Newsletter

UOKiK złoży apelację w sprawie porozumienia operatorów telefonii komórkowej (komunikat)

04.09.2015, 17:26aktualizacja: 04.09.2015, 17:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- UOKiK informuje:

UOKiK złoży apelację od wyroku w sprawie porozumienia czterech największych operatorów telefonii komórkowej. Decyzję w tej sprawie uchylił w czerwcu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Apelacja dotyczy wyroku SOKiK z czerwca 2015 r. (XVII AMA 112/12), Sąd uchylił wówczas decyzję Urzędu z listopada 2011 r. stwierdzającą niedozwolone porozumienie pomiędzy czterema największymi operatorami telefonii komórkowej - Polkomtelem, Polską Telefonią Cyfrową (obecnie T-Mobile)_, PTK Centertelem (obecnie Orange) oraz P4. Sprawa dotyczyła konkursu Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rezerwację częstotliwości umożliwiających m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w technologii cyfrowej (DVB-H). Startowały w nim dwa podmioty - spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez czterech operatorów komórkowych, m.in. po uzyskaniu zgody UOKIK na koncentrację. Rezerwację częstotliwości otrzymał Info-TV-FM. Świadczenie usług odbiorcom indywidualnym na szeroką skalę wymagało podpisania umów z operatorami telefonii komórkowej. W opinii Urzędu uczestnicy konsorcjum Mobile TV po przegranym przetargu zawarli niedozwolone porozumienie i ustalali sposób zachowania wobec wygranej spółki, wymieniali między sobą poufne informacje oraz uzgadniali sposób publicznego kwestionowania oferty hurtowej Info-TV-FM. W czerwcu 2015 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił tę decyzję. SOKiK stwierdził, że działania operatorów były zgodne z prawem. Wskazał m.in., że porozumienie nie miało antykonkurencyjnego skutku, a Urząd, wydając wcześniej zgodę na utworzenie konsorcjum, nie mógł badać legalności jego działań.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku Urząd zdecydował o złożeniu apelacji w tej sprawie. W opinii UOKiK, sąd m.in. nie wziął pod uwagę, że niezależnie od skutku porozumienia miało ono antykonkurencyjny cel, co jest niezgodne zarówno z polską ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów jak i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zdaniem Urzędu, sąd również zbyt szeroko zinterpretował zgodę na utworzenie konsorcjum. Zgoda Prezesa UOKiK na koncentrację nie zawiera przyzwolenia na stosowanie przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję, bez względu na to czy pozostają w związku z przedmiotem działalności utworzonego podmiotu.

Po złożeniu apelacji sprawę będzie rozpatrywał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2015, 17:26
Źródło informacji UOKiK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ