Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W 1989 roku Grzegorz Bierecki podczas delegacji Komisji Krajowej „Solidarności” w USA odwiedził - na zaproszenie Betty Kernaghan, ambasadorki popularnego w krajach anglosaskich systemu kas pożyczkowych Credit Union - Unię Kredytową w Kansas City. Podczas rozmów z ekspertami ze Światowej Rady Związków Kredytowych (także w trakcie rewizyty Amerykanów w Polsce) rozmawiano z przedstawicielami polskiego rządu, parlamentu, „Solidarności” i Kościoła o odbudowie spółdzielczości finansowej nad Wisłą.
Rozmowy trafiły na podatny grunt, również w Kostrzyniu nad Odrą. Inicjatorem powstania tamtejszej kasy kredytowej był NSZZ „Solidarność” przy Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych. Przewodniczący związku Kazimierz Rysiukiewicz był gorącym zwolennikiem powstania alternatywnej dla PKZP (Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa) instytucji.
W styczniu 1992 r. powstał Komitet Założycielski. W grupie 29 inicjatorów najaktywniejsi byli m.in. Kazimierz Rysiukiewicz, Stanisław Matuła, Andrzej Fryczyński, Mirosław Sabik, Danuta Franczuk, Irena Szechnicka, Alfreda Gruszecka, Zbigniew Sommer, Bogusław Kopera, Marian Gulajew, Antoni Drohomirecki, Bolesław Nowacki, Józef Dłubała.
„Odbyło się wtedy zebranie założycieli, na którym przyjęto statut oraz powołano Radę Nadzorczą. Przewodniczącym został Andrzej Fryczyński, a w Radzie działali również Mirosław Sabik, Stanisław Matuła, Irena Szechnicka, Bolesław Nowacki, Józef Dłubała” - przypomina prezes SKOK w Kostrzynie nad Odrą, Antoni Drohomirecki.
We wrześniu 1992 r. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych została zarejestrowana w sądzie, a od marca 1993 r. rozpoczęto działalność operacyjną. Pierwszy zarząd utworzyli prezes Antoni Drohomirecki oraz wiceprezesi: Danuta Franczuk i Zbigniew Sommer. Członkami Kasy byli pracownicy Kostrzyńskich Zakładów Papierniczych.
W 1995 r. zmieniono nazwę kasy. Dotychczasowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych przyjęła nazwę Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Kostrzynie nad Odrą. Dokonano również zmian w statucie, które umożliwiły przyjmowanie do SKOK pracowników z innych zakładów pracy.
„Miało to istotne znaczenie w związku ze zmianami strukturalnymi. Po prywatyzacji Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze stały się częścią szwedzkiego koncernu >>Trebruk<<. Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze (obecnie Arktic Paper S.A.) skupiły się na produkcji wysokiej jakości papieru, natomiast obsługą techniczną zajęły się odrębne podmioty gospodarcze, które powstały w wyniku zmian w firmie macierzystej” - opowiada prezes Antoni Drohomirecki.
Do ciekawych wydarzeń w historii kostrzyńskiej kasy należy zaliczyć nawiązanie współpracy z amerykańską unią kredytową będącą odpowiednikiem SKOK w Polsce. W ramach tej współpracy ówczesny przewodniczący Rady Nadzorczej SKOK w Kostrzynie nad Odrą Andrzej Fryczyński gościł w USA, a w ramach rewizyty w roku 1999 polscy spółdzielcy podjęli Betty Kernaghan z Credit Union.
Celem Kasy jest propagowanie oszczędności i gospodarności, upowszechnianie idei finansowej samopomocy, kształtowanie umiejętności zarządzania finansami w sposób efektywny i demokratyczny, jak również zapewnienie członkom Kasy źródła pożyczek o umiarkowanym oprocentowaniu. Przedmiotem działalności Kasy jest: gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków oraz udzielanie im pożyczek i kredytów.
„Nasza działalność skierowana jest do grupy klientów w większości znanych pracownikom Kasy, dlatego nie są oni dla nas anonimowi. Na chwilę obecną liczba członków naszej Kasy to 2027 osób. W związku z charakterem działalności, czyli małym oddziałem, skupiamy się na udzielaniu pożyczek i przyjmowaniu oszczędności wyłącznie osób fizycznych, oferując korzystne oprocentowanie” - powiedział prezes Drohomirecki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.02.2024, 08:30 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE