Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Realizowany w ramach inicjatywy Local Trends kongres, będzie okazją do spotkania i przedyskutowania możliwych scenariuszy na najbliższe miesiące i lata.
„Wojna w Ukrainie sprawiła, że kwestia dyskutowanych i wdrażanych polityk rozwojowych w Polsce i w całej Unii Europejskiej musi uwzględniać to bezprecedensowe wydarzenie. Inicjatywie Local Trends od początku przyświeca idea współpracy ponad podziałami. Zdecydowaliśmy się sukcesywnie rozszerzać kontekst podejmowanych debat podczas Kongresu, aby w debacie o przyszłości samorządów wybrzmiała misja solidarności, współdziałania, odpowiedzialności, spójności i odbudowy” - podkreśla Maciej H. Grabowski, prezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych, które wspólnie z Grupą MTP organizuje wydarzenie.
Debaty w gronie ekspertów
Wystąpienie inauguracyjne „Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie" wygłosi Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej. Komisarz odpowiedzialna jest m.in. za współpracę z państwami członkowskimi w celu zapewnienia pełnego i efektywnego wykorzystania funduszy UE oraz nadzoru nad wydatkami.
Pierwsza sesja plenarna - „Polskie i europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach, a skutki wojny w Ukrainie” poprzedzona zostanie wystąpieniem pt. „Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości” Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022. Debatę, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego poprowadzi prof. Jerzy Hausner.
„Krajowy Plan Odbudowy oraz fundusze strukturalne z nowej perspektywy finansowej mają stanowić również dla samorządów finansowe narzędzie do wychodzenia z kryzysu pandemii oraz do działania na rzecz osiągania celów polityki rozwojowej UE i Polski. Jednostki samorządu terytorialnego do realizacji celów szczegółowych muszą mieć zdolność wieloletniego planowania finansowego oraz pokrywania bieżących kosztów operacyjnych usług publicznych. Dziś stanowi to duże wyzwanie” - zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Podczas drugiej debaty plenarnej podjęty zostanie temat finansowania rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych. Wystąpienie wprowadzające pt.: „Finansowanie projektów rozwojowych w dobie pandemii, reform i megatrendów” wygłosi Beata Daszyńska Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Polski Ład a finanse samorządów
Obecna sytuacja niesie ze sobą bardzo dużo niepewności dla Europy, liczne wyzwania dla globalnych rynków finansowych oraz olbrzymie ryzyko dla krajowych gospodarek i lokalnych społeczności. W samorządach działania doraźne dominują wobec trudnej do oszacowania skali wyzwań. W debacie Związku Miast Polskich pt. „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny” wezmą udział m.in. Zygmunt Frankiewicz, senator RP, prezes zarządu Związku Miast Polskich, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodnio-pomorskiego, prezes zarządu Związku Województw RP oraz Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który przed debatą wygłosi wystąpienie wprowadzające odnoszące się do kondycji finansów samorządu terytorialnego w warunkach Polskiego Ładu. W II Samorządowym Kongresie Finansowym weźmie udział także Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego, który wygłosi wystąpienie wprowadzające i weźmie udział w debacie „Jak ostatnie zmiany regulacyjne wpłyną na rozwój samorządów?"
Na drugi dzień kongresu zaplanowanych zostało kilkanaście debat równoległych oraz podsumowująca sesja liderów samorządowych.
Program II Samorządowego Kongresu Finansowego znajduje się na stronie www.localtrends.pl Kongres odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Hotelu Sheraton w Sopocie.
Źródło informacji: Grupa MTP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.03.2022, 12:13 |
Źródło informacji | Grupa MTP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu