Newsletter

URSUS SA W RESTRUKTURYZACJI (25/2021) Złożenie przez Emitenta wniosku o wszczęcie postepowania karnego, celem ustalenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy lub pracowników KNF

26.04.2021, 13:40aktualizacja: 26.04.2021, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 25/2021

Zarząd URSUS S.A. (dalej Emitent) informuje, iż w dniu 26 kwietnia 2021 r. złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wniosek o wszczęcie postepowania karnego stanowiący zawiadomienie o okoliczności uzasadniającej wszczęcie postępowania karnego, to jest o okolicznościach, które - według możliwej oceny Emitenta - dają podstawy do przyjęcia, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa z art. 235 kodeksu karnego, przez funkcjonariuszy Komisji Nadzoru Finansowego i osoby zatrudnione w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (nieznanych Emitentowi, przez to koniecznych do ustalenia po wszczęciu postępowania), jak również przestępstwa z art. 234 kodeksu karnego.

Złożenie wniosku opisanego powyżej ma związek z następującymi okolicznościami: w dniu 22 marca 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby związane z Emitentem oraz powiązaną z Emitentem spółkę z Grupy POL-MOT Holding. Przestępstwo to polegać miało na wykorzystaniu informacji poufnej w związku z obrotem akcjami URSUS S.A., to jest na popełnieniu przestępstwa wykorzystania informacji poufnej z art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. O zawiadomieniu tym Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała bezprecedensowy w swojej wymowie komunikat z dnia 9 kwietnia 2019 roku (nadal dostępny na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego).

Według wiedzy Emitenta postępowanie z tego zawiadomienia zostało postanowieniem właściwego prokuratora umorzone na podstawie art. 17 § 1 pkt 1 k.p.k. (to jest wobec niestwierdzenia żadnego przestępstwa). I jakkolwiek Komisja Nadzoru Finansowego zaskarżyła to postanowienie prokuratora, to Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, XIV Wydział Karny w dniu 17 grudnia 2020 roku oddalił zażalenie KNF i utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postepowania.

Komisja Nadzoru Finansowego o powyższych zdarzeniach nie powiadomiła opinii publicznej.

Emitent uznaje za zasadne traktowanie tej informacji jako spełniającej przesłanki informacji poufnej z art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 z późn. zm.), z następujących oto przyczyn:

1) złożone zawiadomienie jest pierwszym z planowanych działań podejmowanych pośrednio lub bezpośrednio (przez Emitenta lub inne osoby, których interesy zostały naruszone) przeciwko Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie przyjętej przez Emitenta oceny, że organ ten nie działał zgodnie z prawem i w granicach prawa podejmując czynności jak i informując o nich, o których zawiadomił opinię publiczną komunikatem opublikowanym w trakcie giełdowej sesji w dniu 9 kwietnia 2019 r. dotyczącym działań KNF podjętych w dniu 22 marca 2019r.,

2) Emitent uświadamia sobie i czyni założenie, że dla akcjonariuszy URSUS S.A. obecnych jak i potencjalnych, wiedza o podejmowaniu działań takich jak inicjowanie postępowań karnych, wytaczanie powództw przeciwko organowi władzy publicznej powołanemu wprost do nadzorowania Emitenta jako uczestnika rynku kapitałowego jest aktywnością nieobojętną dla ich zachowań na giełdzie w zakresie decyzji dotyczących instrumentów finansowych wyemitowanych przez Emitenta,

3) a przez to informacja ta ma znaczenie cenotwórcze i z uwagi na okoliczności podane ad 2 powyżej cecha ta istnieje od momentu podjęcia powyższej inicjatywy przez Emitenta, nie zaś od momentu wszczęcia pierwszego z planowanych postepowań, w tym wypadku prawdopodobnie postępowania karnego, o którym mowa na wstępie raportu.

Waga tych okoliczności nie ulega umniejszeniu przez to, że z uwagi na brak dostępu do materiałów będących w dyspozycji KNF, czy prokuratury, Emitent nie jest w stanie stwierdzić kto w istocie bezpośrednio (jako sprawca w rozumieniu ustawodawstwa karnego) mógł dopuścić się popełnienia czynów, do których według możliwej przez Emitenta oceny doszło.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.04.2021, 13:40
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ