Newsletter

UOKiK: zgłoszenie zamiaru koncentracji ws. utworzenia joint venture odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 (komunikat)

15.12.2015, 13:42aktualizacja: 15.12.2015, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

8 grudnia br. wpłynął do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii. Zgłaszającymi transakcję są:

1) PAO Gazprom, Federacja Rosyjska,

2) E.ON Global Commodities SE, Niemcy,

3) ENGIE SA, Francja,

4) OMV Nord Stream II Holding AG, Szwajcaria,

5) Shell Exploration and Production (LXXI) B.V., Holandia,

6) Wintershall Nederland B.V., Holandia.

Działalność joint venture będzie obejmować w szczególności zaprojektowanie, finansowanie, budowę oraz eksploatację dwóch równoległych rurociągów podmorskich o projektowanej pojemności przesyłowej 27,5 mld m3/rok każdy. Rurociągi te będą biegły z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia nieopodal Greifswald w Niemczech.

Strony podkreślają, że utworzenie nowego podmiotu nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji, co w ich ocenie uzasadnia wydanie zgody. Ze wstępnej oceny zgłoszenia przez UOKiK wynika jednak, iż sprawa wymaga przeprowadzenia pogłębionej analizy, czy w wyniku transakcji może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na szeroko rozumianym rynku gazu, obejmującym terytorium RP. Dlatego niezbędne w tej sprawie będzie przeprowadzenie przez UOKiK badania rynku, obejmującego m.in. konsultacje z kluczowymi podmiotami funkcjonującymi na polskim rynku.

Koncentracja ta podlega również zgłoszeniu do niemieckiego organu ochrony konkurencji.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie 18 stycznia 2015 r. wprowadziła dwuetapowe postępowanie w sprawach koncentracji. Pierwszy etap postępowania trwa do 1 miesiąca, natomiast w sprawach:

- szczególnie skomplikowanych,

- w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub

- wymagających przeprowadzenia badania rynku,

przewidziano możliwość wydłużenia postępowania o cztery miesiące.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2015, 13:42
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ