Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W trakcie czwartkowego posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów (KR), w którym uczestniczyła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, marszałek wielkopolski Marek Woźniak zaapelował o utrzymanie w Polsce dotychczasowego modelu wdrażania funduszy unijnych, w którym część środków dzielona jest z poziomu samorządów województw.
"Mamy uzasadnione obawy, żeby stwierdzić, że być może polski rząd wystąpi o renegocjacje umowy partnerstwa i programów regionalnych w taki sposób, aby odebrać władzę w tym zakresie organom samorządowym i przenieść ją na funkcjonariuszy rządowych" - powiedział Woźniak. Dodał, że byłoby to całkowitym zaprzeczeniem dotychczasowego modelu.
Jak podkreślił Woźniak, który jest przewodniczącym polskiej delegacji do KR-u, samorządowcy obawiają się, że "wdrażanie funduszy polityki spójności może zdominować obowiązujący dzisiaj w Polsce model państwa silnie scentralizowanego, z dominującą władzą wykonawczą".
"Dlatego chciałbym zaapelować o zachowanie modelu zdecentralizowanego, który wpisuje się w upodmiotowienie władz regionalnych (…), apeluję, abyśmy zachowali ten nasz wspólny europejski dorobek, wspólny europejski sukces" - powiedział marszałek.
Jak podkreśliła komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu, wdrażanie funduszy unijnych wymaga stabilizacji i gwarancji ciągłości.
"Nie mieszamy się w sprawy wewnętrzne, w organizację państwa członkowskiego, ale jasne jest, że zarzadzanie funduszami wymaga ekspertów (…). Bardzo ważne jest to zwłaszcza w Polsce, która ma bogate doświadczenie w tym zakresie zebrane w ciągu ostatnich lat" - powiedziała Cretu.
Jak zaznaczyła unijna komisarz, spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu, z którymi rozmawiała o nowym okresie programowania, zrobiło na niej bardzo dobre wrażenie i przy najbliższej okazji chętnie ponownie zagości w Polsce.
Ministerstwo Rozwoju, zapytane o plany centralizacji zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi, zaprzeczyło, jakoby rozważano zmiany w tym zakresie.
"W Ministerstwie Rozwoju nie są prowadzone żadne prace, których celem miałyby być zmiany w systemie zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi. Funkcje Instytucji Zarządzających RPO pełnią zarządy poszczególnych województw" - podkreślono w stanowisku resortu przesłanym Serwisowi Samorządowemu PAP.
W latach 2014-2020 samorządy województw w ramach regionalnych programów operacyjnych będą dysponowały kwotą ponad 31 mld EUR. To niemal 40% całej puli dla Polski w obecnym rozdaniu funduszy unijnych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.02.2016, 17:54 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu