Newsletter

Rekordowa umowa PGNiG Obrót Detaliczny na dostawę paliwa LNG

23.07.2021, 08:00aktualizacja: 23.07.2021, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGNiG Obrót Detaliczny (1)
PGNiG Obrót Detaliczny (1)
PGNiG Obrót Detaliczny podpisało z Grupą Zakupową Bisek największą w historii umowę sprzedaży paliwa LNG na cele transportowe. W ramach tego wieloletniego kontraktu spółka dostarczy kontrahentowi 30000 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG).

„Gazomobilność w naszej ocenie to bardzo ważny kierunek. Patrzymy na niego nie tylko z perspektywy biznesowej, ale też z perspektyw dbałości o środowisko. Nie jest tajemnicą, że blisko 1/3 emisji w UE pochodzi z sektora transportowego, z czego 2/3 z transportu kołowego na lądzie. To są bardzo ważne wyzwania, które wyznacza nam polityka klimatyczna Unii Europejskiej i które sobie stawiamy w ramach polityki energetycznej Polski do 2040 roku, aby zredukować tę emisje w transporcie” – mówił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG SA podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie umowy.

„My, jako Grupa Kapitałowa PGNiG stawiamy właśnie na sprzedaż paliwa bardziej ekologicznego – gazu w formie sprężonej (CNG), w formie skroplonej (LNG). Spółki z naszej grupy, w tym PGNiG Obrót Detaliczny angażują się nie tylko w segment sprzedaży, ale również w budowę stacji LCNG i CNG” – uzupełnił.  

„To jest dobra umowa. Zarabia na niej przedsiębiorca i dostawca. Dla nas to jest bardzo istotne, bo dostawy LNG dla transportu to jest nowy segment naszej działalności – podkreślał Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. - Samochód ciężarowy napędzany gazem ziemnym jest w stanie przejechać nawet 1500 km na jednym tankowaniu. To oznacza znaczącą optymalizację kosztów dla biznesu transportowego w naszym kraju, a także wzrost konkurencyjności tych przedsiębiorców na rynku UE – dodał.

Henryk Mucha wskazał, że PGNiG Obrót Detaliczny zamierza się rozwijać m.in. właśnie w kierunku gazomobilności.

Grupa Zakupowa Bisek składa się z 6 podmiotów, wśród których jeden posiada koncesję na sprzedaż gazu. Dlatego Grupa oprócz wykorzystywania LNG do zasilania własnej floty 70 pojazdów gazowych, oferuje również klientom zewnętrznym tankowanie na swoich stacjach LNG w Kostomłotach, Torzymiu i Szczecinie.

„Nasza przygoda ze skroplonym gazem ziemnym rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy otworzyliśmy stację tankowania w Kostomłotach pod Wrocławiem. Od tamtego momentu rozwijamy ten segment. Rosnąca popularność pojazdów zasilanych paliwem LNG w Polsce powoduje, że zdecydowaliśmy się na zakup znacznego wolumenu skroplonego gazu ziemnego od PGNiG – mówił Michał Bisek, prezes Bisek-Asfalt. - W tej chwili mamy już 70 samochodów napędzanych skroplonym gazem ziemnym, miesięcznie wyjeżdżamy 500-550 tys. km po terenie całej Europy. Potwierdziło się, że technologia LNG jest czysta, bezpieczna i bardzo konkurencyjna” – zaznaczył.

„Jako PGNiG Obrót Detaliczny skupiamy się na rozwoju wszystkich paliw alternatywnych. LNG i CNG są na tyle uniwersalne, że mają zastosowanie w różnych obszarach” – zwrócił uwagę Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za obszar CNG/LNG w spółce.

Wyjaśnił, że paliwo CNG i LNG jest wykorzystywane w transporcie miejskim, np. Warszawa kupiła 90 autobusów LNG, które wyjadą w przyszłym roku na ulice, a już w tym momencie jeździ 35 tego typu autobusów.

„To też transport ciężki, który się właśnie dynamicznie rozwija. Od kilku lat świadczymy też usługi dla transportu morskiego i ciągle je poszerzamy. Od roku we wszystkich polskich portach można tankować statki LNG. Ale LNG to także przemysł, produkcja, energetyka” – wyliczał Marcin Szczudło.

„Konsekwentnie rozwijamy naszą sprzedaż, co przekłada się bezpośrednio na nasze rekordowe wyniki – dość powiedzieć, że w pierwszym półroczu 2021 roku zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o ponad 90 proc. względem tego samego okresu w roku 2020” – dodaje.

Od 2016 do 2020 roku sprzedaż płynnego gazu ziemnego wzrosła o niemal 300 proc., równolegle w latach 2018-2020 o 68 proc. wzrosła również sprzedaż CNG.

W Polsce istnieje już 9 stacji LNG. PGNiG Obrót Detaliczny ma 17 stacji CNG, ale w perspektywie najbliższych miesięcy powstaną kolejne 23 stacje, z czego na dwóch (LCNG) będzie można tez zatankować ciągniki siodłowe napędzane LNG. To stacje w Koszalinie i Zielonej Górze.  

Gaz ziemny, jako paliwo do silników spalinowych, stanowi ekologiczną alternatywę dla silników napędzanych olejem napędowym, dominujących w transporcie ciężkim.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.07.2021, 08:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii