Newsletter

REDAN SA (15/2019) TXM SA - spółka zależna Emitenta - złożyła ostrożnościowy wniosek w postępowaniu restrukturyzacyjnym

29.04.2019, 09:34aktualizacja: 29.04.2019, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 15/2019

Zarząd Redan SA ("Emitent") przekazuje do publicznej wiadomości, że w dniu 26 kwietnia 2019 r. TXM SA ("TXM", "Spółka") - spółka zależna Emitenta - z uwagi na:

a) przedłużający się czas rozpoznania wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego TXM z dnia 3 kwietnia 2019 r., który zgodnie z przepisami powinien zostać rozpoznany w ciągu 7 dni od dnia jego złożenia; oraz

b) konieczność dochowania wymagań formalnych wynikających z obowiązujących przepisów prawa;

złożył w imieniu TXM wniosek o ogłoszenie upadłości TXM wraz z wnioskiem o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego TXM, o którym Redan informował w raporcie bieżącym nr 8/2019 opublikowanym w dniu 4 kwietnia 2019 r.

W tej sprawie TXM opublikował w dniu 29 kwietnia br. raport bieżący nr 21/2019 w którym wskazał między innymi:

"Spółka [TXM] nadal podtrzymuje, że otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego - w ocenie Spółki {TXM] - jest wyłącznie właściwym trybem, pozwalającym z jednej strony na kontynuację działalności, z drugiej zaś na możliwie pełne zaspokojenie ogółu wierzycieli.

W oczekiwaniu na otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, Spółka [TXM] w sposób normalny prowadzi bieżącą działalność gospodarczą. Jej sytuacja jest stabilna. TXM ma zapewnione źródła finansowania ze strony banków finansujących, po zawarciu umowy o zachowaniu status quo ("Umowa z Bankami"), o której Spółka [TXM] informowała w raporcie bieżącym nr 18/2019 opublikowanym w dniu 18 kwietnia 2019 r. Postępują prace związane z przygotowaniem przez Ernst & Young spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Corporate Finance sp.k. Planu Naprawczego i niezależnej weryfikacji prognoz finansowych w oparciu, o które prowadzona będzie restrukturyzacja Spółki [TXM]. Wyniki tych prac będą znane w maju br.

Uzasadniając natomiast zamieszczenie we wniosku upadłościowym wniosku o wstrzymanie rozpoznania tego wniosku do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego, Spółka [TXM] wskazuje, że działanie takie ma oparcie w przepisach prawa. Zarówno w ustawie - Prawo restrukturyzacyjne, jak i ustawie - Prawo upadłościowe, wprowadzono bowiem zasadę, że w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Rzeczona zasada pozostaje w pełnej zgodzie z założeniami i zamierzeniami Spółki [TXM], której celem jest restrukturyzacja w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Pozostając w niezmiennym przekonaniu, że Spółka [TXM] ma realne szanse na zrealizowanie tego celu, w przypadku zatwierdzenia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym, wniosek upadłościowy zostanie cofnięty.

Zarząd [TXM] wskazuje również, iż na podstawie Umowy z Bankami, w tej sytuacji tzn. złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z wnioskiem o wstrzymanie jego rozpatrzenie do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku o restrukturyzację, banki zobowiązały się, że nie wykonają przysługujących im uprawnień przewidzianych na wypadek wystąpienia przypadku naruszenia."

Zarząd Redan podkreśla, że oba segmenty Grupy Kapitałowej Redan: modowy (spółki należące do Grupy Kapitałowej Redan i nienależące do Grupy Kapitałowej TXM) oraz dyskontowy (spółki należące do Grupy Kapitałowej TXM) są od siebie całkowicie niezależne. Każdy z nich prowadzi dla siebie odrębne operacje niepowiązane i niewspółdzielone z tym drugim (poza obsługą IT świadczoną przez Redan na rzecz TXM). W szczególności w każdym segmencie są: (i) inne towary, (ii) odrębne sklepy, (iii) odrębne magazyny; (iv) inne źródła finansowania działalności oraz (v) nie ma pracowników pracujących jednocześnie w obu segmentach. W związku z tym, aktualna sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej TXM nie ma żadnego istotnego wpływu na inne spółki należące do Grupy Kapitałowej Redan, a jednocześnie nienależące do Grupy Kapitałowej TXM, gdyż żadna z tych spółek:

1) nie udzieliła żadnemu podmiotowi należącemu do Grupy Kapitałowej TXM pożyczek lub innych instrumentów o podobnym charakterze;

2) nie poręczyła, ani w inny sposób nie udzieliła zabezpieczeń za zobowiązania jakiegokolwiek podmiotu należącego do Grupy Kapitałowej TXM;

3) nie prowadzi istotnych operacji gospodarczych ze spółkami z Grupy Kapitałowej TXM;

4) nie posiada istotnych wierzytelności od spółek z Grupy Kapitałowej TXM.

Ogólnie pomiędzy spółkami: (i) z jednej strony należącymi do Grupy Kapitałowej Redan, a jednocześnie nienależącymi do Grupy Kapitałowej TXM, oraz (ii) z drugiej strony - należącymi do Grupy Kapitałowej TXM, jedynym istotnym powiązaniem są akcje TXM posiadane przez Redan.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2019, 09:34
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ