temat kształtu rozwiązania jakie projektujemy w firmie” – dodał.
„Trzeba mieć świadomość, jakie zagrożenia czają się na użytkowników technologii. Bez tego nie możemy mówić o bezpieczeństwie. Dlatego należy pamiętać o administratorach, którzy dbają o to bezpieczeństwo” – powiedziała Magdalena Baraniewska, Country Sales Manager firmy F-Secure Corporation. Dodała, że często dyrektorzy zarządzający organizacjami nie są świadomi, iż takie systemy są potrzebne administratorom IT, więc należy edukować pracowników organizacji w obszarze bezpieczeństwa.
Grzegorz Oleksy podkreślił, że jedna firma nie jest w stanie zapewnić kompleksowego systemu zabezpieczającego, dlatego ważna jest współpraca pomiędzy organizacjami oferującymi systemy zabezpieczeń. Ponadto dodał, że obowiązkiem firm projektujących systemy zabezpieczające jest stworzenie takich rozwiązań, które są przejrzyste dla użytkowników.
Raport dostępny jest na stronie raport.axence.net.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.05.2019, 14:20 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ