Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pod przewodnictwem premiera Kazachstanu Askara Mamina odbyło się spotkanie Rady Koordynacyjnej ds. przyciągnięcia inwestycji, w wyniku którego została przyjęta Mapa Drogowa do przyciągnięcia inwestycji do Kazachstanu.
Podczas spotkania omówiono działania instytucjonalne i legislacyjne mające na celu zwiększenie inwestycji w środki trwałe do 30% PKB Kazachstanu. Zostały rozważone systemowe podejścia Ministerstwa Gospodarki Narodowej do przyciągania inwestycji, dokonano analizy koniecznego wolumenu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i inwestycji w kapitał trwały do 2025 r. w celu wsparcia wzrostu gospodarczego.
Szef rządu Kazachstanu polecił centralnym organom rządowym, akimom (marszałkom) obwodów i spółkom holdingowym zintensyfikowanie współpracy z inwestorami krajowymi i zagranicznymi, a także międzynarodowymi organizacjami finansowymi w celu przyciągnięcia inwestycji w gospodarkę kraju i poszukiwania nowych projektów na większą skalę.
Po posiedzeniu Rady Koordynacyjnej przyjęto Mapę Drogową w celu przyciągnięcia inwestycji do Kazachstanu.
„Rozwój gospodarki jest bezpośrednio związany z przyciąganiem inwestycji. Konieczne jest poszukiwanie nowych nisz, tworzenie mechanizmów przyciągania inwestycji oraz zapewnianie wszelkich środków wsparcia - stwierdził Askar Mamin. - Głównym zadaniem jest dwukrotne zwiększenie wielkości inwestycji do gospodarki” - dodał.
Wyznaczone zostało zadanie zwiększenia rocznego napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych z 24 mld w 2018 r. do 34 mld dolarów amerykańskich do 2025 roku.
Partnerstwo publiczno-prywatne powinno być skutecznym narzędziem przyciągania inwestycji w transport i logistykę, do branży energetycznej, turystycznej, w modernizację infrastruktury obiektów użyteczności publicznej, opiekę zdrowotną, edukację itp.
Ważnym motorem dywersyfikacji gospodarczej będą inwestycje w projekty zapewniające pionową integrację istniejących przedsiębiorstw.
Osiągnięcie wskaźników przyciągania inwestycji według branży zapewni również wzrost złożoności technologicznej bazy eksportowej kraju.
Kluczowe wskaźniki wydajności przy przyciągnięciu inwestycji w celu osiągnięcia docelowego stosunku inwestycji do PKB zostaną opracowane dla centralnych i lokalnych organów wykonawczych.
Agenda spotkania uwzględniała także rozpatrzenie spraw rozwoju sieci centrów hurtowo-dystrybucyjnych. W celu zwiększenia zdolności logistycznej w Kazachstanie w latach 2020-2023 planowane jest utworzenie sieci składającej się z 8 regionalnych centrów dystrybucyjnych w miastach Nur-Sułtan, Ałmaty, Szymkent, Aktobe, Semej, Kokszetau, Atyrau i Aktau. Mechanizm ten ma na celu wczesny zakup produktów od rolników i tworzenie niezbędnych zapasów z późniejszą sprzedażą produktów w sieciach handlowych po obniżonych cenach w okresie poza sezonem - od grudnia do kwietnia.
W wyniku realizacji projektu zapewniona zostanie stabilność cen, co wyeliminuje sezonowe marże spekulacyjne na ważne społecznie produkty spożywcze. Całkowity efekt społeczno-ekonomiczny z realizacji projektu od jednego zainwestowanego tenge wyniesie ponad 30 tenge.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.07.2019, 11:19 |
Źródło informacji | primeminister.kz |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ