Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podstawa prawna: Inne uregulowania
Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej (...) Kierownictwo SERINUS ENERGY INC. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest informacja o wynikach oceny rezerw naftowo-gazowych, dokonanej wg stanu na koniec ub. roku. Ocenę wykonała RPS Energy Canada Ltd. ("RPS") zgodnie z kanadyjskim Zarządzeniem Krajowym 51-101 "Obowiązki informacyjne dotyczące działalności w sektorze ropy naftowej i gazu" (ang. National Instrument 51-101 - Standards of Disclosure for Oil and Gas Activities), a obejmuje ona rezerwy Serinusa z koncesji na Ukrainie oraz z aktywów tunezyjskich.
Wszystkie przedstawione poniżej wielkości rezerw oraz wartość bieżąca netto (NPV) przypisane do Rezerw Ukraińskich, odnoszą się do 70 proc. efektywnego udziału w tych aktywach, realizowanego poprzez 70 proc. pośredni udział Serinus w spółce KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"), która posiada i jest operatorem pięciu obszarów koncesyjnych w północno-wschodniej Ukrainie. W przypadku danych dotyczących całej Spółki zagregowane dane uwzględniają również 70 proc. udział w ukraińskich aktywach.
Rok 2014 był rokiem wyzwań dla Serinusa i całego przemysłu naftowego. Dla sektora duży problem stanowiło załamanie cen ropy. Cena ropy Brent Crude spadła z 115 USD/bbl w czerwcu 2014 r. do 55,76 USD/bbl wg stanu na 31 grudnia ub. r. W styczniu 2015 r. cena dalej spadała, osiągając zaledwie 45 USD/bbl zanim nastąpiło odbicie i ostatnio transakcje zawierane są na poziomie ok. 60 USD/bbl. Sytuacja ta ograniczyła rentowność całego sektora i skutkowała znacznymi zmianami wartości, a w niektórych przypadkach opłacalności wydobycia rezerw i zasobów.
Serinus odczuł również trudności wynikające z niestabilnej sytuacji we wschodniej Ukrainie utrzymującej się w 2014 r. i trwającej po dziś dzień. Konflikt przeszkodził Spółce w realizacji wszystkich zaplanowanych przez nią programów nakładów inwestycyjnych, a podwyższenie stawek opłat koncesyjnych (royalty) z 28 proc. do 55 proc. w sposób istotny wpłynęło na wartość u wszystkich producentów w kraju oraz na wielkość rezerw opłacalnych do wydobycia.
Rezerwy całkowite Spółki obniżyły się dla wszystkich trzech kategorii (1P, 2P i 3P) w stosunku do wartości z końca roku 2013. Jednakże wystąpiły znaczne różnice wyników dla Ukrainy i Tunezji - dwóch krajów, gdzie znajdują się rezerwy Spółki.
Tunezja
W Tunezji rezerwy 1P, 2P i 3P wzrosły odpowiednio o 14 proc., 2 proc. i 5 proc. Spółka uzyskała wzrosty w wyniku prowadzonych w 2014 r. programów prac wiertniczych i modernizacji, co częściowo zostało skompensowane przez ujemne korekty o charakterze ekonomicznym i technicznym. Najbardziej znaczące wzrosty były wynikiem:
- sukcesu odwiertu Winstar-12bis. Celem Winstar-12bis było niemal 2 MMbbl rezerw prawdopodobnych brutto plus gaz towarzyszący. Wyniki odwiertu były wyższe od oczekiwań: produkcja ruszyła 10 grudnia 2014 r. osiągając w początkowym okresie poziom 635 boe/d, a w wyniku przeprowadzonego następnie czyszczenia i otwarcia zwężki ukształtowała się średnio na poziomie 1.000 boe/d za okres od początku 2015 r. do chwili obecnej.
- lepszej niż zakładano wydajności odwiertów CS-1 i CS-3.
Ujemne korekty o charakterze technicznym zostały dokonane głównie dla koncesji Zinnia, gdzie większość rezerw została przeklasyfikowana do Zasobów Warunkowych ze względu na brak planowanych działań. Korekty o charakterze ekonomicznym wynikały głównie z niższych prognoz ceny ropy, co powoduje, że produkcja szybciej zczerpuje rezerwy.
Ukraina
Rezerwy na Ukrainie obniżyły się o 29 proc. (1P), 13 proc. (2P) oraz 18 proc. (3P) w porównaniu z końcem roku 2013. Jak wspomniano powyżej niepokoje na wschodzie Ukrainy przeszkodziły Spółce w realizacji większości zaplanowanych przez nią programów prac wiertniczych, modernizacyjnych i szczelinowania. Główne korekty rezerw obejmowały m. in.:
- korekty w górę netto o charakterze technicznym na polach Olgowskoje i Makiejewskoje wynikające z lepszej wydajności, przewyższającej wcześniejsze oczekiwania,
- wszystkie rezewy na polach Krutogorowskoje i Wiergunskoje zostały przeklasyfikowane na Zasoby Warunkowe, ponieważ oba pola znajdują się na obszarze kontrolowanym przez separatystów i w stanie Force Majeure,
- rezerwy niezagospodarowane ze strefy S6 w odwiercie O-11 zostały zweryfikowane w dół, po tym jak stwierdzono jej zawodnienie. Do odwiertu nadal są przypisane potwierdzone nieeksploatowane rezerwy w formacji R30c.
W ramach programu nakładów inwestycyjnych nie realizowano lub nie ukończono:
- trzy odwierty nie zostały wykonane, w tym odwiert ocenny M-15 oraz odwierty poszukiwawcze NM-4 i M-22 (M-22 rozpoczęto w IV kw., jednak wyniki nie były dostępne w takim czasie, aby można je było uwzględnić w rezerwach 2014 r.)
- nie zostały przeprowadzone cztery stymulacje odwiertów O-11, O-15, NM-3 oraz M-17 (S7)
- również nie wykonano szeregu modernizacji i uzbrajania do wydobycia z dwóch horyzontów.
Wartość bieżąca netto rezerw 1P, 2P i 3P Serinusa spadła o odpowiednio 49 proc., 42 proc. oraz 37 proc. Najważniejsze czynniki, które przyczyniły się do tych spadków to:
- omówione powyżej obniżenie wielkości rezerw
- spadek cen ropy
- wzrost stawek opłat koncesyjnych dla produkcji ropy i gazu wprowadzony przez rząd Ukrainy
- dewaluacja hrywny ukraińskiej
Tak jak w przypadku wielkości rezerw, wystąpiły znaczne różnice pod względem wpływu tych czynników na wartość rezerw w każdym z krajów - w Tunezji i na Ukrainie.
Tunezja
Spadek cen ropy znacznie przewyższył wzrosty wielkości rezerw, jakie Serinus był w stanie osiągnąć w roku 2014. W porównaniu do prognoz dla ropy Brent crude wykorzystanych w szacunkach rezerw w zeszłym roku, ceny są niższe o 30 proc. i 22 proc. odpowiednio dla 2015 r i 2016 r. W ujęciu średnio- i długoterminowym nowe prognozy stanowią jedynie 93 proc. tych, które były wykorzystane w szacunkach za 2013 r.
Obniżenie cen ropy wpłynęło także na ceny tunezyjskiego gazu. Ogólnie rzecz biorąc cena gazu w Tunezji odnoszona jest do niskosiarkowego oleju opałowego, którego cena z kolei zmienia się w powiązaniu z cenami ropy.
Ukraina
Spadek cen ropy nie miał aż tak bezpośredniego wpływu na ukraińskie aktywa Spółki, jak miało to miejsce w Tunezji. Produkcja Serinusa na Ukrainie to w 98 proc. gaz ziemny, a jego ceny w tym kraju bazują na cenie gazu importowanego z Rosji. Rosja nie zredukowała znacznie swoich cen, a obecnie wykazuje dużą niechęć by w ogóle sprzedawać gaz Ukrainie.
Na zrealizowane ceny najbardziej oddziaływała dewaluacja hrywny - z 8,2 UAH/USD w styczniu 2014 r. do 15,7 UAH/USD w grudniu. Następnie kurs spadł do 31 UAH/UD, aby po ogłoszeniu finansowania z MFW odbić i uplasować się w przedziale 23-24 UAH/USD.
Wobec niższych cen na świecie i dewaluacji hrywny nowa prognoza cen dla Ukrainy jest o 25 proc. poniżej zeszłorocznej dla 2015 r. i stanowi jedynie 82 proc. wcześniejszej prognozy w ujęciu długoterminowym.
Najistotniejszy wpływ na wartość rezerw Spółki na Ukrainie wywarł wzrost stawek opłat koncesyjnych do poziomu 55 proc. i 45 proc., odpowiednio dla gazu ziemnego i ropy/cieczy (wcześniej były to stawki 28 proc. i 42 proc.) obowiązujący od 1 sierpnia 2014 r. Pierwotnie te stawki wprowadzono jako tymczasowe, których obowiązywanie miało zakończyć się w styczniu 2015 r. Od 1 stycznia 2015 r. stawki wprowadzono na stałe.
Uwaga:
Określenie BOE może być mylące, szczególnie jeżeli występuje samodzielnie. Współczynnik konwersji boe, gdzie 6 Mcf gazu odpowiada ekwiwalentowi jednej baryłki ropy naftowej, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.
Wyniki testów mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych długoterminowych wyników produkcji i ostatecznych odkryć. Dane z testów zawarte w niniejszym dokumencie uważa się za wstępne, dopóki nie zostaną wykonane ostateczne analizy ciśnienia przepływu.
Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 19.03.2015, 01:24 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |