Newsletter

Biznes i finanse

SGU RP: gminy uzdrowiskowe rozczarowane treścią Krajowego Planu Odbudowy. Pomimo zapowiedzi resortu rozwoju w Krajowym Planie Odbudowy nie uwzględniono wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

11.03.2021, 14:33aktualizacja: 11.03.2021, 14:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SGU RP/Fot. Konrad Chmura - Busko Zdrój
SGU RP/Fot. Konrad Chmura - Busko Zdrój
Miejsce gmin uzdrowiskowych i uzdrowisk, a raczej brak tego miejsca w założeniach konsultowanego Krajowego Planu Odbudowy, to główny temat dyskusji przeprowadzonych podczas spotkania online Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

W konsultowanym KPO na próżno szukać wsparcia dla gmin i obszarów uzdrowiskowych, ponieważ w projekcie takiego wsparcia nie przewidziano. Burmistrzowie, prezydenci i wójtowie gmin uzdrowiskowych wyrazili swoje rozczarowanie, że problemy tej kategorii gmin i możliwe wsparcie zapowiedziane przez resort rozwoju zostały w KPO zupełnie pominięte. Pomimo zapowiedzi premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego, że „Polska musi być potęgą uzdrowiskową i turystyczną w Europie”, który wyraził nadzieję, że „kolejne lata będą prowadziły do dalszego wzrostu sektora uzdrowiskowego i turystycznego w Polsce” i stworzenia przez Ministerstwo Rozwoju bardzo obiecującego „Programu Polskie Uzdrowiska” w ramach KPO, brak jest konkretnych zapisów pozwalających na wsparcie działań gmin uzdrowiskowych.

Jest to tym bardziej frustrujące, że w diagnozie projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności uzdrowiska zostały wskazane jako obszary wymagające szczególnej uwagi i interwencji.

SGU RP wielokrotnie podkreślało, że „Uzdrowiska to nasz jedyny narodowy produkt sieciowy, który ma europejską markę”. Należy pamiętać, że uzdrowiska to przede wszystkim zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, a także hotele, pensjonaty, gastronomia i liczne atrakcje turystyczne, które w okresie pandemii przestały funkcjonować. Uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej. Infrastruktury powstającej z inicjatywy samorządów lokalnych, właśnie przy wsparciu środków zewnętrznych. Gminy uzdrowiskowe i podmioty gospodarcze działające w uzdrowiskach muszą mieć możliwość pozyskania środków na nowe inwestycje wzbogacające ten produkt.

Samorządowcy podkreślali, że w przedstawionym projekcie KPO zabrakło odpowiednich zapisów umożliwiających jednostkom samorządu terytorialnego (w szczególności gminom uzdrowiskowym) skorzystanie z tych środków. Brak wsparcia w KPO jeszcze bardziej pogorszy i tak już bardzo złą sytuację tych gmin i doprowadzi do regresu poziomu życia społecznego-gospodarczego w tych gminach i zubożenia lokalnych społeczności.

Źródło: https://sgurp.pl/

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.03.2021, 14:33
Źródło informacji Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ