Newsletter

Rynek nieruchomości w Europie

21.06.2016, 16:41aktualizacja: 21.06.2016, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Andy Rofe - Invesco Real Estate
Andy Rofe - Invesco Real Estate
Intensywny napływ kapitału inwestycyjnego do Europy w 2015 roku spowodował kompresję stóp kapitalizacji na rynku średnio o 45 pkt procentowych. Zmiana na kluczowych rynkach była relatywnie niska, podczas gdy na rynkach drugorzędnych była dużo bardziej widoczna. Zgodnie z prognozami Invesco, napływ kapitału inwestycyjnego w Europie nadal będzie wysoki w 2016 roku.

„Rozluźnianie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Europie powoduje niepewność na rynkach, ponieważ prognozy inflacyjne oraz rentowności papierów skarbowych nie są do końca klarowne. Jednakże, istnieją pozytywne przesłanki do rozwoju gospodarczego i, co za tym idzie, dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Europie..” - komentuje Andy Rofe, dyrektor zarządzający Invesco Real Estate. Fundamenty gospodarcze uzasadniają wzrost stawek czynszów w wielu ośrodkach miejskich w perspektywie najbliższych 18 miesięcy. Intensywny wzrost może być notowany szczególnie w Hiszpanii oraz Irlandii, których rynki dodatkowo wspierane będą strukturalnymi reformami gospodarczymi.

Rynek biurowy: indeks stawek czynszów w Europie

Większość rynków odżyło

Źródło; Invesco Real Estate, H1 2016

- 35% rynków wróciło do poziomów sprzed kryzysu

- Do 2020 roku poziom wzrośnie do 55% rynków, obejmując niemieckie miasta oraz mniejsze europejskie stolice

- Głównie południowe i wschodnie regiony przewidywane są do utrzymania poziomów poniżej okresu sprzed globalnego kryzysu

Największy wzrost stawek powinien być notowany na rynkach: biurowym oraz ulic handlowych. Oba sektory będą korzystać z rosnącego zatrudnienia, który przekładając się na wzrost dochodu rozporządzalnego, sprzyja pozytywnym perspektywom inwestycyjnym Z prognozowanych rynków, wybija się Hiszpania, gdzie oczekiwane są istotne wzrosty we wszystkich segmentach rynku, szczególnie w Madrycie i Barcelonie. Także Londyn pozostanie jednym z najlepiej prosperujących rynków, niemniej, przestrzeń do wzrostu zmniejsza się. Stawki zbliżają się do rekordowych, a aktywność deweloperska dopiero się rozpoczyna.

Wg prognoz Invesco Real Estate, aktywa 50-iu monitorowanych europejskich biurowców powinny wzrosnąć o 2,9% w ciągu najbliższych dwóch lat, wobec wzrostu o 3,1% w ostatnich dwóch latach.

Utrzyma się będzie koncentracja na rynkach o potencjale dużego wzrostu przychodów z czynszu. Jednocześnie, większą rolę odgrywać będzie odpowiednia selekcja aktywów oraz odpowiednie zarządzanie, wobec zmniejszającej się roli wyboru konkretnego sektora bądź lokalizacji.

„Uważamy, że w dalszym ciągu stopy zwrotu na rynku europejskim będą spadać, jednakże będzie to proces dość ograniczony i nie będzie to kluczowym czynnikiem rozwoju rynku nieruchomości w perspektywie najbliższych trzech lat. Zdaniem Invesco Real Estate, kluczowym czynnikiem atrakcyjności rynku będzie presja na czynsze, wzrost przychodów czynszowych, wzmacniany przez aktywne zarządzanie majątkiem” - dodaje Andy Rofe.

Rynek biurowy: obecne stopy zwrotu i prognozy

Stopy zwrotu są rekordowo niskie na większości rynków i wg prognoz mają się stopniowo ruszać w pięcioletniej perspektywie

Źródło; Invesco Real Estate, H1 2016 Marzec 2016

Poprzedni cykl wskazuje na dno w latach 2006-2008 oraz peak w latach 2009-2015

Ze względu na rozdrobnienie i zróżnicowanie poszczególnych segmentów, Invesco Real Estate skupiać się będzie każdorazowo na danym rynku i atrakcyjności poszczególnych aktywów. Kontynuowana będzie tendencja do inwestycji na rynkach o potencjale dużego wzrostu przychodów czynszowych. Jednocześnie, większą rolę odgrywać będzie odpowiednia selekcja aktywów oraz odpowiednie zarządzanie, wobec zmniejszającej się roli wyboru konkretnego sektora bądź lokalizacji.

„Uważamy, że obecnie strategie na rynku nieruchomości powinny zakładać krótkoterminową perspektywę (nie dłuższą niż 3-letnia) i skupiać się na zwiększeniu wartości aktywa poprzez co raz lepsze zarządzanie generujące wyższe wyniki operacyjne. Dlatego też, będziemy również patrzeć na mniejsze projekty, co do których dotychczasowe zainteresowanie inwestorów było nieco ograniczone” - tłumaczy Andy Rofe.

Na rynkach, na których odnotowane zostały już wzrosty stawek czynszowych, poszukiwać będziemy możliwości rozbudowy, modernizacji projektu lub zmiany specyfiku u charakteru. Relatywnie niska liczba nowych projektów i aktywność deweloperów daje szansę na odświeżenie projektów przeżywających trudności. Odzyskujące siły rynki aglomeracji na peryferiach Strefy Euro (Barcelona, Dublin, Madryt, Mediolan) zdają się oferować najbardziej atrakcyjne perspektywy.

O Invesco

Invesco jest wiodącym niezależnym funduszem zarządzającym aktywami, zabezpieczającym interesy swoich klientów na całym świecie. Poprzez unikalne globalne możliwości zarządzania inwestycjami, Invesco dostarcza inwestorom instytucjonalnym i prywatnym szerokie możliwości długoterminowego zabezpieczenia interesów na całym świecie. Operując w 20 krajach, firma jest notowana na giełdzie w Nowym Jorku pod nazwą IVZ. Więcej informacji: www.invesco.com.

O Invesco Real Estate (IRE)

IRE działa na globalnym rynku nieruchomości jako inwestor i zarządca aktywów od 1983 roku. Początkowo IRE operowało w Stanach Zjednoczonych, skąd dokonało ekspansji na rynku w Europie i w Azji. Globalnie, IRE zarządza aktywami o wartości 67,7 mld USD, zatrudniając ponad 444 pracowników w 21 biurach na świecie. W Europie IRE posiada oddziały w Londynie, Monachium, Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Pradze, Luxemburgu i w Warszawie, zatrudniając ok. 140 pracowników.

W Europie IRE zarządza 140 aktywami w 12 krajach o łącznej wartości 8,2 mld USD.

KONTAKT:

Łukasz Tomczak

tel. kom. +48 790 336 320

e-mail: lukasz.tomczak@cantalgroup.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.06.2016, 16:41
Źródło informacji Invesco
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii