Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
- Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - przedsiębiorcom budującym lokale na wynajem.
- Wątpliwości budzi m.in. sposób informowania o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przeciwko firmom budującym lokale na wynajem. Są to: CGA Invest (dawniej Czarna Góra Apartamenty), Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz przedsiębiorcy z grupy Gent Holding (Gent Holding, Gent Fund, Equal Real Estate). Dwie pierwsze spółki odpowiadają za budowę condohoteli – są to odpowiednio: zrealizowana już Czarna Perła w Stroniach Śląskich oraz obecnie realizowana INFINITY Zieleniec Ski & Spa w Dusznikach-Zdroju, a Gent Holding - prywatny akademik w Krakowie przy al. Jana Pawła II.
- Porównaliśmy treść materiałów reklamowych z umowami zawieranymi w sprawie zakupu lokali w inwestycjach. Postawione zarzuty dotyczą m.in. reklamowania w materiałach reklamowych zawyżonej stopy zwrotu. W każdym z trzech przypadków liczona jest ona od kwoty niższej niż ta, którą inwestor musi ponieść na zakup lokalu. To sprawia, że biorąc pod uwagę duże ryzyko wiążące się z inwestycją w condohotele, oferowana konsumentom stopa zwrotu może nie być tak atrakcyjna, jak wskazywałyby na to informacje prezentowane przez spółki. Także inne informacje, prezentowane przez spółki, mogły wprowadzać konsumentów w błąd poprzez wykreowany obraz stabilnej i bezpiecznej inwestycji – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą przede wszystkim:
- informowania o bezpieczeństwie inwestycji – ten zarzut dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest.
Z ustaleń Urzędu wynika, że zakup lokalu w condohotelach budowanych przez wyżej wymienione spółki może być ryzykowny, ponieważ przedsiębiorcy nie stosują żadnych środków ochrony wpłat np. rachunków powierniczych zapewnianych podczas realizacji inwestycji mieszkaniowych.
- nieudzielania albo udzielania mylnych informacji o finansowaniu inwestycji – zarzut dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding.
Spółki do budowy nie angażują swoich środków finansowych. CGA Invest realizowała a Infinity Zieleniec Ski&Spa realizuje budowę w całości z pieniędzy nabywców, o czym nie byli oni informowani. Z kolei Gent Holding sugeruje w publicznych wypowiedziach, że buduje lokale w znacznym stopniu z własnych środków oraz kredytów bankowych. Tymczasem główne źródło finansowania to środki zgromadzone z emisji obligacji, zaciągania pożyczek oraz przyjmowania wpłat na poczet przedsprzedaży lokali.
- informowania o gwarantowanej stopie zwrotu – zarzut dotyczy Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz Gent Holding.
Zarzuty Prezesa UOKiK dotyczą również sposobu informowania o stopie zwrotu. Z analizy Urzędu wynika, że liczona jest ona od kwoty niższej, czyli od ceny netto lokalu - bez 23-procentowego podatku VAT. Gent Holding dodatkowo zobowiązuje inwestora do ponoszenia kosztów remontu lokalu raz na pięć lat, potrącanych z jego przychodów. Materiały reklamowe Infinity Zieleniec Ski&Spa oraz CGA Invest informują o tym, że ewentualny zysk wypłacany ma być co miesiąc, gdy zgodnie z zawartymi umowami odbywa się to co kwartał.
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się wydaniem decyzji i nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ osz/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.09.2020, 12:30 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |