Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W nawiązaniu do informacji zamieszczonych w raportach okresowych obejmujących okresy sprawozdawcze roku obrotowego 2015/2016 dotyczących umowy realizowanej przez Konsorcjum w składzie Sygnity S.A. (dalej jako: "Sygnity", "Spółka") jako Lider Konsorcjum oraz Indra Sistemas S.A. (dalej jako: "Indra") i Indra Sistemas Polska sp. z o. o. (dalej jako: "Indra Polska"), łącznie jako Strony, na rzecz Enea Operator Sp. z o.o. (dalej jako: "Enea Operator"), Zarząd Spółki informuje o otrzymaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. od Enea Operator noty obciążeniowej wzywającej do zapłaty przez Konsorcjum kwoty ok. 5,9 mln zł z tytułu nieterminowej realizacji ww. umowy.
Przedmiotem umowy realizowanej na rzecz Enea Operator jest dostawa i wdrożenie systemu informatycznego dla wspomagania zarządzania majątkiem sieciowym, gospodarką nieruchomościami oraz zarządzania pracą brygad w terenie (dalej jako "Umowa"). Umowa zastrzega powszechnie stosowane w tego typu umowach kary umowne należne Enea Operator m.in. w przypadku zwłoki w realizacji uzgodnionych etapów Umowy. Zgodnie z przepisami prawa Członkowie Konsorcjum ponoszą odpowiedzialność solidarną za zobowiązania powstałe w związku z realizacją Umowy, z tym jednak zastrzeżeniem, że zgodnie z postanowieniami Umowy Konsorcjum której stroną jest Sygnity, odpowiedzialność za ewentualne roszczenia Enea Operator ponosi wyłączenie ten Członek Konsorcjum, którego zobowiązań dotyczy ww. roszczenie. W związku z ustalonym przez Sygnity oraz Indra i Indra Polska zakresem prac i wynagrodzenia z tytułu realizacji Umowy, w ocenie Spółki ewentualna odpowiedzialność w zakresie roszczeń Enea Operator nie dotyczy prac realizowanych przez Spółkę, ale zakresu Umowy, za który odpowiada Członek Konsorcjum, tj. Indra.
Ponadto Spółka stoi na stanowisku, że naliczenie ww. kary umownej w zakresie kwoty ok. 4,7 mln zł nastąpiło w sposób sprzeczny z przepisami Kodeksu cywilnego, a w konsekwencji jako takie jest niezasadne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Wobec powyższego, po dokonaniu analizy prawnej, w ocenie Emitenta na dzień publikacji niniejszego raportu bieżącego nie zachodzą jednoznaczne podstawy do zawiązywania dodatkowych rezerw związanych z realizacją Umowy, za wyjątkiem ujętych już w wynikach finansowych Sygnity.
Niezależnie od powyższego Spółka zamierza podjąć działania celem wyjaśniania przez strony Umowy powyższych kwestii na drodze polubownej.
O kolejnych istotnych zdarzeniach dotyczących realizacji Umowy Spółka będzie informowała w trybie stosownych raportów.
Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.06.2019, 21:29 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |