Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Toteż gminy uzdrowiskowe przeżywające poważne trudności w okresie pandemii z nadzieją oczekiwały na rezultaty prac nad Programem Polskie Uzdrowiska. Program ten dawał gminom uzdrowiskowym szansę na wyjście z ekonomicznych kłopotów i stwarzał możliwość nie tylko podtrzymania gospodarki gmin uzdrowiskowych, ale też gwarantował rozwój uzdrowisk po pandemii. Pierwotnie program miał być finansowany w ramach środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i Wspierania Odporności.
Niestety pomimo trafnej diagnozy odpowiednich resortów, w KPO nie przewidziano oczekiwanego przez gminy uzdrowiskowe wsparcia, a jedynie znaczne środki finansowe zostały przeznaczone na pomoc podmiotom gospodarczym związanym ze zdrowiem. W tej sytuacji jedyną szansą na uratowanie uzdrowisk jest wydzielenie w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych kwoty 1 mld zł z przeznaczeniem na wsparcie dla miast i gmin uzdrowiskowych oraz obszarów ochrony uzdrowiskowej.
Uzdrowiska powszechnie uważane są w Polsce za „dobro narodowe”. Jak mantrę powtarza się, że powinniśmy dbać o ich naturalne zasoby, aby wszyscy mogli z nich korzystać. Aby zostać uzdrowiskiem, trzeba spełnić szereg bardzo rygorystycznych i kosztownych warunków, a potem utrzymać infrastrukturę publiczną na odpowiednim poziomie. Uzdrowiska to setki hektarów parków, zieleni, lasów ochronnych i ukwieconych obszarów. To liczne deptaki, promenady, tężnie, publiczne urządzenia rekreacyjne, altany, fontanny, ścieżki zdrowia, a także działalność kulturalna i rekreacyjno-sportowa.
W Polsce mamy 43 gminy uzdrowiskowe, na terenie których znajduje się 45 uzdrowisk statutowych i 8 obszarów ochrony uzdrowiskowej. Kolejne gminy od wielu lat starają się o uzyskanie statusu uzdrowiska.
Lecznictwo uzdrowiskowe jako branża zatrudnia prawie 17,5 tysiąca osób, w otoczeniu uzdrowiskowym (turystyka, handel, usługi itd.) pracuje ok. 80 tys. osób. Uzdrowiska posiadają olbrzymi potencjał uzdrowiskowy i turystyczny: liczba łóżek sanatoryjnych - ok. 45000, liczba łóżek hotelowych - ok. 220000. W uzdrowiskach leczy się rocznie ponad 800000 kuracjuszy, a liczba noclegów turystycznych udzielonych w uzdrowiskach wynosi ok. 20 mln rocznie. Polskie uzdrowiska, z nielicznymi wyjątkami, to w zdecydowanej większości miejscowości, które funkcjonują wyłącznie w oparciu o lecznictwo uzdrowiskowe i szeroko rozumianą turystykę. W większości uzdrowisk 90% gospodarki gmin uzdrowiskowych stanowi lecznictwo uzdrowiskowe, turystyka uzdrowiskowa, turystyka oraz usługi związane z tymi branżami.
Eksperci podkreślają, że turystyka, w tym turystyka uzdrowiskowa, charakteryzuje się ogromnym efektem mnożnikowym w gospodarce, dlatego zwiększenie nakładów na inwestycje związane z rozwojem funkcji turystycznych oznacza wsparcie znacznie wykraczające poza samą branżę turystyczną.
Gminy uzdrowiskowe wielokrotnie korzystały już z dedykowanych im przez rządy programów pomocowych. Dzięki tym działaniom powstały nowe produkty uzdrowiskowo-turystyczne, a standard infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej podniesiono do tego stopnia, że stała się ona konkurencyjna dla innych uzdrowisk europejskich. Zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat inwestycje w infrastrukturze i innowacyjnych produktach turystyczno-uzdrowiskowych dały impuls do dynamicznego rozwoju bazy uzdrowiskowo-turystycznej oraz podniesienia jakości oferowanych usług. Konsekwencją dynamicznego rozwoju uzdrowisk była obserwowana w ostatnich latach „moda na uzdrowiska”, gwałtowny wzrost liczby turystów, gości i kuracjuszy w uzdrowiskach, a także zauważalny wzrost poziomu życia mieszkańców gmin uzdrowiskowych. Program Polskie Uzdrowiska był szansą na wyjście z sytuacji kryzysowej polskich uzdrowisk. Brak pomocy rządu dla uzdrowisk spowoduje, że szybko pojawi się dystans rozwojowy nie tylko w stosunku do uzdrowisk europejskich, ale też do innych miejscowości kraju.
Źródło: www.sgurp.pl
Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.05.2021, 14:27 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
„Played, Worn & Torn Auction” od Julien's powraca do miasta muzyki z legendarną aukcją 20-21 listopada 2024 r.
- 19.11.2024, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Idea Rozwoju Twojego Biznesu - pierwsze webinary już za nami
Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań online, które odbywają się w listopadzie i grudniu br., poruszane są najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce. Odbyły się już dwa spotkania, w których udział wzięła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.- 19.11.2024, 12:46
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Pracownicy spoza Unii Europejskiej stali się niezbędni dla polskich dużych i średnich przedsiębiorstw - badanie EWL, Legalito i UW
Polskie firmy dostrzegają stale rosnące znaczenie pracowników spoza UE, jednocześnie potrzeba bardziej transparentnego i stabilnego prawa migracyjnego staje się coraz bardziej paląca dla planowania rozwoju przedsiębiorstw. Świadczą o tym zaprezentowane 19 listopada w PAP wyniki badania sondażowego „Migranci w polskich firmach. Praktyki, prognozy i bariery zatrudnienia. Doświadczenia pracodawców”. Sondaż, który przeanalizował duże i średnie polskie firmy zatrudniające obcokrajowców, został przeprowadzony przez Fundację EWL, Legalito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.- 19.11.2024, 12:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: EWL S.A.