Newsletter

SMR-y będą podstawą rozwoju Polski w następnej dekadzie

05.04.2023, 11:07aktualizacja: 05.04.2023, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Dla zapewnienia rozwoju Polski w latach 30. niezbędne są stabilne dostawy energii, z których będą mogli korzystać inwestorzy. Mogą je zagwarantować przede wszystkim elektrownie atomowe - to główny wniosek z debaty „Czy małe modułowe reaktory jądrowe zapewnią Polsce tanią energię?”, która odbyła się 4 kwietnia w Centrum Prasowym PAP.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że w kontekście przemian energetycznych, wojny w Ukrainie oraz w związku z celami klimatycznymi UE, należy postawić pytanie, jak będzie wyglądała polska energetyka w przyszłości.

„Najbardziej wydajnym i bezpiecznym źródłem jest energia atomowa, dzięki której Polska zyskałaby też niezależność energetyczną. Do tego można wykorzystać małe modułowe reaktory jądrowe” - przekonywał Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI).

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, której produkcja jeszcze nie została uruchomiona. Najbardziej zaawansowane w tej dziedzinie są Kanada, USA i Polska. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

„To reaktory małe rozmiarami, które można zainstalować tam, gdzie nie ma miejsca na dużą elektrownię, np. w pobliżu zakładu przemysłowego. Są to rozwiązania modułowe powstające w kilku częściach. Dzięki modułowości są tańsze, gdyż ich budowa jest powtarzalna” - wyjaśnia dr Dawid Piekarz, ekspert ds. transformacji energetycznej, ORLEN Synthos Green Energy.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, przedstawiła niedawno założenia planu aktualizacji polityki energetycznej. Znalazły się w nim małe reaktory modułowe. W uproszczeniu - duże elektrownie nuklearne zastąpią elektrownie węglowe, małe reaktory budowane przez instytucjonalnych inwestorów typu Orlen, PGE, KGHM, będą zapewniały energię tym koncernom.

„Nowy plan legitymizuje dwie ścieżki rozwoju energii atomowej - dużej i małej. Wskazuje wyraźne miejsce dla energetyki jądrowej” - zauważyła Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Eksperci spodziewają się, że budowa elektrowni atomowych spotka się z działaniami zniechęcającymi i dezinformującymi. Żeby rozwiać wątpliwości Warsaw Enterprise Institute przygotował raport pt. „Małe reaktory atomowe. Fakty i mity.” 

„Znajdziemy w nim przykłady typowych argumentów przeciwników elektrowni i argumenty, którymi można je zbijać. Zdajemy sobie sprawę, że na tym się nie skończy i że możemy spodziewać się działań >>antyatomowych<< na poziomie UE” - zauważył Tomasz Wróblewski.

PKN Orlen jeszcze w kwietniu przedstawi pierwsze, najbardziej prawdopodobne, lokalizacje pod budowę modułowych reaktorów jądrowych. Zgodnie ze swoją strategią, koncern do końca dekady zamierza zbudować co najmniej jeden SMR.

„Już jesteśmy w kontakcie z lokalnymi społecznościami. Prowadzimy też badania geologiczne, sejsmologiczne, przepływów wodnych. Pierwszy reaktor planujemy oddać do użytku w 2029 r.” - zapowiadał Dawid Piekarz.

Przeszkód nie powinny tworzyć organizacje proekologiczne.

„Nie jest tak, że ekolodzy są przeciwko atomowi. Atom oszczędza przyrodę, środowisko. Organizacje proekologiczne, a zwłaszcza ich młodzi członkowie, wspierają energię atomową. Widoczna dezinformacja będzie się pogłębiać. Będą wskazywane coraz to nowe zagrożenia, choć mówienie o zbyt szybkim powstaniu elektrowni atomowej, bez przyjęcia wymaganych przepisów, też traktuję jako dezinformację” - stwierdził Adam Błażowski, wiceprezes Fundacji FOTA4Climate.

Jakub Wiech z portalu Energetyka24 zauważył, że termin oddania do użytkowania w Polsce pierwszego SMR-a jest możliwy do dotrzymania. Według niego, w oparciu o doświadczenia USA i Kanady, przygotowywane są ścieżki szybkiego wprowadzenia technologii w Polsce. Wyzwaniami mogą być przepisy prawne, biurokracja i obawy ludności.

„Gramy o przyszłość, żeby Polska mogła rozwijać się w latach 30. Nie ściągniemy inwestora, jeśli nie zapewnimy energii niezbędnej do funkcjonowania jego fabryki” - przekonywał Jakub Wiech.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.04.2023, 11:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii