Newsletter

Reju ogłasza strategiczne partnerstwo z Utexa w Ameryce Środkowej oraz Antex w Europie, w ramach którego czołowi producenci przędzy będą korzystać z REJU Polyester™

05.05.2025, 09:03aktualizacja: 05.05.2025, 09:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Reju
PR Newswire/Reju

PARYŻ, 30kwietnia 2025 r. /PRNewswire/ -- Frma Reju™, lider branży regeneracji materiałów tekstylnych, ogłosiła plany nawiązania współpracy z Utexa i Antex - dwójką liderów światowego rynku produkcji przędzy wielowłóknistej, posiadających zakłady w Europie oraz Ameryce Środkowej i Północnej - w zakresie walidacji i wdrażania produktów. Spółki będą prowadzić walidację zastrzeżonego materiału Reju - REJU Polyester™ - na potrzeby jego komercyjnego wdrożenia w produkcji przędzy wielowłóknistej do zastosowań tekstylnych. Partnerzy marki Reju jeszcze w październiku 2025 r. mają zacząć korzystać z przędz produkowanych w fabryce Utexa w Cholomie (Honduras) i zakładzie Antex w Gironie (Hiszpania) na potrzeby procesu tworzenia odzieży i analizy łańcuchów dostaw w modelu nearshoringowym.

Współpraca ta stanowi element strategii Reju mającej na celu wymierne ograniczenie występujących w regionie problemów z odpadami tekstylnymi i zarazem budowę nowego systemu gospodarki tekstylnej o obiegu zamkniętym, która ułatwi gromadzenie odpadów tekstylnych, stworzenie dostosowanej do regionalnych potrzeb infrastruktury do sortowania i przygotowywania materiałów do recyklingu, a także wdrożenie w regionie programów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jest to również okazja do dywersyfikacji i regionalizacji fragmentów łańcucha dostaw.

„Współpraca ta przyspieszy rozwój zrównoważonej produkcji wysokiej jakości przędzy, odpowiadając na rosnący popyt na ekologiczne rozwiązania wykorzystujące regionalnie pozyskiwane tekstylia - powiedział Patrik Frisk, CEO Reju. - Połączenie zdolności produkcyjnych Utexa i Antex z potencjałem włókien poliestrowych Reju pozwoli nam przyczynić się do realnej zmiany w branży tekstylnej, inwestycje te udowodnią bowiem, że mamy możliwości produkcji wysokiej jakości przędzy i tkanin z materiałów recyklingowych. Dzięki współpracy z tymi fabrykami możemy tworzyć produkty, które nie tylko spełniają wymagania świadomych klientów, ale również przyczyniają się do bardziej zrównoważonej przyszłości”.

Wśród głównych zalet włókien poliestrowych Reju Polyester można wymienić:

  • Niższe emisje CO2: stosowana przez Reju technologia regeneracji umożliwia 100% recyklingu poliestrowych tekstyliów przy emisji CO2 niższej o ok. 50% w stosunku do produkcji poliestru pierwotnego.
  • Jakość regeneracji: technologia regeneracji pozwala Reju produkować najlepszy gatunkowo poliester do zastosowań tekstylnych bez degradacji termicznej, skażeń czy komonomerów często wiążących się z recyklingiem termomechanicznym.
  • Odporny łańcuch dostaw: współpraca z Reju zorientowana jest na lokalne wyzwania związane z odpadami konsumenckimi oraz poszukiwanie partnerów w regionie, prowadząc do powstania regionalnego łańcucha dostaw, który zwiększa elastyczność marek i skraca czas wprowadzania produktu na rynek.

"Współpraca z Reju wpisuje się w naszą misję wspierania innowacji w branży tekstylnej i przyspieszania procesu wprowadzania produktu na rynek - powiedział prezes Utexa Jon Pavlansky. - Chcemy wykorzystać pełnię potencjału Reju Polyester, wyznaczając nowy standard w dziedzinie zrównoważonej produkcji przędzy”.

„Opracowany przez Reju system recyklingu poliestru współgra z naszymi priorytetami, jakimi są innowacyjność, krótki czas wprowadzania produktu na rynek i wydajność łańcuchów dostaw” - powiedziała Marta Molist, dyrektorka ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w Antex. - Jako międzynarodowy producent przędzy wielowłóknistej jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczynić się do rozpowszechnienia tego nowoczesnego materiału - wyróżniającego się znakomitymi właściwościami użytkowymi, wysoką jakością oraz dbałością o środowisko - w produkcji na skalę przemysłową”.

O stanie realizacji i wynikach programu pilotażowego firma będzie informować w nadchodzących miesiącach. Więcej informacji na temat Reju można znaleźć na stronie reju.com oraz profilu na LinkedIn.

Utexa

Utexa to nowoczesny producent przędzy wielowłóknistej ze strategicznie położoną bazą produkcyjną w Hondurasie, która obsługuje regiony CAFTA i Ameryk. Utexa działa w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Parkdele Mills de Honduras i kilkoma innymi przedsiębiorstwami, łącząc innowacyjność, skalę i doskonałość operacyjną w produkcji wysokogatunkowej przędzy z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Partnerstwo to przyczynia się do skrócenia czasu wprowadzania produktu na rynek, wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju i zapewnia konkurencyjną przewagę klientom w regionie Ameryk i nie tylko.

Antex

Antex to hiszpańska grupa tekstylna założona w 1969 r., która specjalizująca się we włóknach i przędzach syntetycznych. Firma posiada zakłady w Hiszpanii, Brazylii, Meksyku i Polsce, kompleksowo obsługując przemysłową produkcję przędzy syntetycznej. Antex stawia na optymalizację działalności w wymiarze geograficznym i operacyjnym, aby móc jak najszybciej i jak najwydajniej reagować na potrzeby rynku.

Reju

Reju to firma zajmująca się regeneracją materiałów tekstylnych. Trzon jej działalności stanowi tworzenie innowacyjnych rozwiązań regeneracji tekstyliów poliestrowych i odpadów z tworzyw sztucznych PET. Jako spółka należąca do Technip Energies i wykorzystująca technologię wywodzącą się z badań prowadzonych przez IBM Reju stawia sobie za cel uwolnienie nieskończonych możliwości przy skończonym dostępie do zasobów poprzez budowę globalnego systemu regeneracji i recyklingu tekstyliów poliestrowych. Więcej informacji na stronie https://www.reju.com/.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2666366/Reju_Logo.jpg

Źródło: Reju

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2025, 09:03
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ