Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- UOKiK informuje:
- UOKiK wydał zastrzeżenia do przejęcia przez Multikino kontroli nad Cinema 3D.
- Koncentracja może ograniczać konkurencję.
- Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
Transakcja została zgłoszona do UOKiK w lipcu 2018 r. Multikino prowadzi 31 kin w 25 miejscowościach, Cinema 3D jest właścicielem 12 kin w 12 miastach. Po analizie wniosku urząd skierował postępowanie do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku w Warszawie i Trójmieście. W tych miastach pokrywa się działalność uczestników koncentracji.
Na podstawie przeprowadzonej analizy i dotychczasowego orzecznictwa urząd uznał, że kina sieciowe stanowią odrębny rynek od kin niesieciowych. Te pierwsze zlokalizowane są przeważnie w centrach handlowych, oferują bardziej zróżnicowany repertuar filmowy oraz bardziej rozbudowaną i dopasowaną do preferencji widzów ofertę specjalną biletów. Kina niesieciowe przeważnie oferują tańsze bilety filmowe w ramach oferty standardowej w porównaniu do kin sieciowych. Ponadto w odróżnieniu od kin sieciowych stosujących programy lojalnościowe, w większości przypadków w ogóle nie dysponują narzędziami mającymi na celu optymalizację prowadzonej działalności.
W ocenie UOKiK sieci kin konkurują ze sobą również na szczeblu krajowym, gdzie konkurencji dla nich nie stanowią kina niesieciowe. Obszar, na którym kina sieciowe konkurują ze sobą został wyznaczony jako 30 minut jazdy samochodem. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni pokonać, żeby obejrzeć film.
"Badanie rynku pokazało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach, na obszarze 30 minut jazdy samochodem od kin Cinema 3D: w Gdańsku, w Galerii Atrium Reduta w Warszawie i w Galerii Młociny w Warszawie" – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.
14 dni na odpowiedź
W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.02.2019, 11:35 |
Źródło informacji | UOKiK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |