Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównym celem Walnego Zebrania SGU RP było zatwierdzenie sprawozdań za rok 2020. Spotkanie było też okazją do dyskusji na tematy ważne dla gmin uzdrowiskowych. Rozmawiano o trudnej sytuacji finansowej uzdrowisk, przyszłości uzdrowisk w pocovidowej rzeczywistości, otwarciu na nowe rynki oraz możliwości realizacji inwestycji proekologicznych w ramach programu NFOŚiGW „Klimatyczne Uzdrowiska”.
W sprawozdaniu za rok 2020 prezes zarządu SGU RP dr Jan Golba podkreślał, że „Lecznictwo uzdrowiskowe, turystyka, turystyka uzdrowiskowa i branże z nimi powiązane są podstawą funkcjonowania uzdrowisk. Wstrzymanie tej działalności w całym sezonie lub w jego większej części, to wyrok finansowy na gminy uzdrowiskowe, jedynie odwleczony w czasie. Turystyka (w tym turystyka uzdrowiskowa i lecznictwo uzdrowiskowe) charakteryzuje się ogromnym efektem mnożnikowym w gospodarce, dlatego zwiększenie nakładów na inwestycje związane z rozwojem funkcji turystycznych, oznacza wsparcie znacznie wykraczające poza samą branżę turystyczną”.
Gminy uzdrowiskowe pokładały ogromne nadzieje w zapowiadanym przez rząd Programie Polskie Uzdrowiska tworzonym w ramach KPO. Przygotowywany przez wiele miesięcy program nie został ostatecznie przyjęty, a rząd w żaden sposób nie wsparł gmin uzdrowiskowych. Wobec nikłych szans wsparcia gmin uzdrowiskowych w ramach KPO, gminy uzdrowiskowe domagają się wsparcia i realizacji Programu Polskie Uzdrowiska poprzez RFIL.
Ciekawym programem dla gmin uzdrowiskowych oraz obszarów ochrony uzdrowiskowej jest stworzony przez NFOŚiGW nowy program „Klimatyczne Uzdrowiska”, który daje szansę na realizację inwestycji środowiskowych związanych głównie z ochroną klimatu. Program został ogłoszony na początku lipca br., a gminy mogą aplikować o środki w ramach tego programu od dnia 15 lipca. Podkreślić należy, że jest to pierwszy taki program przygotowany przez NFOŚiGW dla gmin uzdrowiskowych. Ponieważ stopień dofinansowania projektów inwestycyjnych wynosi maksymalnie 70%, a gminy uzdrowiskowe są w bardzo trudnej sytuacji finansowej nie zawsze pozwalającej im na zabezpieczenie środków na wkład własny, uczestnicy Walnego Zebrania zdecydowali o przygotowaniu wystąpienia do prezesa NFOŚiGW w sprawie podniesienia wysokości dofinansowania inwestycji realizowanych w ramach programu „Klimatyczne Uzdrowiska” w przedziale 85-90%. Aprobatę przedstawicieli samorządów zyskała natomiast informacja w sprawie refundacji dla JST utraconych dochodów z tytułu PIT w ramach „Polskiego Ładu”. Dyskusja dotyczyła również wykorzystania złóż wód leczniczych w uzdrowiskach przez podmioty inne niż spółki państwowe czy samorządu wojewódzkiego. Włodarze gmin zwracali uwagę na duży problem w wykorzystaniu wody geotermalnej i leczniczej dla celów balneologicznych czy rekreacyjnych przez samorządy gminne czy podmioty nieposiadające koncesji na ich wykorzystanie. Zaproponowano, aby w tym przypadku przyjąć słowacki model wykorzystania wód leczniczych i geotermalnych który polega na przyznaniu prawa do korzystania z zasobów wód w przypadku ich niepełnego wykorzystania przez przedsiębiorcę. Zdecydowano również o zwiększeniu ilości analiz i raportów wykonywanych w ramach stowarzyszenia.
Osoby biorące udział w spotkaniu miały okazję zapoznać się z ofertą autobusów elektrycznych produkowanych przez firmę ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. Autobus elektryczny PILEA to pierwszy w kraju autobus z baterią pod podwoziem. Jest to całkowicie polski projekt, powstały w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia. Nowatorskie rozmieszczenie baterii to poprawa parametrów trakcyjnych, a synchroniczny wielofazowy silnik z magnesami trwałymi to gwarancja wysokiej sprawności. Posiada innowacyjne baterie do szybkiego ładowania LTO - tylko 15 minut do 90% pojemności.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.07.2021, 09:38 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE