Newsletter

Światowy Dzień Roweru: przygotuj się na rowerowe przygody w tym roku

29.05.2024, 10:34aktualizacja: 29.05.2024, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nationale-Nederlanden (1)
Nationale-Nederlanden (1)
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Roweru, a sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jak pokazało najnowsze badanie wykonane na zlecenie Nationale-Nederlanden - aż 80% z nas deklaruje, że jeździ na rowerze z różną częstotliwością. Dla niektórych jest to podstawowy środek transportu, inni korzystają z niego wyłącznie w celach rekreacyjnych lub żeby dojechać do pracy. Co ważne, Polacy coraz większą uwagę zwracają na bezpieczeństwo - w większości serwisują swoje rowery przynajmniej raz w roku, popularne jest używanie odblasków, a także coraz częściej decydują się na ubezpieczenie rowerowe.

Tanio i ekologicznie

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Według danych badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, aż 80% Polaków z różną częstotliwością jeździ na rowerze. Nic dziwnego - rower jest stosunkowo tani, zarówno do kupna, jak i do utrzymania. Coraz częściej myślimy też o ekologii, więc sięgamy po zeroemisyjne środki transportu, oraz o ekonomii - przy rosnących cenach paliwa rower wydaje się być oczywistym zamiennikiem.

Rower jest najczęściej wykorzystywany w celach rekreacyjnych i turystycznych. Osoby w wieku 25-34 lata częściej niż inne grupy wiekowe dojeżdżają rowerem do miejsca zatrudnienia. Natomiast osoby od 65 do 74 roku życia deklarują, że wykorzystują rower, by dostać się do sklepu i zrobić zakupy. Jest to zatem unikalny środek transportu, który służy i rekreacji, i załatwianiu codziennych spraw.

Rowerowe bezpieczeństwo

Przy tak powszechnym środku transportu szczególnie ważnym jest zadbanie o bezpieczeństwo - zarówno użytkownika roweru, jak i osób, które potencjalnie można narazić na kolizję w czasie jazdy. Najczęściej wybieranym środkiem zwiększającym bezpieczeństwo w czasie jazdy są odblaski. Korzysta z nich 63% respondentów, a co ciekawe, większość stanowią kobiety. Jest to podstawowy element, podobnie jak kask. Tu jednak statystyki są nieco mniej optymistyczne - korzystanie z dodatkowej ochrony w postaci kasku deklaruje jedynie 37% badanych. Częściej są to osoby w wieku od 65 do 74 lat (51%), a najrzadziej osoby młode w przedziale wiekowym 18-24 lata (26%).

Równie ważne jest zadbanie o prawidłowy stan techniczny posiadanego pojazdu. Warto, choć raz w sezonie, dokonać gruntownego przeglądu roweru. Najlepiej zlecić to badanie specjalistom, którzy od razu, jeśli tylko wykryją jakąś usterkę, będą mogli ją naprawić. Wygląda na to, że Polacy zdają sobie z tego sprawę, ponieważ aż 81% rowerzystów, którzy wzięli udział w badaniu, sprawdza stan techniczny swojego roweru przynajmniej raz w sezonie.

Ubezpieczenie zyskuje na znaczeniu

Przy okazji ubiegłorocznego badania Nationale-Nederlanden 24% respondentów zadeklarowało wykupienie ubezpieczenia rowerowego. W tym roku już 1/3 osób potwierdziło zakup ubezpieczenia, z czego największa popularnością cieszy się ubezpieczenie od kradzieży roweru i rabunku, a także od nieszczęśliwych wypadków i ich następstw (w obu przypadkach jest to 29% osób, które zaznaczyły zakup ubezpieczenia). Na dalszych pozycjach jest ubezpieczenie OC rowerzysty (niespełna 25%), a także ubezpieczenie od uszkodzenia roweru (około 18%).

„Nasze badanie pokazało, że Polacy bardzo chętnie sięgają po rower. Korzystamy z niego w najróżniejszych celach. Na co dzień większość z nas pamięta o odblaskach czy kasku na głowę. Szczególnie cieszy coraz większa świadomość dotycząca roli ubezpieczeń w tym zakresie - okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się tego typu ochronę. Ubezpieczenie, zarówno NNW, jak i OC, najczęściej posiadają osoby między 25, a 34 rokiem życia” - mówi Mateusz Rostek, menedżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden. „Jest to stosunkowo niewielki koszt, ceny ubezpieczeń rowerowych zaczynają się już od 66 zł za pół roku, a może to oszczędzić nam sporo problemów” - dodaje.

Należy pamiętać, że dostępne na rynku ubezpieczenia dla rowerzystów obejmują dziś także użytkowników e-hulajnóg oraz nie ograniczają się jedynie do wypłaty odszkodowania. To także pomoc Assistance, która może zapewnić wsparcie w zakresie transportu, naprawy sprzętu oraz umówienia wizyty u lekarza.

Światowy Dzień Roweru to doskonała okazja, by zastanowić się nad tym, czy na pewno bezpiecznie korzystamy z naszego jednośladu. Warto zacząć od przeglądu stanu technicznego i sprawdzenia kasków oraz odblasku. Dodatkowo można pomyśleć również o wykupieniu ubezpieczenia.

Nationale-Nederlanden działa w Polsce od 1994 roku. Firma jest jednym z liderów rynku, specjalizującym się w ubezpieczeniach na życie, oszczędnościach i emeryturach. W ofercie posiada produkty, które pomagają klientom dbać o to, co dla nich najważniejsze, czyli życie i zdrowie. Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat angażuje się w inicjatywy, które rozwiązują problemy społeczne i poprawiają jakość życia Polaków.

KONTAKT:

Nationale-Nederlanden

Marta Pokutycka-Mądrala

tel. + 48 607 629 812

e-mail: marta.pokutycka-madrala@nn.pl

K+PR

Rafał Buława

tel. +48 601 966 922

e-mail: rbulawa@kplus.agency

Źródło informacji: Nationale-Nederlanden

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.05.2024, 10:34
Źródło informacji Nationale-Nederlanden
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ