Newsletter

Rosja szykuje się do uruchomienia najpotężniejszego na świecie reaktora na prędkich neutronach

30.12.2013, 12:50aktualizacja: 30.12.2013, 12:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SPbAEP (filia Głównego Instytutu WNIPIET SA) zaopatrzyła w dokumentację projektową i roboczą projekt budowy najpotężniejszego na świecie bloku energetycznego opartego na reaktorze prędkim.

25 grudnia 2013 roku Federalna Służba Nadzoru Środowiskowego, Technologicznego i Atomowego (Rostechnadzor) wydała licencję na eksploatację siłowni jądrowej bloku energetycznego nr 4 Biełojarskiej Elektrowni Atomowej nr GN-03-101-2837.

W mieście Zareczny rozpoczęto przygotowania do pierwszego etapu uruchomienia, czwartego bloku energetycznego Biełojarskiej Elektrowni Atomowej wyposażonego w innowacyjny reaktor na prędkich neutronach BN-800, posiadajcym moc elektryczną 890 MW.

Budowa bloku energetycznego o reaktorze BN-800 to znaczący krok w opracowaniu technologii zamkniętego paliwowego cyklu jądrowego oraz elektrowni atomowych o "bezpieczeństwie naturalnym".

Czwarty blok Biełojarskiej Elektrowni Atomowej - zaprojektowany przez SPbAEP - jest jedynym na świecie blokiem energetycznym elektrowni atomowej o reaktorze takiego typu i takiej mocy. Jest on potężniejszy niż trzeci blok energetyczny Biełojarskiej Elektrowni Atomowej, wyposażony w reaktor BN-600 o mocy 260 ?W.

Nowy blok energetyczny zapewnia zwiększenie współczynnika wykorzystania wydobywanego uranu naturalnego, podwyższenie poziomu bezpieczeństwa wobec wymagań stawianych perspektywicznym jądrowym blokom energetycznym. Bezpieczeństwo BN-800 zapewniane jest dzięki konsekwentnemu stosowaniu układów pasywnych oraz odpowiednich środkach bezpieczeństwa.

W trakcie projektowania dokonano oceny odporności bloku energetycznego na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, w tym na ekstremalne. Wyniki obliczeń wykazały, że blok spełnia wszystkie współczesne wymagania.

Realizacja projektu BN-800 umożliwi rosyjskiej branży atomowej przejście do stworzenia piątego bloku energetycznego o seryjnym reaktorze prędkim BN-1200 i przemysłowej infrastrukturze o zamkniętym cyklu paliwowym.

Główny Instytut WNIPIET SA projektuje jednocześnie kilka obiektów, związanych z projektem ekologicznie czystego zamkniętego cyklu paliwowo-jądrowego. Wśród nich możemy wyróżnić trzy moduły projektu “PRORYW” oraz centrum doświadczalno-demonstracyjne do odpracowania paliwa jądrowego.

Źrodło informacji: RB MediaConsalting

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.12.2013, 12:50
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii