Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W konsultowanym KPO na próżno szukać wsparcia dla gmin i obszarów uzdrowiskowych, ponieważ w projekcie takiego wsparcia nie przewidziano. Burmistrzowie, prezydenci i wójtowie gmin uzdrowiskowych wyrazili swoje rozczarowanie, że problemy tej kategorii gmin i możliwe wsparcie zapowiedziane przez resort rozwoju zostały w KPO zupełnie pominięte. Pomimo zapowiedzi premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego, że „Polska musi być potęgą uzdrowiskową i turystyczną w Europie”, który wyraził nadzieję, że „kolejne lata będą prowadziły do dalszego wzrostu sektora uzdrowiskowego i turystycznego w Polsce” i stworzenia przez Ministerstwo Rozwoju bardzo obiecującego „Programu Polskie Uzdrowiska” w ramach KPO, brak jest konkretnych zapisów pozwalających na wsparcie działań gmin uzdrowiskowych.
Jest to tym bardziej frustrujące, że w diagnozie projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności uzdrowiska zostały wskazane jako obszary wymagające szczególnej uwagi i interwencji.
SGU RP wielokrotnie podkreślało, że „Uzdrowiska to nasz jedyny narodowy produkt sieciowy, który ma europejską markę”. Należy pamiętać, że uzdrowiska to przede wszystkim zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, a także hotele, pensjonaty, gastronomia i liczne atrakcje turystyczne, które w okresie pandemii przestały funkcjonować. Uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej. Infrastruktury powstającej z inicjatywy samorządów lokalnych, właśnie przy wsparciu środków zewnętrznych. Gminy uzdrowiskowe i podmioty gospodarcze działające w uzdrowiskach muszą mieć możliwość pozyskania środków na nowe inwestycje wzbogacające ten produkt.
Samorządowcy podkreślali, że w przedstawionym projekcie KPO zabrakło odpowiednich zapisów umożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego (w szczególności gminom uzdrowiskowym) skorzystanie z tych środków. Brak wsparcia w KPO jeszcze bardziej pogorszy i tak już bardzo złą sytuację tych gmin i doprowadzi do regresu poziomu życia społecznego-gospodarczego w tych gminach i zubożenia lokalnych społeczności.
Źródło: https://sgurp.pl/
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.03.2021, 14:33 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Raport CASE: wzrost sprzedaży piw bezalkoholowych i rosnący eksport wspierają branżę piwowarską PAP
Najnowszy raport Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) pokazuje, że branża piwowarska w Polsce, która zasila budżet państwa18 mld zł i tworzy 85 tys. miejsc pracy, w ostatnich latach mierzy się z systematycznym spadkiem produkcji: w 2019 r. wyniosła ona 39,7 mln hektolitrów, a w 2024 - 34,6 mln hl. Pomimo spadku, pod względem produkcji i konsumpcji piwa, Polska w 2023 r. zajmowała 3. miejsce w UE, za Niemcami i Hiszpanią, a eksport wyniósł 2,19 mln hektolitrów.- 14.07.2025, 14:38
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ