Newsletter

VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG za nami

04.10.2024, 14:00aktualizacja: 04.10.2024, 14:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska Platforma LNG i bioLNG (1)
Polska Platforma LNG i bioLNG (1)
W dniach 2-3 października 2024 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się VIII Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 przedstawicieli sektora gazu, biogazu i biometanu, stając się istotnym forum wymiany wiedzy na temat aktualnych trendów, regulacji oraz technologicznych innowacji wspierających transformację energetyczną w Polsce.

W trakcie dwudniowej konferencji, w ramach 14 paneli dyskusyjnych, eksperci szczegółowo omawiali, jak ekologiczne paliwa, takie jak LNG i bioLNG, odgrywają kluczową rolę w redukcji emisji CO2. Podkreślano, że są one nieodłącznym elementem strategii zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki. Prelegenci analizowali zarówno wyzwania, jak i możliwości, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna, wskazując na rosnące znaczenie tych paliw w procesie dekarbonizacji różnych sektorów gospodarki, w szczególności transportu.

LNG w transporcie lądowym

BioLNG staje się coraz bardziej popularną i dynamicznie rozwijającą się alternatywą na europejskich drogach. Ciężarówki zasilane LNG i bioLNG to zrównoważona i opłacalna opcja, już dostępna i gotowa przyspieszyć proces dekarbonizacji transportu ciężkiego. W trakcie konferencji eksperci dyskutowali o rozwiązaniach, jakie Unia Europejska powinna uwzględnić w swoich strategiach klimatycznych na rok 2030 w świetle ambitnych celów związanych z redukcją emisji.

Jednym z kluczowych tematów był dynamiczny rozwój rynku ciężarówek napędzanych LNG w Europie, wzrost ich sprzedaży oraz pojawianie się nowych modeli, co wskazuje na wysoki potencjał tej technologii. W trakcie panelu „Więcej niż S-way” specjaliści podkreślali konieczność dalszej rozbudowy infrastruktury LNG oraz stacji tankowania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i wspierać zrównoważoną transformację energetyczną w transporcie.

Debata o sektorze biogazu

Głównym punktem wydarzenia była debata poświęcona ocenie trzech lat realizacji „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”. W debacie wzięli udział: Sylwia Koch-Kopyszko, Krzysztof Czerski, Piotr Dowżenko, Jan Talaska - członkowie Rady Naukowej PPLNG i bioLNG oraz prof. Grzegorz Tchorek z Instytutu Energetyki Państwowego Instytutu Badawczego. Eksperci omówili postępy i wyzwania związane z rozwojem rynku biometanu, który stanowi kluczowy element polskiej transformacji energetycznej.

„Rynek biogazu stoi przed wielkimi wyzwaniami. Już ponad 200 firm aktywnie zaangażowało się w tę branżę, a do sektorowego porozumienia dołączają kolejne podmioty. Osiem grup roboczych nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale kluczowe jest zwiększenie świadomości rządzących na temat potencjału biometanu. Mimo wprowadzenia niektórych przepisów dotyczących tzw. paliw przyszłości w ustawie wiatrakowej, rozwój wciąż hamuje brak edukacji i zrozumienia społecznego. Potrzebujemy liderów, którzy wesprą tę transformację. Wspomniany ekologiczny gaz w postaci biometanu może być szansą dla Polski do obniżenia śladu węglowego i bycia konkurencyjnym wśród rynków europejskich. Wsparcie dużych farm powyżej 1 MW ze strony rządzących jest kluczowe do osiągnięcia tego celu” - powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko, ekspert ds. biogazu i biometanu, członek Rady Naukowej Polskiej Platformy LNG i bioLNG.

Podczas konferencji przyznano również nagrody Polskiej Platformy LNG i bio LNG 2024. W kategorii Osobowość Roku otrzymała ją Beata Wiszniewska - doradczyni ds. regulacji i rzecznictwa w Polskiej Grupie Biogazowej, zaś IVECO Polska w kategorii Instytucja Roku.

„Otrzymane wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ IVECO już od wielu lat angażuje się strategicznie w dekarbonizację transportu, a gazomobilność jest jedną z ważnych dróg do osiągnięcia tego celu” - powiedziała Aleksandra Zielińska, Marketing Manager Poland, Ukraine & Baltics.

Tegoroczna edycja konferencji stanowiła unikalną okazję do zdobycia aktualnej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych. Adam Niklewski, prezes Polskiej Platformy LNG i bioLNG, podziękował partnerom, panelistom i uczestnikom.

„Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom VIII Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG za przybycie i aktywny udział. To dzięki wam tegoroczna edycja była wyjątkowym wydarzeniem, pełnym merytorycznych dyskusji i inspirujących wniosków. Wspólnie pokazaliśmy, jak wielki potencjał tkwi w LNG i bioLNG oraz jak kluczowa jest gazomoblilność w dekarbonizacji transportu towarowego - kołowego i morskiego” - powiedział Adam Niklewski, prezes Polskiej Platformy LNG.

Szczegóły dotyczące minionej konferencji oraz planów na przyszły rok dostępne są na stronie Polskiej Platformy LNG i bioLNG: https://pplng.pl/ 

Polska Platforma LNG i bioLNG to związek pracodawców mający na celu promowanie LNG i bioLNG jako nowoczesnego i czystszego paliwa, zarówno w transporcie drogowym, morskim i kolejowym, a także paliwo dla kogeneracji czy innych zastosowań przemysłowych. LNG i bioLNG są rozwiązaniami w stronę niskoemisyjnej, a z czasem zeroemisyjnej gospodarki i transportu. PPLNG stawia sobie za cel działania na rzecz rozwoju i wsparcia rynku LNG w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania potencjału LNG oraz bioLNG, koncentrując się na zacieśnianiu współpracy pomiędzy gospodarką, nauką i administracją, a także tworzenia warunków do współpracy międzynarodowej. Więcej na www.pplng.pl.

KONTAKT:

Piotr Glinicki

Public Dialog

e-mail: p.glinicki@publicdialog.pl 

tel. 534 308 502

Jacek Nowakowski

PPLNG

e-mail: j.nowakowski@pplng.pl 

tel. 793 835 555

Źródło informacji: Polska Platforma LNG i bioLNG

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.10.2024, 14:00
Źródło informacji Polska Platforma LNG i bioLNG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii