Newsletter

Sopot. Najdroższe ubezpieczenie OC na Pomorzu. Raport cen polis

01.02.2023, 12:17aktualizacja: 01.02.2023, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stock
Stock
Wbrew zapowiedziom ekspertów podsumowanie roku 2022 pokazało, że ceny OC były niższe niż w 2021 r. Jednak na kierowców czekał zauważalny wzrost w grudniu, który może sugerować nadchodzące zmiany.

Miejsce zamieszkania jest jednym z istotnych aspektów przy wycenie obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Wpływa na to m.in. liczba zdarzeń drogowych. Eksperci omnichannelowej agencji Punkta przygotowali raport, w którym wskazują miejsca, gdzie statystycznie zapłacimy najwięcej i najmniej za ubezpieczenie samochodu.

Ile kosztuje OC w miastach wojewódzkich?

W perspektywie rocznej średnia stawka z czterech kwartałów za ubezpieczenie OC wyniosła 538 zł. Co oznacza, że był to wynik niższy o niecałe 7% w porównaniu do 2021 r. Jeżeli jednak przyjrzeć się bliżej danym zamieszczonym w raporcie, zauważymy, że w listopadzie 2022 roku statystyczna cena OC w Polsce wyniosła 535 zł, a w grudniu było to już 546 zł.

Na 16 miast wojewódzkich ujętych w sprawozdaniu tylko w dwóch koszt OC uplasował się poniżej statystycznej wartości. Było to Opole (515 zł) oraz Rzeszów (497 zł), które to leżą w najtańszych wg. raportu województwach - odpowiednio w opolskim i podkarpackim. Blisko średniej krajowej były jeszcze Białystok (536 zł), Kielce (534 zł) oraz Lublin (537 zł).

Od lat utrzymuje się trend, gdzie najdrożej jest w największych aglomeracjach. Najnowszy Raport Roczny Punkta wskazuje, że próg 600 zł za OC przekroczyli kierowcy z Gdańska (699 zł - najdroższe miasto wojewódzkie), Łodzi (631 zł), Poznania (600 zł), Szczecina (633 zł), Warszawy (631 zł) oraz Wrocławia (691 zł).

Droższe ubezpieczenie OC - co to oznacza dla mieszkańców miast powiatowych?

Chociaż w ogólnokrajowym ujęciu ceny OC nie wzrosły to jednak są przypadki, gdzie kierowcy muszą zapłacić więcej. Mowa tu przede wszystkim o mieszkańcach miast powiatowych. Najdroższym miastem w Polsce okazał się Sopot (736 zł) należący wspólnie z Gdańskiem do popularnego wśród turystów Trójmiasta. Kolejny jest podwarszawski Konstancin-Jeziorna (671 zł) i Józefów (665 zł). Co pokazuje kolejny trend rosnących cen w aglomeracjach miejskich.

Źródło informacji: Punkta

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.02.2023, 12:17
Źródło informacji Punkta
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii